ČTK, Red Spo
18. 6. 2009 20:14
Česko - Bermudy 12:0
Hokejbalisté se mohou těšit na semifinále před domácím publikem.
Hokejbalisté se mohou těšit na semifinále před domácím publikem. | Foto: Reuters, Zdeněk Vaiz.

Plzeň  - Čeští hokejbalisté porazili v dnešním čtvrtfinále mistrovství světa v Plzni Bermudy vysoko 12:0 a v pátek je čeká od 17:00 souboj o finále se Slovenskem. Slováci zdolali Portugalsko 3:1.

Druhou semifinálovou dvojici utvoří Spojené státy americké, které senzačně vyřadily obhájce titulu Kanadu, s vítězem utkání mezi Indií a Itálií.

Češi byli proti Bermudám jasným favoritem a soupeř jim nečinil žádné potíže. V první třetině tým kouče Leoše Raka vyhrál na střely 18:0.

První trefy se domácí po předchozích nevyužitých šancích dočkali až v 11. minutě, když dorážel do prázdné branky Střeska. Hned za 42 vteřin přidal druhý gól Rejthar a ještě v úvodní části se trefil Lendl.

Ve druhé třetině si při jednoznačném průběhu vylepšili čeští hokejbalisté skóre dalšími pěti góly. V závěrečné části nejdříve využil přesilovku Trčka, "desítku" dovršil Tyburec a kanonádu korunovali Novák s Kejřem.

"Ulevilo se nám, že jsme v semifinále. Nebylo to před zápasem jednoduché, porážka Kanady s USA varovala, takže jsme chtěli rozhodnout co nejdříve," řekl pro ČT4 Sport trenér Rak.

Boj o finále se Slovenskem bude podle něj hodně náročný a pátečního soka považuje po vyřazení Kanady za nejsilnějšího ze zbývajících kandidátů na medaile. "Doufám, že se naplní hala a diváci nás poženou za úspěchem," dodal Rak.

V boji o medaile jsou senzačně Američané, kteří se dostali do čtvrtfinále z kategorie B přes úspěšnou kvalifikaci proti Švýcarsku a překvapili pětinásobné světové šampionáty z Kanady.

Vítězové čtyř uplynulých MS prohráli s týmem USA 4:5 v prodloužení. Dramatickou bitvu rozhodl v šesté minutě nastavení Steve Gregory.

Kanaďané se poprvé v historii budou vracet ze světového šampionátu bez medaile, Američané si naopak brousí zuby na premiérový posun na stupně vítězů.

"Kanada je jednoznačně týmem číslo jedna v hokejbalu, ale my jsme se na ni výborně připravili, protože už pár let s nimi hrajeme a věděli jsme, co můžeme očekávat," řekl webu MS trenér USA Chris Housser.

V ženském turnaji zakončily české hokejbalistky vystoupení v základní skupiny remízou se Slovenskem 2:2 a se stejným soupeřem budou hrát v pátek od 14:00 semifinále.

Mistrovství světa v hokejbalu v Plzni:

Muži:

Čtvrtfinále:

Česká republika - Bermudy 12:0 (3:0, 5:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 11. Střeska (Kubeš), 11. Rejthar (Kejř), 14. Lendl (Kejř, Rejthar), 18. Kejř (Výborný, Lendl), 22. Lendl (Topolánek), 23. Oliverius (Kadaně), 28. Příhoda (Trčka), 30. Rejthar (Topolánek), 32. Trčka (Příhoda, Oliverius), 36. Tyburec (Trčka, Kadaně), 37. Novák (Kypet, Kubeš), 43. Kejř (Rejthar, Výborný). Rozhodčí: Jamnic (Rak.), Mintz (Kan.). Vyloučení: 2:8. Využití: 1:0. Diváci: 2712.

Portugalsko - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2), Kanada - USA 4:5 v prodl (2:2, 0:0, 2:2 - 0:1), Indie - Itálie 3:2 (1:1, 1:0, 1:1).

Semifinálové dvojice: Česká republika - Slovensko, Indie - USA.

Ženy:

Česká republika - Slovensko 2:2 (0:0, 2:2, 0:0)

Branky: 23. Horálková, 24. Pešková - 25. Karafiatová, 30. Matějová.

Rakousko - Řecko 9:0, USA - Švýcarsko 10:2, Řecko - Kanada 0:15, Rakousko - USA 0:6.

Konečné pořadí základní skupiny: 1. Kanada 4 zápasy/8 bodů (skóre 39:0), 2. Slovensko 4/7 (34:2), 3. Česko 4/5 (17:4), 4. USA 4/4 (16:10), 5. Rakousko 4/2 (9:21), 6. Švýcarsko 4/2 (4:27), 7. Řecko 4/0 (0:55).

Semifinálové dvojice: Česká republika - Slovensko, Kanada - USA.