Sparta poprvé padla, nestačila na rozjíždějící se Kometu. Prohrály i Pardubice

1. 10. 2023 20:28
Hokejisté Sparty poprvé v novém ročníku extraligy prohráli, doma podlehli 0:2 brněnské Kometě. Padl i další favorit soutěže, Pardubice se sklonily po nájezdech v Liberci. České Budějovice vyhrály 5:2 v Mladé Boleslavi. V prodloužení přetlačily Vítkovice 4:3 Olomouc a Kladno 5:4 Plzeň. Karlovy Vary obraly po výsledku 4:2 Hradec, Litvínov si vyšlápl 6:4 na mistra z Třince a je druhý.
Sparťanský brankář Jakub Kovář dnes dvakrát inkasoval a jeho celek poprvé v sezoně prohrál | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Série výher Sparty se zastavila na šesti výhrách, což je její nejdelší od začátku ročníku v historii samostatné české extraligy.

Kometa po čtyřech duelech bez bodů potřetí za sebou vyhrála.

Rozhodl o tom před nejvyšší návštěvou sezony 10.554 diváků v čase 40:26 slovenský útočník Lukáš Cingeľ a 19 vteřin před koncem při power play do prázdné branky pečetil výsledek finský bek Lintuniemi. Brankář Furch udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Do sestavy Sparty se po třízápasové absenci způsobené zraněním vrátil útočník Sobotka. V úvodu při přečíslení Komety neměl přesnou mušku Flek, domácí se do první šance dostali v 5. minutě. Po Krejčíkově přihrávce ohrozil Furcha z pravého kruhu Kestner.

Při čtyřminutovém vyloučení kapitána Řepíka se Pražané ubránili, Zbořil svůj průnik totiž nestihl zakončit a Kovář zasáhl. Kometa naopak odolala při Hollandově trestu.

Pražané mohli otevřít skóre ve 23. minutě, kdy se Řepík natlačil před Furcha, ale nepřekonal jej. Při Gazdově vyloučení domácí tlak brankově také nevyjádřili.

Největší možnost měl opět Řepík, přehodil si puk do bekhendu, ztroskotal však opět na brněnském gólmanovi. Sparta zůstala v náporu i po skončení početní výhody, Kometa však držela bezbrankový stav.

Na druhé straně zasáhl sparťanský gólman po střela Fleka, kterému nabil na pravý kruh Zaťovič. V 37. minutě při Mozíkově pobytu na trestné lavici měl velkou příležitost Cingeľ, ale trefil Kováře do masky. Ukazatelem skóre nepohnuli domácí Vitouch ani brněnští Zbořil s Mosesem.

Po 26 vteřinách třetí třetiny už se dočkala branky Kometa. Po Cingeľově dorážce propadl puk za Kováře a nestihl jej odvrátit hokejkou ani Němeček. Sparta si ještě vzala trenérskou výzvu, kvůli tomu, že Pospíšil natlačil Mozíka na gólmana domácích, branka ovšem platila. Kovář tak inkasoval poprvé po 116 minutách a 53 vteřinách.

Hosté poté hráli přesilovku, nejprve trefil tyč v oslabení Buchtele a vzápětí na druhé straně ve velké šanci brněnský Moses. V plném počtu hráčů na ledě zamířil do brankové konstrukce i domácí Krejčík. Při Pospíšilově trestu Furch nadále držel čistý štít.

V 53. minutě za něj sice propadl puk po Irvingově střele, ale z brankoviště ho odvrátil Holland. Brněnského gólmana nepřekonali ani Horák a Sobotka. Při závěrečné power play také Kometa odolala a do prázdné branky navíc přes celé hřiště zamířil Lintuniemi.

Pardubicím finiš vynesl jen bod

Liberečtí vstoupili do utkání s Pardubicemi o poznání aktivněji a již ve 3. minutě se ujali vedení. Po akci Filippiho otevřel gólový účet zápasu dobře postavený Rychlovský.

Hosté mohli odpovědět Sedlákem, jeho střelu ale kryl Hrenák. V polovině první třetiny domácí vedli už o dvě branky. Bulíř obral o puk hostujícího obránce, nabruslil si až těsně za kruhy a střelou do horního rohu nedal Willovi šanci.

