Hokejisté Slovenska podlehli o gól Rusku

ČTK, SportPlus
10. 5. 2006 21:58
Riga - Hokejisté Slovenska ve svém posledním vystoupení ve skupině prohráli s Ruskem 4:3, Bělorusové rozdrtili Kazachy.

Rusové, kteří zvítězili i díky třem využitým přesilovkám, vyhráli skupinu bez ztráty bodu a do osmifinálové fáze šampionátu si započítají čtyři body.

Slováci se museli obejít bez své největší hvězdy a kapitána Mariána Hossy, který má po zákroku Kazacha Litviněnka potíže s kolenem a čeká ho několikadenní odpočinek.

Brzy museli svěřenci Františka Hossy dohánět ztrátu, protože už ve čtvrté minutě při Čiernikově vyloučení inkasovali. Brankář Križan ještě Grigorenkův pokus zblízka u tyče vyrazil, ale Kuljaš ukončil téměř 84 minut trvající neprůstřelnost opory švédského MODO na turnaji.

Slovensku se podařilo stav otočit. Nejdříve vyrovnal po kombinaci s Cibákem Surový a v polovině úvodního dějství se trefil dokonce v oslabení Kollár, který od modré čáry překvapil gólmana Zvjagina. Rusové pak neproměnili ani téměř minutovou přesilovku pěti proti třem, Križan následně zlikvidoval i Seminovu šanci, ale po Malkinově akci už kapituloval.

Opět strhnout vedení na stranu Hossova výběru mohl v 24. minutě v oslabení Kollár, ale po úniku blafákem na ruského gólmana nevyzrál. Před polovinou utkání už sborná sehrála přesilovku dobře a po střele Chomického otočil stav tečí Zaripov. V závěru druhého dějství při Kolcovově vyloučení na pět minut a do konce utkání odpověděl dorážkou Čiernik.

Gólman Zvjagin navíc 28 vteřin před druhou sirénou vyhodil puk do ochranné sítě a Slovákům se naskytla téměř dvouminutová zdvojnásobená přesilovka. Nevyužili ji však a naopak sami po střele Alexeje Michnova v oslabení inkasovali. K vyrovnání nevedly ani dvě početní výhody a další šance Čiernika a Vaice.

Bělorusové potvrdili postup sedmi góly

Bělorusové díky vysokému vítězství nad Kazachstánem 7:1 zasjistili postup do osmifinálové fáze šampionátu. Třemi góly a jednou asistencí přispěl k postupu útočník Sergej Zadělenov.

Běloruský gólman Andrej Mezin kryje pokus Konstantina Šafranova z Kazachstánu (v modrém). | Foto: Reuters

Bělorusko si do další fáze přeneslo díky výhře nad Slovenskem dva body, Rusové čtyři a Slováci žádný. Kazachstán bude bojovat o udržení se Slovinskem, Dánskem a Itálií.

Kazachstán potřeboval k posunu z posledního místa tabulky vyhrát, ale už v třetí minutě inkasoval, když se v přesilové hře prosadil Zadělenov. Posila Bělorusů z Montrealu Kosticyn ale v 18. minutě neproměnil trestné střílení a Spiridonov vzápětí vyrovnal.

Tým kanadského trenéra Hanlona rozhodl v druhém dějství, kdy nejdříve v oslabení ujel Zadělenov a v přesilovkách pak mužstvu zajistili tříbrankové vedení Čupris s Grabovským.

V závěrečné části inkasoval Kazachstán ještě třikrát a s 23 obdrženými góly je jeho obrana nejhorší na turnaji. V 46. minutě hattrick Zadělenov, vzápětí se trefil Dudik a vyhnal z branky Ogurešnikova.

Náhradníka Tambulova si vychutnala při trestném střílení hvězda Dynama Moskva Grabovskij, který napodobil proslavenou kličku jednou rukou do bekhendu z finále olympiády v Lillehammeru v roce 1994.

Výsledky - skupina C:
Slovensko - Rusko 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Surový (Cibák), 10. Kollár, 37. Čiernik (Milo) - 4. Kuljaš (Grigorenko, Chomickij), 18. Malkin, 28. Zaripov (Chomickij), 47. Alexej Michnov (Archipov, Semin). Rozhodčí: Reiber - Laschowski (oba Kan.), Ross (USA). Vyloučení: 11:8, navíc Kolcov (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 7467.
Sestavy:
Slovensko: Križan - Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík - Čiernik, Kapuš, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Bartovič - Vaic, Rastislav Pavlikovský, Zálešák - Kollár, Kováčik. Trenér: František Hossa.
Rusko: Zvjagin - Bykov, Kručinin, Aťušov, Kolcov, I. Nikulin, Žukov, Chomickij, Kuljaš - Sušinskij, Jemeljejev, Charitonov - Kulemin, Malkin, Ovečkin - Alexej Michnov, Archipov, Semin - Gorovikov, Zaripov, Grigorenko. Trenér: Vladimir Krikunov.

Kazachstán - Bělorusko 1:7 (1:1, 0:3, 0:3)
Branky a nahrávky:
19. Spiridonov (Krasnoslobodcev, Pupkov) - 3. Zadělenov (Skabelka, Kopat), 30. Zadělenov, 35. Čupris (Zadělenov, Jerkovič), 40. Grabovskij, 46. Zadělenov (Grabovskij, Ugarov), 47. Dudik (Michalev, Ugarov), 49. Grabovskij z trestného střílení. Rozhodčí: Looker (USA) - Kekäläinen (Fin.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 11:7, navíc Denisov (Běl.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 6359.
Kazachstán: Ogurešnikov (47. Tambulov) - Litviněnko, Argokov, Kovalenko, Blochin, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov - A. Koreškov, J. Koreškov, Žailauov - Šafranov, Pčeljakov, Spiridonov - Samochvalov, Zaržickij, Krasnoslobodcev - Ogorodnikov, Troščinskij, Rifel. Trenér: Nikolaj Myšagin.
Bělorusko: Mezin - Kosťučenok, Kopat, Denisov, Makrickij, Žurik, Svito, Jerkovič - Skabelka, Zadělenov, Grabovskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Čupris, Kurilin, Meleško - Jesaulov, Kosticyn, Antoněnko - Kukuškin. Trenér: Glen Hanlon.