Sparta smazala manko, ale pak v přestřelce proti Plzni padla. Liberec rozdrtil Dynamo

Aktualizováno 18. 9. 2020 21:48
První kolo hokejové extraligy pokračovalo čtyřmi zápasy. Plzeň v divokém zápase plném zvratů přestřílela Spartu 5:3 i díky dvěma zásahům Tomáše Mertla. Karlovy Vary porazily Mladou Boleslav 3:2, Olomouc veze tři body ze Zlína po výhře 4:1 a Liberec rozstřílel Pardubice sedmi góly.
Plzeňští hokejisté slaví v prvním kole hokejové extraligy jeden z pěti gólů v síti Sparty. | Foto: ČTK

Hokejisté Plzně porazili v úvodním extraligovém kole Spartu 5:3 a Pražany předčili využitím přesilových her. Hosté sice brzy vedli, ale domácí dokázali třemi brankami ve druhé třetině skóre otočit a rychle gólově odpověděli i na vyrovnání Sparty na začátku závěrečné dvacetiminutovky. Dvěma góly při přesilovce se v dresu Indiánů blýskl osvědčený střelec Tomáš Mertl. Za hosty se brankou a asistencí uvedla největší letní posila Roman Horák ze švédského Växjö.

Hosté vstoupili do utkání aktivněji, Rousek záhy skrytou střelou orazítkoval brankovou konstrukci. Domácí se směrem dopředu připomněli až v 6. minutě při vyloučení Kaliny. Po osvědčené spolupráci s Gulašem ale Mertl z mezikruží neuspěl. Gólman Sparty Machovský za chvíli stačil ramenem vyrazit ránu Suchého zápěstím z levého kruhu. Následně Indiáni nevyužili ani další početní výhodu a naopak v 9. minutě při vlastním oslabení skóroval z přečíslení dvou na jednoho po nabídce Horáka Pavelka.

Otřesení domácí v pokračující přesilovce jen díky pozornému gólmanu Frodlovi přečkali dvojitou šanci Rouska a vzápětí již při početní výhodě Sparty Košťálek ranou od modré čáry trefil pravou tyčku. Ve zbytku první dvacetiminutovky Indiáni ve snaze o vyrovnání otevřeli hru, další chybu defenzívy ale musel krátce před pauzou vyřešit proti nekrytému Rouskovi Frodl.

Na začátku prostřední části vyrovnal během přesilovky střelou z levého kruhu Mertl a vzápětí odkrytou branku přestřelil Gulaš. Hosté následně promarnili 69 vteřin trvající dvojnásobnou početní výhodu a naopak v oslabení po samostatném úniku mířil bekhendem nad Straka.

Po polovině utkání zblízka neskóroval Říčka a ve 35. minutě po dlouhém pasu Jiříčka tváří v tvář Machovskému dokonal obrat Indiánů na 2:1 Kracík. Faul Sukeľa navíc ve 39. minutě potrestal po přesné přihrávce Gulaše pohotově zakončující Mertl, o pouhých 14 vteřin později však dokázal trefou na 3:2 odpovědět na brankovišti nekrytý Říčka.

Již po 26 vteřinách závěrečné třetiny šťastnou střelou díky teči ležící hokejky srovnal na 3:3 Horák. O necelou minutu později ale po rychlé kombinaci prostřelil Machovského Pour.

V pokračující rušné pasáži ve velké příležitosti selhal Buchtele a naopak na druhé straně ve 45. minutě ranou švihem zvýšil na 5:3 Kodýtek. Definitivně rozhodnout mohl při akci tři na jednoho Gulaš, ale minul. Sparťané nepotrestali ani vyloučení Eberleho a při dlouhé hře bez brankáře Říčka zblízka trefil jen pravou tyč.

Mora těžila ze skvělého úvodu

Olomouc vyhrála v úvodním kole na ledě Zlína 4:1. Hanáci rozhodli už v úvodním dějství, v němž vedli v 15. minutě už 3:0. Dvěma asistencemi přispěl k jejich vítězství devatenáctiletý útočník Jan Bambula. Duel byl reprízou předkola z minulé sezony, jež zůstalo po dvou duelech v Olomouci za stavu 1:1 na zápasy stejně jako zbytek play off kvůli pandemii koronaviru nedohrané.

V první třetině byl na ledě jen jeden tým, přičemž Olomouc své herní převahy ukázkově využila. Hned ve 3. minutě otevřel skóre Burian, jehož snadnou ránu Kašík propustil za svá záda. Za další tři minuty už vedli Hanáci o dvě branky - při početní výhodě zblízka skóroval Navrátil. Další možnosti na zvýšení sice promarnili Olesz či Gřeš, v 15. minutě ale přeci jen na 3:0 upravil po přesné nahrávce Bambuly Tomeček.

