Florida vyhrála v San Jose po 10 letech. Díky Vokounovi

14. 3. 2010 10:00
Hanzal 2+0, Dvořák 0+2, Voráček 1+0
Vokounovi se jako prvnímu gólmanovi Floridy po 10 letech podařilo uspět
Vokounovi se jako prvnímu gólmanovi Floridy po 10 letech podařilo uspět | Foto: Reuters

New York - Tomáš Vokoun dovedl hokejisty Floridy v sobotním utkání NHL k ojedinělé výhře na ledě San Jose, kde Panthers po výsledku 3:2 v prodloužení uspěli poprvé po deseti letech.

Sharks překonali třiatřicetiletého gólmana pouze v první třetině, po níž měli dvoubrankový náskok. Pak ale Vokoun předvedl třicet bezchybných zákroků a stal se největší hvězdou zápasu.

K obratu pomohl i útočník Radek Dvořák, který asistoval v základní hrací době u obou gólů Floridy.

Florida ztrácí na postup už je 6 bodů

"V první části jsem si připadal, jako by hráli muži proti chlapcům," kritizoval trenér Panthers Peter DeBoer výkon svých svěřenců.

"Až poté jsme se začali lépe pohybovat, dostali jsme se do zápasu a odvedli velmi dobrou práci proti jednomu z nejlepších týmů soutěže," dodal kouč.

"V této aréně se jen tak nevyhrává. V úvodní třetině na nás vlítli, přehráli nás. Ale pak jsme už dokázali plnit taktický scénář a podržel nás Vokie (Vokoun)," konstatoval autor vítězné trefy Bryan Allen.

Florida zvítězila ve čtyřech z posledních pěti zápasů a opět se přiblížila poslednímu postupovému místu, na které ztrácí z dvanácté příčky Východní konference už jen šest bodů.

Hanzal dvěma góly zařídil výhru Phoenixu

Útočník Martin Hanzal vstřelil v letošním ročníku poprvé dva góly v jednom utkání a přispěl k přesvědčivému vítězství Phoenixu 4:0 na ledě Caroliny.

Martin Hanzal
Martin Hanzal | Foto: WHL

Na ukončení osmizápasové série domácích výher Hurricanes se dvěma góly podílel i Lee Stempniak. Brankář Ilja Bryzgalov pochytal všech 29 střel soupeře a zaznamenal už osmé čisté konto v sezoně. V této statistice je nejlepší v soutěži.

Stempniak, kterého Coyotes získali před uzávěrkou přestupů z Toronta, v novém působišti ožil. Ve čtyřech zápasech se gólově prosadil pětkrát.

Na jeho branky z první třetiny navázal Hanzal, který se při prvním gólu pohotově zorientoval před brankou. Ke druhé trefě, jež byla jeho desátou v sezoně, mu vydatně pomohl krajan Zbyněk Michálek.

Reprezentační zadák obral v obranné třetině o puk Bretta Carsona, zavezl ho do útočného pásma a předložil Hanzalovi, který střelou z pravého kruhu uzavřel skóre.

"Proměnili většinu z mála šancí, zatímco my jsme naše možnosti nevyužili. Proto je výsledek takový, jaký je," řekl trenér Caroliny Paul Maurice.

Voráčkův gól Columbusu k výhře nepomohl

Gólově naprázdno málem vyšli i hokejisté Columbusu. Čestný úspěch Blue Jackets vsítil až necelých šest minut před koncem Jakub Voráček, který zmírnil porážku se St. Louis na 1:5.

Kladenský odchovanec Jakub Voráček ještě v dresu týmu Halifax Mooseheads (juniorská soutěž QMJHL). | Foto: Halifax Mooseheads

Hosté položili základ vítězství v rozmezí 31. až 39. minuty, kdy třemi góly změnili bezbrankový stav. U druhé branky Blues si připsal přihrávku český obránce Roman Polák.

"Celý zápas jsme je honili. Měli puk pod kontrolou a nám se nedařilo ho získat. To se pak hraje těžko," prohlásil útočník Columbusu R.J. Umberger.

Na druhé straně vládla spokojenost. "Jednalo se pravděpodobně o náš nejlepší letošní výkon. To je dobré znamení," pochvaloval si Andy McDonald, autor jedné branky a dvou asistencí. I přes výhru ale St. Louis schází na osmý Detroit stále pět bodů.

