Play off z pohledu rozhodčích. Sudí už ale k smíchu nebudou, bizarní anténky zmizí

Jiří Škuba Jiří Škuba
8. 3. 2020 16:43
Celý rok trval vývoj technologie, která umožní divákům play off hokejové extraligy sledovat záběry z pohledu rozhodčích.
Takto vypadá helma, která umožní snímat záběry z hlavy rozhodčího
Takto vypadá helma, která umožní snímat záběry z hlavy rozhodčího | Foto: O2 TV Sport

Byla to novinka, která ozdobila předloňské mistrovství světa v hokeji. Výrobce televizních přenosů nabídl divákům záběry z pohledu rozhodčího - ovšem za tu cenu, že sudí museli na hlavy navléknout helmy s mohutným zařízením a anténkou.

"Na 21. století to bylo trochu za hranou," smál se tedy český rozhodčí Antonín Jeřábek.

Helmy - rozhodčí
Helmy - rozhodčí | Foto: Internet

Unikátní záběry divákům poskytne i stanice O2 TV Sport v zápasech play off extraligy, které se rozjede prvními zápasy v pondělí 9. března. Rozhodčím ovšem nechala vyrobit daleko důstojnější "aparát": jeho vývoj trval celý rok a podíleli se na něm mimo jiné i inženýři z leteckého průmyslu.

"Nebylo vůbec jednoduché přetavit tento nápad do reálné podoby. Na vývoji zařízení se pracovalo více než rok, prototyp kamery jsme museli řadu měsíců testovat. Všechny detaily se ladily s komisí rozhodčích, aby zařízení sudím nijak nepřekáželo a bylo pro ně bezpečné. Jedná se o další technologickou novinku, kterou jsme připravili výhradně pro naše diváky," uvedl Marek Kindernay, výkonný ředitel stanice O2 TV Sport.

Vložené úsilí i finance za to prý ale stály. "Díky O2 TV Helmet Cam může každý sledovat celé utkání přímo z ledové plochy pohledem rozhodčích, stačí si vybrat daný přenos v multidimenzi. Hokejovým fanouškům nabídneme při zápasech z play off ještě silnější zážitek. Navíc přes mikroporty uslyší i komunikaci sudích," dodal.

Technologie bude nasazována do přenosů ve spolupráci s komisí rozhodčích, která může na vybraná utkání uplatnit právo veta.

Další novinkou pro play off bude speciální hráčská kamera, která se zaměří na extraligové hvězdy. Fanoušek tak bude moci sledovat každé střídání, střelu nebo souboj hlavních aktérů bitvy o extraligový titul.

O2 TV Helmet Cam

· Rozlišení Full HD 1920 x 1080

· 3x vysokokapacitní baterie s výdrží až 180 minut

· Váha: 760 gramů

· Kryt z vysoce odolného laminátu

· Kompaktní řešení bez dodatečných kabelů

· Bezdrátový přenos obrazu v pásmu 2-2.8 GHz (bez možnosti rušení Wi-Fi sítí)

· Kamera je přenosná, unikátní uchycení bez nutnosti zásahu do helmy

· Montáž na helmu trvá 60 sekund

· Vývoj probíhal ve spolupráci s leteckými inženýry

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy