Jágr se vrátil na led, jeho asistence na Pardubice nestačila

Aktualizováno 20. 12. 2023 22:15
Hokejový útočník Jaromír Jágr si v 51 letech připsal premiérový start v aktuálním extraligovém ročníku. Majitel Kladna se zapojil do hry po reprezentační přestávce a na ledě vedoucích Pardubic zaznamenal i první asistenci. Porážce 3:4 s Dynamem ale nezabránil.

"O Jardovi Jágrovi všichni vědí, kdo to je. Hlavně dělá spoluhráče lepší. Naskočit v jednapadesáti do rozjetého autobusu, pořád tam držet puk a vytvářet situace pro spoluhráče, to je výborné," řekl kladenský trenér Otakar Vejvoda po zápase. Sám Jágr s novináři mluvit nechtěl.

Olympijský vítěz z Nagana, dvojnásobný mistr světa a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru do soutěžního zápasu naskočil poprvé od 21. dubna, kdy pomohl Kladnu ke čtvrté výhře v baráži proti Zlínu a uchování extraligové příslušnosti.

Jágr hrál ve druhém útoku společně s Jaromírem Pytlíkem a Jakubem Strnadem, na ledě strávil 13:44 minuty a podílel se na první kladenské brance v 25. minutě. Po jeho akci doklepl Strnad puk za záda gólmana Milana Kloučka.

"Je skvělé s ním hrát, dával mi hodně rad a říkal, abych trochu hru přizpůsobil jemu. Myslím, že hrál slušně. Jsem rád, že mi radí, snad to bude klapat," řekl dvaadvacetiletý Pytlík.

Majitel kladenského klubu byl v první třetině vyloučen, během zápasu stále komunikoval se spoluhráči na střídačce. "Už jsem s ním hrál pár zápasů, když jsem přišel do Kladna. Snažím se mu pomáhat a dělat to, co po mně chce. Dávám do toho všechno, ale že by mě to svazovalo, to bych neřekl. Snažíme se vždy hrát, jak nejlépe umíme. I když tady je, i když tady není," popisoval Pytlík.

Jágrovu hru ocenil i kapitán Pardubic Lukáš Sedlák. "Je neuvěřitelné, že najde chuť a motivaci, aby ještě hrál. Je to dobře pro český hokej, pro kluky v kabině i pro nás, kdo hrajeme proti němu. Je to jeden z nejlepších hráčů v historii NHL. Pořád se od něj můžeme hodně učit," podotkl Sedlák.

Ani premiérový start hvězdného útočníka ale nepomohl Kladnu k bodovému zisku. Rytíři sice dokázali ve druhé třetině smazat tříbrankové manko, ale nakonec si připsali čtvrtý nezdar za sebou.

"Pardubice mají skvělý tým, ale měli jsme na to je potrápit. Mohli jsme brát i body, ale dostali jsme hloupě gól v naší přesilovce," poukázal Pytlík na rozhodující trefu Mateje Pauloviče v 38. minutě.

V Třinci rozhodly dlouhé nájezdy

Sparta vyhrála ve šlágru kola na ledě mistrovského Třince 2:1 po nájezdech a triumfovala i ve třetím vzájemném utkání v sezoně. Pražané vedli trefou Jakuba Konečného z 38. minuty, obhájce titulu vyrovnal gólem Tomáše Kundrátka v čase 57:25.

Nejdelší rozstřel sezony rozhodl až v sedmnácté sérii Roman Horák. Pražský klub si upevnil druhou příčku a náskok před třetími Oceláři zvýšil na osm bodů.

České Budějovice zdolaly Olomouc 4:0 a doma naplno bodovali v šestém utkání v řadě. Třetím čistým kontem v sezoně se na tom podílel brankář Dominik Hrachovina, který si navíc připsal i asistenci.

Hráči Liberce uspěli v Hradci Králové 5:2 a posunuli se na čtvrté místo tabulky. Bílí Tygři naplno bodovali potřetí za sebou, gólem a asistencí se na tom podíleli Oscar Flynn a Jayce Hawryluk.

Hokejisté Plzně po reprezentační přestávce potvrdili svůj vzestup, vyhráli na ledě Litvínova 3:2 po samostatných nájezdech a uspěli ve čtvrtém z posledních pěti utkání. Gólem a rozhodujícím nájezdem k tomu pomohl útočník Ondřej Matýs. Dvakrát se trefil i domácí kapitán Ondřej Kaše, ale šestou porážku z posledních sedmi kol neodvrátil.

Karlovy Varů zdolaly Brno 3:2 v prodloužení a uspěly ve druhém z posledních tří zápasů. Vždy ale získali dva body. Utkání rozhodl v čase 63:56 útočník Vít Jiskra, který asistoval u obou branek domácích. Kometa si připsala třetí porážku za sebou.

28. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 58. Kundrátek (Čacho) - 37. Konečný (Němeček), rozhodující nájezd Horák. Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír - Axman, Lederer. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 4826.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Polášek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Nestrašil - Kurovský, P. Vrána, Pánik - Hrehorčák, M. Roman, Sikora - Haas, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Sparta: Jakub Kovář - Krejčík, Kempný, Irving, Němeček, T. Tomek, Moravčík, Pavlák - P. Kousal, Sobotka, Forman - Chlapík, Horák, O. Najman - Kestner, Lajunen, Buchtele - Hauser, Konečný, Mužík. Trenér: Gross.

Banes Motor České Budějovice - HC Olomouc 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Štencel (Harris, Kondelík), 19. Gulaš (M. Beránek, Harris), 51. Pýcha (M. Hanzl), 58. Kondelík (Hrachovina). Rozhodčí: Hribik, Pilný - Frodl, Zíka. Vyloučení: 4:7, navíc Gulaši (Č. Budějovice) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6126.

České Budějovice: Hrachovina - Hovorka, Gulaši, Pýcha, Štencel, Kachyňa, M. Doudera, Vráblík - Ordoš, Kondelík, Kubík - Gulaš, Harris, M. Beránek - Valský, M. Hanzl, F. Přikryl - Koláček, Toman, Chlubna. Trenér: Čihák.

Olomouc: Konrád - Rutar, Ondrušek, Rašner, Švrček, T. Černý, Mareš - Bambula, J. Knotek, Kusko - Navrátil, Nahodil, Kunc - P. Musil, Macuh, Plášek - Menšík, Anděl, Klimek. Trenér: Tomajko.

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 17. O. Procházka (Gríger, Jiskra), 20. Gríger (O. Procházka, Jiskra), 64. Jiskra (Redlich) - 16. J. Kos (Ďaloga, Vincour), 45. Flek. Rozhodčí: Ondráček, Jaroš - Gerát, Hnát. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3315.

Karlovy Vary: Frodl - Huttula, Plutnar, Stříteský, Havlín, Bartejs, Pulpán, A. Rulík - Kangasniemi, Gríger, Rachůnek - O. Beránek, Černoch, Hladonik - O. Procházka, Jiskra, Zetterberg - Kofroň, R. Přikryl, Redlich. Trenér: Bruk.

Brno: Kavan - Gazda, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Lintuniemi, Kaňák - Moses, Cingel, Pospíšil - Flek, Kollár, Zaťovič - J. Kos, Marcinko, Vincour - Kohout, Zbořil, Okál. Trenér: Modrý.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Tamáši (Okuliar, Pláněk), 40. Jergl (Tamáši, Okuliar) - 6. Rychlovský, 20. Melancon (A. Najman), 28. Flynn (Budík, Hawryluk), 31. Hawryluk (Flynn, A. Najman), 58. Knot (Filippi). Rozhodčí: Obadal, Stano - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3805.

Hradec Králové: Laurikainen - Blain, T. Pavelka, Pláněk, Kalina, Freibergs, Marcel - Zachar, Estephan, Šťastný - Jergl, Tamáši, Okuliar - Jasper, Lalancette, Perret - Chalupa, Pilař, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Liberec: Pařík - Knot, McCoshen, Melancon, Ivan, Budík, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Hawryluk, A. Najman, Flynn - Kelly Klíma, Bulíř, Birner - Pérez, Šír, J. Vlach. Trenér: Pešán.

HC Dynamo Pardubice - Rytíři Kladno 4:3 (2:0, 2:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. M. Kaut, 19. Hyka (Sedlák, Čerešňák), 24. Cienciala (T. Dvořák, Kolář), 38. Paulovič - 25. Strnad (Jágr, Ticháček), 26. O. Bláha (Jarůšek), 37. Hejda (Tralmaks). Rozhodčí: Květoň, Šindel - Bohuněk, Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8992.

Pardubice: Klouček - Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Hájek, Bučko, Kolář, Hrádek - Hyka, Sedlák, Říčka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Cienciala - Paulovič, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

Kladno: Brízgala - Hejda, Dotchin, Babka, Ticháček, Slováček,Veber - Kusý, Klepiš, Tralmaks - Jágr, Pytlík, Strnad - Smoleňák, Melka, M. Procházka - O. Bláha, Jarůšek, Sideroff. Trenér: Vejvoda.

1. Pardubice 29 19 3 4 3 113:63 67
2. Sparta Praha 28 16 5 1 6 89:58 59
3. Třinec 27 12 5 5 5 84:68 51
4. Liberec 29 13 3 2 11 94:89 47
5. Litvínov 28 13 3 2 10 83:80 47
6. Hradec Králové 28 12 3 4 9 76:68 46