Bílí Tygři byli při chuti a další gól měl na holi Faško-Rudáš, Will však svůj tým podržel. Poté hráli Severočeši více než minutu ve dvojnásobné přesilovce, s šancemi Flynna a Filippiho si ovšem skvěle poradil Will.

V závěru první dvacetiminutovky udeřilo na druhé straně. Po přihrávce Rákose snížil střelou mezi Hrenákovy betony obránce Musil.

Druhé dějství zahajovalo Dynamo v početní výhodě a dobrou šanci měl Paulovič, Hrenák se ale proti jeho střele včas přesunul. Hosté byli i nadále aktivnější, z branky se však znovu radovali domácí. Po rychlém protiútoku nabil McCoshen do slotu Flynnovi a jeho dělovka bez přípravy skončila až za Willovými zády.

Pardubičtí mohli odpovědět v přesilovce, jenže Liberec se výborně ubránil. V další početní výhodě hostů pak byl blízko kontaktnímu gólu Říčka, Hrenákovi však pomohla horní tyčka.

Krátce po začátku třetí třetiny putoval na trestnou lavici domácí McCoshen a Dynamo nabídnutou možnost využilo. Čerešňák přihrál na levý kruh Říčkovi a ten střelou bez přípravy opět snížil na jednobrankový rozdíl.

Pardubické kontaktní gól značně nabudil a rázem jich byl plný led. Po dalším závaru dotlačil puk do sítě Paulovič, hlavní rozhodčí jeli celou situaci ještě konzultovat s kolegou u videa. Po krátké poradě gól nebyl uznán kvůli nedovolenému kontaktu Pauloviče s brankářem Hrenákem. V samém závěru hostující trenér Varaďa sáhl ke hře bez brankáře a 28 vteřin před třetí sirénou poslal zápas do prodloužení Hyka.

V nastaveném čase měl rozhodnutí na holi opět Hyka, jenže Hrenák vytáhl fantastický zákrok betonem. Po faulu Bulíře pak hráli Pardubičtí v přesilovce, kterou hostující trenér Varaďa ještě znásobil odvoláním Willa z branky. Liberec se ubránil a o vítězi utkání tak musely rozhodnout nájezdy. V těch se za domácí prosadili Flynn s Filippim, a protože z hostů Hrenáka nikdo nepřekonal, brali bod navíc Bílí Tygři.

Jihočeši proměňovali šance

České Budějovice zvítězily na ledě Mladé Boleslavi 5:2, když v průběhu duelu vedli již 4:0. Motor vyhrál pátý z posledních šesti zápasů, domácí vyšli podruhé za sebou naprázdno.

Skóre se měnilo poprvé v 5. minutě, kdy domácím ujel po straně Kubík a přesnou střelou do horního růžku překonal Novotného. Bruslaři byli v úvodní třetině o něco aktivnějším týmem, všechny jejich příležitosti ale dokázal Hrachovina vyřešit.

Ve druhé třetině padly dvě branky, obě vstřelili hosté. Hned po minutě a půl tečoval před Novotným precizně puk po Douderově nabídce Přikryl a bylo to 2:0 pro tým Motoru. Ten navýšil vedení lehce po polovině zápasu. Středem hřiště projel Ordoš a puk pověsil Novotnému opět do horního rohu.

Střelecký zmar Středočechů demonstroval ve třetí třetině na zadní tyči zakončující Čech. Naproti tomu na druhé straně spadlo hostům do branky skoro vše - tak jako Koláčkova střela téměř z nulového úhlu, která kolem Novotného masky proletěla až do sítě. Pak se prosadili domácí, když milimetrovou přihrávku Aaltonena uklidil Pyrochta.

Naděje domácích na zdramatizování zápasu ale vzaly hned po minutě a půl za své, když do odkryté branky skóroval na druhé straně Beránek. Poslední slovo v zápase pak měl dvě vteřiny před koncem Fořt.

Plzeň se trápí

Kladno zvítězilo na ledě Plzně 5:4 v prodloužení a ukončilo sérii tří porážek. V souboji dvou posledních týmů tabulky sice domácí na začátku prostřední části drželi vedení 2:0, jenže hosté čtyřmi trefami za necelých osm minut skóre otočili na 4:2. Díky povedené třetí třetině Západočeši vyrovnali, ale o druhé výhře Rytířů v sezoně rozhodl v čase 63:27 útočník Jaromír Pytlík a dovršil svůj první extraligový hattrick. Indiáni pátou porážkou v řadě prožívají svůj historicky nejhorší vstup do sezony v nejvyšší soutěži.

