10. 2. 2008 18:13
Češi porazili Rusko v Euro Hockey Tour po 4 letech
Trenér Hdamczik mohl být konečně spokojený, jeho svěřenci proti Rusku zabrali.
Trenér Hdamczik mohl být konečně spokojený, jeho svěřenci proti Rusku zabrali. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Stockholm - Čeští hokejoví reprezentanti na závěr Švédských her zabrali a po dobrém výkonu si překvapivě poradili se suverénem celého seriálu Euro Hockey Tour Ruskem 4:2.

Úvod utkání byl vyrovnaný, svěřenci trenéra Hadamczika drželi s ruským soupeřem krok v důrazu i v bruslení. Navíc v bráně předváděl výborný výkon Milan Hnilička, který tak dal zapomenout na nepovedené sobotní představení proti Švédsku.

V 19. minutě se však favorit utkání přeci jen dokázal prosadit. Do plné jízdy dostal přihrávku Fjodor Fjodorov, přebruslil české hráče a bez problémů překonal střelou nad vyrážečku i Hniličku.

Utkání jsme sledovali ON-LINE přímo na stadionu
Čeští hokejisté opět prohráli. Nestačili na Švédy

V úvodu druhé části Češi vyrovnali. Ve 24. minutě prostějovský rodák Petr Kumstát využil chyby ruského obránce, dostal se do brejku a ve velké rychlosti šikovně překonal i Jeremenka v bráně Rusů.

Češi v této fázi zápasu hráli skvělý hokej, což se potvrdilo hned o minutu později. Tomáš Netík vybruslil z rohu a krásnou přihrávkou našel před brankou Pavla Kašpaříka, který bez problémů zametl kotouč za ležícího gólmana soupeře.

Ve 28. minutě se opět radovali "znovuzrození" čeští hokejisté. Agilní Netík využil zaváhání ruské obrany a přímo z trestné lavice se dostal tváří v tvář ruskému brankáři, kterého překonal bekhendovým blafákem.

V 36. minutě už to bylo 4:1. Situaci dva na jednoho dobře vyřešil Lukeš přesným pasem na Jakuba Klepiše, který se trefil přesně mezi betony. Za dvě minuty Rusové výsledek korigovali, Ilja Nikulin využil netaktické vyjetí Hniličky, provedl dobrý blafák a překonal i padajícího obránce Syčáka.

Závěrečné dějství bylo ve znamení ruské snahy o vyrovnání, Hadamczikovi svěřenci si však první "švédské" vítězství už ujít nenechali a zaslouženě zvítězili 4:2. Češi porazili Rusko v Euro Hockey Tour po dlouhých čtyřech letech, přesto se od poslední příčky tabulky Švédských her neodpoutali.

V závěrečném zápase švédského podniku EHT prohráli domácí hokejisté s Finskem 1:2.

Česko - Rusko 4:2
24. Kumstát, 25. Kašpařík (Netík, Kůrka), 28. Netík (Lukeš), 36. Klepiš (Lukeš) - 19. F. Fjodorov (D. Markov, Těrešenko), 38. I. Nikulin (Nikolišin).

Švédsko - Finsko 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
12. Ledin (Widing) - 15. Puistola, 33. Pesonen (Hyvönen, Salmela).