5. 5. 2012 18:28
Lotyšsko - Rusko 2:5 (1:0,0:2,1:3)
MS v hokeji 2012: Lotyšsko - Rusko (Malkin)
MS v hokeji 2012: Lotyšsko - Rusko (Malkin) | Foto: Reuters

Stockholm - Lotyšsko trápilo Rusy v jejich úvodním zápase na šampionátu víc, než se čekalo. Hvězdný Jevgenij Malkin i další borci ze sborné vyztužené nezvykle početnou úderkou z NHL sice v první třetině často kroužili kolem Masalskisovy branky, jako kdyby permanentně hráli přesilovku, ale na skóre to nebylo znát.

První gól dali Lotyši

Naopak Lotyšsko šlo do vedení. Gólman Colorada Varlamov inkasoval ve 12. minutě,  když ho od modré čáry u mantinelu prostřelil Indrasis. Později při přesilovce stejný hráč bombou z mezikruží trefil tyčku ruské brány.

Čtěte z MS v hokeji:

Švýcaři na šampionátu rozdrtili tým z KHL
První změna v sestavě. Mojžíš nahradí zraněného Kutláka
Zápas Česko - Švédsko sledujte online

Ve druhé třetině marné dobývání lotyšského území pokračovalo, ale pak to Lotyši Rusům sami usnadnili. Lacině se nechal vyloučit Sprukts a při přesilovce ve 34. minutě vyrovnal bombou od modré obránce Ilja Nikulin.

Rusové měli největší problémy v koncovce. Dostávali se do jasných šancí, někdy před útočníky stála téměř odkrytá branka, ale vstřelit gól bylo pro ně těžší než mluvit plynnou finštinou. A tak zase pomohlo lotyšské oslabení.

Faktor Malkin

Ve 37. minutě si Malkin a Nikulin při přesilovce tak dlouho nahrávali, až Masalskis nevěděl, kde mu hlava stojí. A Malkin prázdnou bránu tentokrát trefil.

Že letos může být Malkin rozhodujícím faktorem v ruské hře, se ukázalo ve třetí třetině. V době, kdy Lotyši hrozili vyrovnáním z občasných protiútoků, pálil na Masalskise Popov a odražený kotouč Malkin lehce poslal do branky. Tím definitivně zlomil odpor snaživých Lotyšů.

V 52. minutě pak Popov sám přidal další branku a bylo po zápase. Pak sice ještě Lotyš Daugavins o čtyři minuty později při přesilové hře snížil střelou nad Varlamovovo rameno, ale o pár vteřin později Kuzněcov opět zvýšil na rozdíl tří branek. V záběru utkání už ani jeden tým nepředváděl zvlášť pečlivou obranu.

Nejlepším hráčem Ruska byl po zápase vyhlášen Javgenij Malkin.

Lotyšsko - Rusko 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 12. Indrasis (Galvinš, Sprukts), 56. Daugavinš (Pujacs, Bartulis) - 34. I. Nikulin (Pěrežogin, Malkin), 37. Malkin (I. Nikulin), 46. Malkin (Popov), 52. Popov (Pěrežogin, Kalinin), 57. Kuzněcov (Kuljomin). Rozhodčí: Kaval (USA), Lewis - Dussureault (oba Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 2589.

Sestavy:

Lotyšsko: Masalskis - Galvinš, K. Redlihs, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš - M. Redlihs, Sprukts, Indrasis - Daugavinš, Širokovs, Cipulis - Bukarts, Dzerinš, Meija - Saulietis, Štals, Berzinš - Jass. Trenér: Ted Nolan.

Rusko: Varlamov - I. Nikulin, Nikitin, Kalinin, Jemelin, Denisov, Medveděv - Popov, Malkin, Pěrežogin - Širokov, Dacjuk, Kuzněcov - Kuljomin, Těreščenko, Žerděv - Kokarev, Svitov, Ketov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.