Havlát 22 zápasů chyběl. Vrátil se a udeřil

zh
29. 11. 2007 7:20
V dresu Chicaga dal Tampě Bay 2 góly. Zápas skončil 5:1
Martin Havlát dokázal, že je stále jednou z největších útočných hrozeb NHL, píše agentura AP. | Foto: Reuters

Chicago - Útočník Chicaga Martin Havlát  prožil hvězdný comeback, domácí fanoušci mu nadšeně tleskali.

V prvním zápase proti Minnesotě si poranil pravé rameno. 22 zápasů vynechal, ve 24. v pořadí znovu naskočil na led.

Proti Tampě Bay se trefil  dvakrát zkraje třetin, významně přispěl k vítězství 5:1 a stal se hlavní hvězdou večera.

Český forvard slavil svůj první gól již 43 vteřin po svém návratu do soutěže. Tolik totiž stačilo uběhnout z první třetiny, když překonal brankáře Johana Holmqvista poprvé.

Ve druhé části potřeboval na gól po úvodním vhazování pouhých 12 vteřin. Po přihrávce Roberta Langa zvyšoval už na 3:0 pro Chicago.

"Martin Havlát neplýtval čas a ukázal, že je stále jednou z největších útočných hrozeb NHL," komentuje jeho představení tisková agentura AP.

O další dvě minuty později dostala Tampa Bay čtvrtý kousek. Do třetí třetiny již nastoupil její náhradní brankář Marc Denis. Skóre utkání se v poslední části ustavilo na konečných 5:1 pro domácí. Na jedinou trefu hostů přihrával obránce Filip Kuba.

"Pouze jsem chtěl být užitečný," řekl ke svému výkonu podle AP Havlát. "Na začátku jsem věděl, že se necítím nejlépe. Potřeboval jsem, aby si znovu zvykly nohy. Ke konci jsem byl dost unavený," líčil své pocity po dlouhé pauze.

Pět Čechů dalo první gól týmu

V zápase Floridy Panthers na ledě Washingtonu Capitals se blýsknul heroickým výkonem brankář Tomáš Vokoun. Z 33 střel pustil jedinou,  po nerozhodném výsledku  1:1 čelil neuvěřitelným 11 nájezdům, z nichž pustil 3. Když vykryl jedenáctý - Pothierovu střelu zápěstím, Florida mohla konečně slavit vítězství 2:1.

Na 3:2 zvyšoval v rozstřelu za Pantery český útočník Kamil Kreps. Konečný účet  nájezdů zněl divoce - 4:3 po 22 pokusech.

Jeden ze tří českých útočníků Chicaga David Kočí (vpravo) měl v zápase s Tampou Bay jiné starosti než Havlát. Za dresem schován Andre Roy. | Foto: Reuters

Domácí duel Colorada proti Edmontonu výtečně vyšel Milanu Hejdukovi. První gól vstřelil, na další dva přihrál, Laviny nakonec slavily vítězství 4:2.

K výhře přispěl i Josef Vašíček z NY Islanders, jenž v domácím střetnutí proti Ottawě zaznamenal úvodní trefu. Po nerozhodném výsledku 2:2 po řádné hrací době a prodloužení následovaly samostatné nájezdy. V nich byl Vašíček neúspěšný, Ostrované přesto vyhráli 3:2.

Rozstřel rozhodoval i duel San Jose proti Los Angeles. Za San Jose se netrefil mimo jiné i Milan Michálek, domácí prohráli 2:3.

První gól svého týmu dal i Martin Ručinský ze St. Louis a nasměroval tým k výhře na ledě Buffala 4:3. Druhý gól domácích střílel Aleš Kotalík.

Jedinou trefu Phoenixu si připsal Radim Vrbata. Na ledě Minnesoty prohráli Kojoti 1:3.

Celkem pět Čechů tak ve středu figurovalo v listině střelců v kolonce prvního gólu svého týmu - Havlát, Hejduk, Vašíček, Ručinský a Vrbata. Ve čtyřech případech tento první zásah nastartoval mužstvo k úspěchu.

K domácímu vítězství New Jersey Devils nad Dallasem Stars 4:2 přispěl Patrik Eliáš asistencí při vyrovnávacím gólu Ďáblů na 2:2.