Litvínov porazil Třinec 6:4, připsal si šestou výhru v řadě a posunul se na druhé místo tabulky. Na čtvrtém domácím vítězství a udržení stoprocentní bilance na Stadionu Ivana Hlinky se gólem a asistencí podíleli Petr Koblasa a Matúš Sukeľ.

Vítkovičtí hokejisté dosáhli na první domácí výhru v sezoně, v moravském derby zdolali Olomouc 4:3 v prodloužení. Ještě deset minut před koncem řádného času přitom hosté vedli 3:1, v závěru však doplatili na nedisciplinovanost a soupeř v přesilovkách srovnal na 3:3. O dvou bodech pro Vítkovice rozhodl v 63. minutě svým druhým gólem Bukarts.

Karlovy Vary zvítězily v Hradci Králové 4:2 a v tabulce se dostaly před svého dnešního soupeře. Rozdílovou branku vstřelil v 54. minutě obránce Tomáš Havlín. Tým Mountfieldu prohrál na domácí půdě potřetí v řadě a vůbec poprvé v ročníku nebodoval.

7. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 41. Cingeľ, 60. Lintuniemi. Rozhodčí: Hribik, T. Veselý - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 10.554.

Sparta: Jakub Kovář - Mozík, Němeček, Irving, Kempný, Moravčík, Krejčík, Mikliš - Řepík, Sobotka, Chlapík - Kestner, R. Horák, P. Kousal - Hauser, J. Lajunen, Buchtele - D. Vitouch, O. Najman, M. Forman. Trenér: Gross.

Brno: D. Furch - Ščotka, Lintuniemi, Holland, Kučeřík, Gazda, Ďaloga - Moses, Cingeľ, K. Pospíšil - A. Zbořil, Marcinko, Kohout - Flek, Holík, Zaťovič - Jenyš, Zembol, Okál. Trenér: Modrý.

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 6:4 (3:1, 2:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. A. Kudrna (M. Sukeľ, Zile), 18. O. Kaše (D. Kaše), 20. Válek (Abdul, Demel), 27. Hlava (Jaks, Koblasa), 35. Koblasa (Baránek), 42. M. Sukeľ - 3. Dravecký (Čacho, Kurovský). 29. L. Hudáček (Marian Adámek, A. Nestrašil), 51. J. Jeřábek (M. Růžička, D. Voženílek), 58. M. Růžička (A. Nestrašil). Rozhodčí: Pražák, Ondráček - Zíka, Thuma. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 4242.

Litvínov: Tomek - Demel, Zile, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, M. Sukeľ, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Válek - Havelka, Gut, Jurčík. Trenér: Mlejnek.

Třinec: Mazanec (21. Švančara) - Marinčin, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Marian Adámek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Daňo - A. Nestrašil, L. Hudáček, Pánik - Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman - Kurovský, Čacho, Dravecký - od 25. navíc Walega. Trenér: Moták.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 4:3 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Chlán (Percy, Lakatoš), 50. Roberts Bukarts (Percy, Lakatoš), 54. Chlán (Raskob, Mueller), 63. Roberts Bukarts (Percy) - 36. Navrátil (Macuh, Ondrušek), 37. Menšík (Rašner, Anděl), 45. Macuh (Chmielewski, Klimek). Rozhodčí: Stano (SR), Mrkva - Hlavatý, Rampír. Vyloučení: 0:5, navíc Švrček (Olomouc) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 5009.

Vítkovice: Klimeš - Grman, Percy, Raskob, Mikuš, L. Kovář, Gewiese - Mueller, Chlán, Roberts Bukarts - Lakatoš, Krieger, Fridrich - M. Kalus, Claireaux, J. Káňa - Lednický, Kotala, Dej. Trenér: Holaň.

Olomouc: J. Sedláček - T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Švrček, Sirota, Rašner, Řezníček - Orsava, P. Musil, Kusko - Navrátil, J. Knotek, Kunc - Klimek, Macuh, Chmielewski - Kucsera, Menšík, Anděl. Trenér: J. Tomajko.