V prostředním dějství zase měli značnou převahu Berani, větší šanci si však vypracovat nedokázali. S dorážkou Fořta neměl Konrád větší problém. A tak se gólu dočkali domácí fanoušci až ve třetí třetině, kdy z úhlu poslal kotouč do sítě Sedláček. Kohouti se posléze mocně snažili vzít si třígólový rozdíl zpět, Kašík se však ve třetí části rozchytal k perfektnímu výkonu.

Když už se čtyři minuty před koncem domácí nadechli k náporu a dostali k tomu navrch i přesilovou hru, vše zabrzdil faulem Sedláček. Berani nakonec ani nezkusili power play, i přesto ale ještě v poslední minutě odražený puk od zadního mantinelu doklepl do branky Olesz.

Flek a Kaše řídili výhru Energie

Hokejisté Karlových Varů zdolali v úvodním extraligovém kole doma Mladou Boleslav 3:2 a přerušili sérii tří porážek ve vzájemných duelech. Třemi asistencemi zazářil v dresu Energie útočníka David Kaše, posila z Philadelphie do začátku přípravy na novou sezonu NHL. Dvakrát se za vítěze trefil Jakub Flek.

Od úvodního vhazování aktivnější Mladá Boleslav mohla otevřít skóre, ale branky se nedočkala. Jako první se tak v osmé minutě radovali domácí díky bekhendové střele Fleka, který využil zkrácenou přesilovou hru při vyloučení hostujícího kapitána Ševce.

Za 37 vteřin byl stav zápasu opět vyrovnaný, když se střelou z levého kruhu trefil Bernad. Vývoj zápasu mohl o chvíli později otočit Šťastný, ale jeho střelu z bezprostřední blízkosti domácí gólman Novotný zlikvidoval. Na druhé straně musel minutu před koncem úvodního dějství Krošelj likvidovat nebezpečný průnik Koblasy.

Druhá třetina se nesla ve znamení místy až přehnané bojovnosti obou soupeřů, kterou rozhodčí trestali. Ve 27. minutě vyloučení Aldersona po nezištné přihrávce Kašeho potrestal další bekhendovou střelou Flek.

Vzápětí po nešťastném zásahu vysokou holí obdržel hostující Zohorna trest na dvě plus dvě minuty a ve 31. minutě udeřil za domácí potřetí v početní výhodě z předbrankového prostoru zcela osamocený Koblasa. Energie mezi 32. a 35. minutou přečkala sérii oslabení, z toho i 58 vteřin ve třech proti pěti.

Ze závěrečného dějství neuplynula ani minuta a Středočeši byli opět v zápase. Zohorna po zmatcích v domácí obraně střelou z bezprostřední blízkosti snížil na rozdíl jediné branky. Urputný boj, kouskovaný sérií dalších vyloučení, dospěl až k 90 vteřin trvající power play hostí, kterou karlovarští hráči i díky výbornému výkonu Novotného přestáli bez úhony a připsali si tak první tři body v extraligové sezoně.

Tygří kanonáda a čtyři body Šmída

Hokejisté Liberce vykročili za obhajobou Prezidentského poháru pro nejlepší tým základní části z minulých dvou sezon drtivým vítězstvím nad Pardubicemi 7:1. Čtyřmi body za čtyři asistence se podílel na kanonádě Bílých Tygrů v úvodním kole obránce Ladislav Šmíd, dvě branky vstřelila posila z Karlových Varů Dávid Gríger, gólem a dvěma asistencemi přispěl také Tomáš Filippi. Liberec v utkání využil hned čtyřikrát početní výhodu.

Liberec i kvůli karanténě po nákaze koronavirem v týmu hrál první duel od 26. srpna, kdy se představil v odvetě čtvrtfinále Poháru Generali České pojišťovny na ledě Sparty. Hned páté minutě se ale radoval z vedení, když v přesilové hře Lenc zblízka dorážkou překonal Kloučka.

Hosté odpověděli o dvě minuty později. Mandát vyslal do úniku Poulíčka a ten střelou k levé tyči překonal Kváču. Bílí Tygři si ale vzali vedení zpět a opět to bylo v přesilovce. Filippi nekompromisní bombou podruhé rozvlnil síť za Kloučkem. Hosté mohli vyrovnat ve 14. minutě, kdy hráli přesilovku pět na tři, ale Severočeši se ubránili.

V úvodu druhé třetiny Lenc orazítkoval horní tyč Kloučkovy branky. Ve 25. minutě nahodil Filippi puk obloučkem do útočné třetiny, Gríger jej vybojoval a blafákem zaznamenal svůj první extraligový gól v libereckých barvách.

Dvoubrankové vedení domácích mohl zvýšit ve 32. minutě Rosandič, ale neuspěl. To Bulířovi se vedlo lépe. O dvě minuty později, opět v přesilovce, šikovně tečoval střelu Šmída od modré čáry a Klouček kapituloval počtvrté. Na druhé straně si naopak Kváča lehce poradil s pokusem Machaly.

