Handzuš odstoupil z vedení slovenského hokeje. Nesouhlasí s postojem svazu ke KHL

Sport Sport
13. 9. 2022 14:57
Bývalý vynikající slovenský útočník Michal Handzuš odstoupil z výkonného výboru Svazu slovenského ledního hokeje. Důvodem je kontroverzní rozhodnutí svazu, že nebude bránit Slovákům hrajícím v ruské Kontinentální lize (KHL) reprezentovat.
Michal Handzuš
Michal Handzuš | Foto: Lukáš Filipec

"Většina VV (výkonného výboru, pozn. red.) rozhodla, že hráči hrající KHL mohou dále reprezentovat Slovensko v mezinárodních soutěžích, a já to respektuji. Toto stanovisko je ale v rozporu s mým hodnotovým nastavením, a proto si za takových okolností neumím představit své další působení v jakékoliv funkci," oznámil mistr světa a vítěz Stanley Cupu v písemném zdůvodnění své rezignace. 

Kontinentální liga se stala toxickou po ruském vpádu na Ukrajinu letos v únoru. Většina evropských cizinců z této ligy odešla a národní svazy oznámily těm, kteří v lize zůstali, že na reprezentaci mohou zapomenout. Tento vzkaz vyslalo svým hokejistům Česko, Švédsko, Finsko, Lotyšsko nebo nejnověji Francie.

Slovenský hokejový svaz v čele s Miroslavem Šatanem ale v minulém týdnu rozhodl jinak. Své hráče v KHL bude do národního týmu nadále zvát; argumentoval tím, že neporušili žádné zákony ani mezinárodní dohody.

Handzuš není zdaleka jediný, komu se tento postoj nelíbí. Proti se po zveřejnění verdiktu postavili partneři svazu včetně dlouholetého sponzora společnosti Orange Slovensko a ostře se ohradilo i ministerstvo školství, které dokonce pohrozilo, že slovenskému hokeji zastaví dotace. 

"Otevřeme smlouvu o poskytování státního příspěvku svazu, ve které je i účel reprezentace Slovenska, a budeme řešit oprávněnost nákladů na tyto hráče," citoval prohlášení ministerstva deník Nový Čas.

Slováků v Kontinentální lize v současnosti působí už osm, přibyl brankář Július Hudáček. V minulé sezoně jich tam hrálo devět, tudíž nedošlo k výrazné změně. To počet Čechů klesl z dvaceti na čtyři. Podobný propad nastal i v případě Švédů, Finů a Lotyšů. Naopak zámořských hráčů zůstává v Kontinentální lize přehršel. 

 

Právě se děje

Další zprávy