BK Mladá Boleslav - Banes Motor České Budějovice 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 50. Pyrochta (J. Aaltonen), 60. Fořt (J. Aaltonen) - 5. Kubík (Harris), 21. F. Přikryl (M. Doudera), 32. Ordoš (M. Doudera, Hovorka), 46. Koláček (Chlubna), 51. M. Beránek (F. Přikryl, Gulaš). Rozhodčí: Šír, Pilný - Frodl, Špůr. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 2587.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Osburn, Pyrochta, Štibingr, Jánošík, Pláněk, A. Čech, Bernad - Skalický, Järvinen, J. Aaltonen - Lantoši, O. Roman, Söderlund - Šmerha, Fořt, Malát - J. Stránský, Suchý, Dvořáček. Trenér: Kalous.

České Budějovice: Hrachovina - Pýcha, Gulaši, Hovorka, M. Doudera, Vráblík, Štencel - Kubík, Harris, Ordoš - Gulaš, F. Přikryl, M. Beránek - Valský, Pech, M. Toman - Koláček, Vopelka, Chlubna. Trenér: Čihák.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 2:4 (0:1, 1:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 31. Jasper (Blain), 42. Pilař (R. Pavlík) - 18. O. Beránek, 48. Kangasniemi (T. Rachůnek, Gríger), 54. Havlín (T. Redlich), 60. Hladonik (Huttula). Rozhodčí: Cabák, Květoň - J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3628.

Hradec Králové: Kiviaho - Blain, Jank, T. Pavelka, Kalina, Freibergs, P. Marcel, Gaspar - Jasper, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - Šťastný, Lalancette, Zachar - M. Chalupa, Moravec, Pilař. Trenér: T. Martinec.

Karlovy Vary: Frodl - Huttula, Plutnar, Dlapa, Havlín, Stříteský, Pulpán, Mikyska - O. Beránek, Černoch, Hladonik - Kangasniemi, Gríger, T. Rachůnek - Zetterberg, Jiskra, T. Redlich - O. Procházka, Kofroň, Koffer. Trenér: Bruk.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno 4:5 v prodl. (1:0, 1:4, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Matýs, 23. Holešinský (Schleiss), 51. Lev (Zámorský, Malák), 59. Zámorský (Holešinský) - 25. Kusý, 25. Pytlík, 28. O. Bláha (Slováček), 32. Pytlík (M. Beran), 64. Pytlík (Klepiš, Slováček). Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 4886.

Plzeň: Pavlát (32. Hlavaj) - Zámorský, Kvasnička, Dujsík, Michal Houdek, A. Jiříček, Piskáček, Malák - Matýs, Mertl, Holešinský - Rekonen, Lev, Benák - Pour, Jansa, Schleiss - A. Dvořák, K. Hrabík, P. Straka. Trenér: Kořínek.

Kladno: Brízgala - Dotchin, Hejda, Ticháček, Martenet, Veber, Slováček - Tralmaks, Plekanec, Melka - Kusý, Klepiš, Jarůšek - O. Bláha, Pytlík, Strnad - M. Procházka, Babka, M. Beran. Trenér: O. Vejvoda ml.

Bílí Tygři Liberec - HC Dynamo Pardubice 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Rychlovský (Filippi, McCoshen), 11. Bulíř, 27. Flynn (McCoshen, A. Najman), rozhodující sam. nájezd Flynn - 20. D. Musil (Rákos, Poulíček), 45. Říčka (Čerešňák, Cienciala), 60. Hyka (Radil, T. Zohorna). Rozhodčí: Šindel, Sýkora - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 5296.

Liberec: Hrenák - Budík, McCoshen, Melancon, M. Ivan, J. Dvořák, Derner, T. Galvas - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - J. Pérez, Bulíř, Birner - Flynn, A. Najman, J. Vlach - Kelly Klíma, J. Šír, Mucha. Trenér: Pešán.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Bučko, T. Dvořák, Hrádek, Vála, od 21. navíc J. Kolář - Hyka, L. Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Poulíček, Říčka - Vondráček, Rákos, T. Urban. Trenér: Varaďa.

1. Pardubice 7 5 0 2 0 28:15 17
2. Litvínov 7 5 1 0 1 26:18 17
3. Sparta Praha 7 4 2 0 1 26:12 16
4. České Budějovice 7 4 1 0 2 15:14 14
5. Karlovy Vary 6 4 0 0 2 22:11 12
6. Hradec Králové 7 3 0 3 1 20:14 12