Nestačily ani přihrávky Krejčího a Sobotky

Hokejisté New Jersey se mohli v případě vítězství na ledě New Yorku Islanders bodově vyrovnat vedoucímu týmu Atlantické divize Pittsburghu, ale s předposledním týmem Východní konference prohráli 2:4.

"Hráli jsme solidně prvních 15 nebo 17 minut. Pak jsme měli několik špatných střídání v řadě a soupeř toho využil," komentoval výsledek Patrik Eliáš.

Brankář Bostonu Tuukka Rask po utkání v Montrealu bral na své triko prohru 2:3. Při třetí trefě domácích nezpracoval kotouč, který se odrazil od zadního mantinelu a Sergej Kosticyn střelou do opuštěné klece vstřelil svůj druhý gól v zápase.

"Špatně jsem to přečetl. Po odrazu byl puk rychlejší než předtím, s čímž jsem nepočítal. Ta chyba nás stála zápas," přiznal Rask. Obě branky Bostonu padly s přispěním českých hráčů: u první asistoval David Krejčí, u druhé Vladimír Sobotka.

Detroit uhájil poslední postupové místo

Loňský finalista Stanleyova poháru Detroit v předchozích osmi sezonách vždy vyhrál Centrální divizi, letos ale bojuje o holou účast v play off. Po olympijské přestávce, během níž se mu uzdravili všichni hráči, zvítězil v pěti ze sedmi zápasů.

Naposledy udolal Buffalo 3:2 v prodloužení a na posledním postupovém místě má jednobodový náskok před Calgary.

Vzájemný zápas byl i soubojem bratří Millerových: brankáře Buffala Ryana a útočníka Detroitu Drewa. "Byla to zábava. Měl tam několik dobrých šancí," uvedl Ryan, starší ze sourozenců, které sledovali z tribuny rodiče.

"Předpokládám, že jsou s výsledkem spokojeni. Přeci jen Drewův tým potřeboval výhru více než my. Navíc taky neodjíždíme s prázdnou," řekl Ryan.

Jejich matka Teresa měla během zápasu dres vlastní výroby, který byl z poloviny modrý (barva Buffala) a z druhé červený (Detroit). Na zádech pak měla čísla obou synů.

Philadelphia - Chicago 3:2 (0:0, 0:0, 3:2)
42. Gagne, 58. Hartnell, 60. Pronger - 44. Versteeg, 53. Hossa. Střely na branku: 34:41. Diváci: 19.858.

San Jose - Florida 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)
6. Clowe, 18. Marleau - 22. Ballard (Dvořák), 46. Matthias (Dvořák), 63. Allen. Střely na branku: 39:28. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval dvě branky z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 94,87 procenta. Diváci: 17.562.

Toronto - Edmonton 6:4 (2:0, 3:2, 1:2)
27. a 56. Kessel (na první Kaberle), 14. Kuljomin, 19. Bozak, 25. Lundmark, 27. Grabovskij - 21. Cogliano, 34. Brule, 47. Penner, 60. A. Johnson. Střely na branku: 47:29. Diváci: 19.243.

Montreal - Boston 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
20. a 42. S. Kosticyn, 7. Markov - 22. Wheeler (Krejčí), 52. Lucic (Sobotka). Střely na branku: 27:23. Diváci: 21.273.

NY Islanders - New Jersey 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
18. Meyer, 32. Sim, 33. Streit, 52. Bergenheim - 3. Mottau, 42. Kovalčuk. Střely na branku: 29:40. Diváci: 15.583.

Carolina - Phoenix 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
4. a 16. Stempniak, 34. a 43. Hanzal (na druhou Z. Michálek). Střely na branku: 29:20. Diváci: 17.690.

Detroit - Buffalo 3:2 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)
3. Dacjuk, 4. Eaves, 61. Rafalski - 8. a 26. Hecht. Střely na branku: 37:26. Diváci: 20.006.

Columbus - St. Louis 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
55. Voráček - 32. McDonald, 33. Backes (Polák), 39. Perron, 47. Steen, 59. Crombeen. Střely na branku: 25:36. Diváci: 16.453.

Vancouver - Ottawa 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
18. a 32. Samuelsson, 30. Burrows, 37. D. Sedin, 52. Salo - 23. Spezza (M. Michálek). Střely na branku: 35:14. Diváci: 18.810.