Havlát završil třetí výhru Chicaga nad Vancouverem

10. 5. 2009 8:40
Také Pittsburghu chybí jen jedna výhra k vítězství
Havlátovo Chicago se může radovat z postupu.
Havlátovo Chicago se může radovat z postupu. | Foto: Reuters

Vancouver - Jediné vítězství ve svých sériích dělí v playoff zámořské NHL týmy Chicaga a Pittsburghu od postupu do konferenčního finále. Oba navíc mohou zpečetit osud série na domácím kluzišti.

Chicagu se v neděli podařilo zvítězit na ledě Vancouveru 4:2, k čemuž pomohl i český útočník Martin Havlát trefou do prázdné branky.

Jestřábi si připsali v letošním playoff již sedmou výhru, což je přesně sedmkrát tolik vítězství, než kolik se jim ve vyřazovacích bojích podařilo získat za posledních jedenáct let.

Utkání rozhodl v přesilovce Dave Bolland, jenž za stavu 2:2 pět minut před koncem třetí třetiny strhl vedení na stranu Chicaga, které si pak již výhru vzít nenechalo.

"Potřebujeme, aby naši nejlepší hráči předvedli co umí," lamentoval kouč Vancouveru Alain Vignelaut, "pěkných pár jich hraje pod své možnosti."

Tím ale nejspíše nemyslel švédského matadora Matse Sundina, který v dnešním zápase jeden gól "Kosatek" dal a na druhý nahrál, takže byl po zápase vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Ještě napínavější zápas viděli fanoušci ve washingtonském Verizon Centre, kde nakonec o vítězství "Tučňáků" 4:3 rozhodla šťastná trefa Jevgenije Malkina, jehož střelu si v prodloužení do vlastní sítě tečoval Tom Poti.

"Takovéto zápasy rozhodují chyby a odrazy," prohlásil po zápase Sidney Crosby, který si v utkání nepřipsal ani bod, "a o našem gólu rozhodl právě odraz."

Washingtonu nepomohlo ani probuzení Alexandra Ovečkina, který zařídil všechny branky svého týmu - dvě sám vstřelil a na jednu nahrál.

David Steckel přitom mohl ještě před nešťastnou tečí rozhodnout zápas pro "Capitals" jednoduchou střelou do v podstatě prázdné branky, ta se mu ale nevyvedla. O dvě minuty později tak vítězství pro Pittsburgh získal v přesilovce Malkin.

Pittsburghu se podařilo otočit sérii ze stavu 0:2 na 3:2 a má šanci rozhodnout o svém postupu před domácím publikem.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 5. zápas:

Washington - Pittsburgh 3:4 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 27. a 56. Ovečkin, 35. Bäckström - 26. J. Staal, 41. Fedotěnko, 47. Cooke, 64. Malkin. Střely na branku: 31:42. Diváci: 18.277. Stav série: 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Vancouver - Chicago 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky: 18. Kesler, 32. Sundin - 16. a 39. Byfuglien, 55. Bolland, 59. Havlát. Střely na branku: 21:30. Stav série: 2:3.