Finové otočili finále proti Rusku a slaví historické zlato z hokejového turnaje

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 2. 2022 8:00
Hokejisté Finska jsou poprvé olympijskými vítězi. Ve finále turnaje v Pekingu zdolali svěřenci kouče Jukky Jalonena přes úvodní obdržený gól obhájce zlata z Pchjongčchangu Rusy 2:1.
Vítězný finský tým
Vítězný finský tým | Foto: Reuters

Po velmi opatrném úvodu přinesla větší vzruch až první početní výhoda. V sedmé minutě fauloval vysokou holí Björninen a Rusové přesilovku využili. Grigorenko si našel pozici na střelu, využil clonu Karnauchova a ranou z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Byl to nakonec i jediný prohřešek finského týmu proti pravidlům v celém utkání.

Finové byli střelecky výrazně aktivnější. Zatímco jejich gólman Säteri čelil jen sedmi přesným pokusům, protějšek Fedotov patnácti. Na těsném vedení Ruska se ale do přestávky nic nezměnilo, přestože i Seveřané si vyzkoušeli přesilovku. Jen kousek od možnosti zamést puk do takřka prázdné branky byl Kemiläinen. V další příležitosti neuspěl chvilku přes pauzou ani Hartikainen.

Ve 24. minutě vyrovnal Pokka nenápadnou střelou od modré čáry. Také on při svém pokusu od hrazení využil toho, že Fedotov měl zakrytý výhled a pak už nestihl na nijak nebezpečně vyhlížející ránu zareagovat. Při rovnovážném skóre se dění na ledě vrátilo do opatrných kolejí z úvodu utkání a brankáři neměli moc práce.

Finové byli nebezpeční v přesilovce, kterou jim poskytl v polovině 28. minuty faulující Semjonov. Když už si ale vytvořili dobré palebné pozice, obětavě hrající ruská čtveřice dokázala jejich pokusy vyblokovat. Na konci 34. minuty se připomněl hrdina semifinále se Švédy Gricjuk. Autor vítězného nájezdu si dokázal najít prostor pro zakončení, jeho rána z otočky ale proletěla těsně vedle tyčky.

Třetí dějství začalo pro sbornou velkým šokem. Uteklo totiž jen 31 vteřin, Anttila zkusil štěstí dalekonosným pokusem zápěstím, který ale přesměroval Björninen a Fedotov podruhé inkasoval.

Rusové museli dotahovat a zvýšili obrátky, jenže zodpovědně a pečlivě bránící Seveřané je vůbec nepouštěli k zakončení na Säteriho, jenž musel za celou poslední třetinu likvidovat jen tři pokusy.

Poté co Finové přestáli minuty, během nichž měli opticky navrch Rusové, sami začali zase vystrkovat růžky v útoku. Mäenalanen mohl zvýšit v 52. minutě, Fedotov byl ale proti. Vzápětí navíc fauloval Andronov. Hietanen v končící přesilovce napálil tvrdou střelou zápěstím horní tyčku.

V závěrečné minutě to sice ještě Rusové zkusili při odvolání Fedotova se šesti hráči v poli, ale tentokrát už boj o zlato - jak se jim to povedlo před čtyřmi lety proti Německu - nezachránili. A Finové mohli slavit.

Seveřané se dočkali triumfu pod pěti kruhy po dvou stříbrech a čtyřech bronzech. Medailovou sbírku přitom začali v Calgary 1988, od té doby skončili jen třikrát mimo stupně vítězů, naposledy před čtyřmi lety v Koreji, kde obsadili 6. místo.

Finsko se stalo sedmou zemí, které se podařilo vyhrát olympijský hokejový turnaj. Po devíti triumfech mají na kontě Kanada a Rusko (bývalý Světský svaz), po dvou Spojené státy americké a Švédsko a po jednom Česká republika a Velká Británie.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Hokej - muži, finále:

Finsko - Rusko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Pokka (Björninen, Ohtamaa), 41. Björninen (Anttila, Ohtamaa) - 8. M. Grigorenko (N. Něstěrov, N. Gusev). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Bruggeman - Hancock (oba USA), McCrank (Kan.). Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 1288.

Finsko: Säteri - Hietanen, M. Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka, Ohtamaa - Hartikainen, Manninen, Markus Granlund - Pakarinen, Filppula, Pesonen - Komarov, Joonas Nättinen, Aaltonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Fedotov - Nikišin, N. Něstěrov, Jelesin, J. Jakovlev, Vojnov, Tělegin, Šaripzjanov - Čibisov, Šipačov, K. Semjonov - N. Gusev, V. A. Tkačov, Gricjuk - D. Voronkov, Karnauchov, Slepyšev - M. Grigorenko, Andronov, Plotnikov - Kajumov. Trenér: Alexej Žamnov.

Konečné pořadí: 1. Finsko, 2. Rusko, 3. Slovensko, 4. Švédsko, 5. USA, 6. Kanada, 7. Dánsko, 8. Švýcarsko, 9. ČR, 10. Německo, 11. Lotyšsko, 12. Čína.

 

Právě se děje

Další zprávy