Do třetí třetiny vstoupili aktivněji hosté. Svačina našel pěknou přihrávkou Mandáta, ale Kváča byl na místě. Ve 45. minutě se snažil aktivní opět Mandát procedit puk za domácího gólmana z bezprostřední blízkosti, ten ale prostor u tyčky utěsnil.

Udeřili naopak domácí. Ve 49. minutě Šír šťastně tečoval Hanouskovu střelu od modré čáry. Hosté se ještě ani nestačili oklepat z pátého gólu a bylo to 6:1. Druhou branku v utkání vstřelil Gríger, který se nejlépe zorientoval ve skrumáži před brankou.

O půl minuty později vyhnal Kloučka z branky Rychlovský. Hosté se snažili alespoň o snížení skóre, na Kváču si ale nepřišli Zeman ani Blümel. Na druhé straně vychytal liberecké střelce Kantor. V posledních minutách už se zápas dohrával v jasné režii domácích.

1. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 22. Mertl (Frodl), 35. Kracík (Jiříček), 39. Mertl (Gulaš, P. Musil), 42. Pour (F. Suchý, Kracík), 45. Kodýtek (Stříteský, V. Lang) - 9. T. Pavelka (R. Horák, Řepík), 40. Říčka (Zikmund, Kalina), 41. R. Horák (Němeček, Tomášek). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3509 (vyprodáno).

Sestavy:

Plzeň: Frodl - Čerešňák, Budík, Stříteský, V. Lang, Jiříček, Vráblík - Gulaš, Mertl, Kantner - Rob, P. Musil, Malát - F. Suchý, Kracík, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka. Trenér: Čihák.

Sparta: Machovský - Košťálek, Němeček, Piskáček, Tomáš Dvořák, Jurčina, T. Pavelka, Kalina - Řepík, R. Horák, Tomášek - Rousek, M. Sukeľ, Dvořáček - M. Forman, Pech, Buchtele - A. Kudrna, Říčka, Zikmund. Trenéři: Hořava a Jandač.

HC Energie Karlovy Vary - BK Mladá Boleslav 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Flek (Koblasa, D. Kaše), 27. Flek (D. Kaše, Koblasa), 31. Koblasa (D. Kaše) - 9. Bernad (A. Zbořil), 41. R. Zohorna. Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Frodl, Kis. Vyloučení: 8:8. Využití: 3:0. Diváci: 1773.

Sestavy:

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, Kotvan, Plutnar, Graňák, Zábranský ml., M. Rohan, Weinhold - Flek, D. Kaše, Lauko - O. Beránek, T. Mikúš, Hladonik - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Redlich. Trenér: Pešout.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Hrbas, Pláněk, Dlapa, Fillman, Bernad, Šidlík - J. Stránský, Bičevskis, Strnad - Jääskeläinen, A. Zbořil, Alderson - P. Kousal, O. Najman, Flynn - D. Šťastný, R. Zohorna, Lunter. Trenéři: Rulík a Patera.

PSG Berani Zlín - HC Olomouc 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 46. P. Sedláček - 3. Burian (Bambula), 6. Navrátil (J. Knotek), 15. V. Tomeček (Bambula), 60. Olesz (Kucsera). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 2500 (vyprodáno).

Sestavy:

Zlín: Kašík - Gazda, Řezníček, D. Nosek, Suhrada, Ferenc, Matyáš Hamrlík, Dluhoš - J. Ondráček, Fořt, Herman - Šlahař, Honejsek, Okál - Dufek, Fryšara, Köhler - Karafiát, P. Sedláček, Kubiš. Trenér: R. Svoboda.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Ondrušek, Valenta, Švrček, L. Rutar, Vyrůbalík - Kucsera, J. Knotek, Handl - V. Tomeček, Kolouch, Olesz - Navrátil, Nahodil, J. Káňa II - Bambula, Gřeš, Burian. Trenér: Moták.

Bílí Tygři Liberec - HC Dynamo Pardubice 7:1 (2:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 5. Lenc (Filippi, Šmíd), 12. Filippi (Šmíd, Birner), 25. Gríger (Filippi, Šmíd), 33. Bulíř (Šmíd, Birner), 49. J. Šír (T. Hanousek, P. Jelínek), 51. Gríger, 51. Rychlovský (Derner) - 7. Poulíček (Mandát, J. Mikuš). Rozhodčí: Kika, Micka - Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 6:6. Využití: 4:0. Diváci: 2612.

Sestavy:

Liberec: Kváča - Šmíd, Knot, Rosandič, T. Hanousek, Derner, Havlín - Birner, Bulíř, Lenc - Průžek, Filippi, Gríger - Šír, P. Jelínek, Zachar - J. Vlach, A. Najman, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Pardubice: M. Klouček (51. Kantor) - Vála, Nakládal, J. Mikuš, Holland, Zacharčuk, J. Kolář, Hrádek - M. Kaut, R. Kousal, Tybor - Mandát, Poulíček, Paulovič - Svačina, Blümel, Claireaux - Kusý, O. Machala, Anděl - T. Zeman. Trenér: Razým.