Play off z pohledu rozhodčích. Sudí už ale k smíchu nebudou, bizarní anténky zmizí

Jiří Škuba Jiří Škuba
8. 3. 2020 16:43
Celý rok trval vývoj technologie, která umožní divákům play off hokejové extraligy sledovat záběry z pohledu rozhodčích.
Takto vypadá helma, která umožní snímat záběry z hlavy rozhodčího
Takto vypadá helma, která umožní snímat záběry z hlavy rozhodčího | Foto: O2 TV Sport

Byla to novinka, která ozdobila předloňské mistrovství světa v hokeji. Výrobce televizních přenosů nabídl divákům záběry z pohledu rozhodčího - ovšem za tu cenu, že sudí museli na hlavy navléknout helmy s mohutným zařízením a anténkou.

"Na 21. století to bylo trochu za hranou," smál se tedy český rozhodčí Antonín Jeřábek.

Helmy - rozhodčí
Helmy - rozhodčí | Foto: Internet

Unikátní záběry divákům poskytne i stanice O2 TV Sport v zápasech play off extraligy, které se rozjede prvními zápasy v pondělí 9. března. Rozhodčím ovšem nechala vyrobit daleko důstojnější "aparát": jeho vývoj trval celý rok a podíleli se na něm mimo jiné i inženýři z leteckého průmyslu.

"Nebylo vůbec jednoduché přetavit tento nápad do reálné podoby. Na vývoji zařízení se pracovalo více než rok, prototyp kamery jsme museli řadu měsíců testovat. Všechny detaily se ladily s komisí rozhodčích, aby zařízení sudím nijak nepřekáželo a bylo pro ně bezpečné. Jedná se o další technologickou novinku, kterou jsme připravili výhradně pro naše diváky," uvedl Marek Kindernay, výkonný ředitel stanice O2 TV Sport.

Vložené úsilí i finance za to prý ale stály. "Díky O2 TV Helmet Cam může každý sledovat celé utkání přímo z ledové plochy pohledem rozhodčích, stačí si vybrat daný přenos v multidimenzi. Hokejovým fanouškům nabídneme při zápasech z play off ještě silnější zážitek. Navíc přes mikroporty uslyší i komunikaci sudích," dodal.

Technologie bude nasazována do přenosů ve spolupráci s komisí rozhodčích, která může na vybraná utkání uplatnit právo veta.

Další novinkou pro play off bude speciální hráčská kamera, která se zaměří na extraligové hvězdy. Fanoušek tak bude moci sledovat každé střídání, střelu nebo souboj hlavních aktérů bitvy o extraligový titul.

O2 TV Helmet Cam

· Rozlišení Full HD 1920 x 1080

· 3x vysokokapacitní baterie s výdrží až 180 minut

· Váha: 760 gramů

· Kryt z vysoce odolného laminátu

· Kompaktní řešení bez dodatečných kabelů

· Bezdrátový přenos obrazu v pásmu 2-2.8 GHz (bez možnosti rušení Wi-Fi sítí)

· Kamera je přenosná, unikátní uchycení bez nutnosti zásahu do helmy

· Montáž na helmu trvá 60 sekund

· Vývoj probíhal ve spolupráci s leteckými inženýry

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy