Detroit vypadl, finále bude bez Čechů

SportPlus, ČTK
23. 5. 2007 6:56
Anaheim - Hokejisté Detroitu prohráli v šestém semifinálovém zápase play off NHL s Anaheimem 3:4 a z bojů o Stanley Cup jsou vyřazeni. Finále bude po devíti letech bez české účasti.

Anaheim vyhrál sérii 4:2 na zápasy. Ve Stanley Cupu tak končí poslední čeští zástupci v soutěži: Dominik Hašek, Robert Lang a Jiří Hudler.

• Detroit: Jsme dole, ale ne venku z play off
    Předzápasová analýza BettingCentrum.cz

Ve finále se  Kačeři z Anaheimu utkají s Ottawou, pro níž to bude historicky první finálová účast.Série začne v pondělí v Anaheimu.

Domácí hokejisté šli od začátku zápasu za vítězstvím. Po dvou třetinách už vedli 3:0.

Poprvé se trefil ve 4. minutě ve vlastním oslabení Rob Niedermayer, další góly přidali v druhé třetině Corey Perry a Ryan Getzlaf. Na brankáře Jeana-Sebastiena Giguera dokázal vyzrát až v 44. minutě Henrik Zetterberg, vzápětí však vrátil domácím tříbrankový náskok Samuel Pahlsson.

Utkání ještě zdramatizoval dvěma góly v přesilových hrách Pavel Dacjuk, ale těsné vedení Anaheim v napínavé koncovce uhájil.

Brankář Anaheimu Jean-Sebastien Giguere dvě třetiny držel čisté konto, ve třetí třetině však nezabránil třígolóví smršti Red Wings. Gól Samuela Pahlssona z šesté minuty poslední části hry se však nakonec ukázal pro Anaheim jako rozhodující.

Gólman Kačerů po utkání vyjádřil respekt vůči dvaačtyřicetiletému českému gólmanovi Domikovi Haškovi. "Až budu v jeho věku, určitě nebudu tam, kde on. Je neuvěřitelné co v jeho letech předvádí," smekl Giguere.

Brankáři Dominik Hašek (Detroit) a Jean-Sebastien Giguere (Anaheim) po skončení semifinálové série Stanley Cupu. | Foto: Reuters

"Ale v sérii padlo hodně gólů a opravdu to vidím tak, že Ducks porazili Red Wings. Nebylo to o brankářích, " pokračoval . "Máme pětadvacet hráčů a všechny tyhle kluky potřebujete, abyste mohli vyhrát. Je to vždycky o lepším kolektivu, ne o lepším brankáři," dodal.

Hašek bude zvažovat další sezonu

Hašek, šestinásobný držitel Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře, však svého kolegu v brance soupeře pochválil.

"Hrál skvěle. Nesnáším říkat, že byl někdo lepší než já, ale on asi opravdu byl. Zachránil pátý záppas v semifinále a to byl klíč k úspěchu v sérii. Vždycky je třeba trocha štěstí a to on měl. On vyhrál pro Anaheim tuhle sérii, " prohlásil český veterán.

Olympijský vítěz z Nagana dále řekl, že během několika týdnů se rozhodne, zda bude v kariéře pokračovat i v příští sezoně.

Red Wings přestříleli Ducks v poslední třetině v poměru 16:3 z čehož vytěžili gól Henrika Zetterberga a dvě přesilovkové branky Pavla Dacjuka. Tři minuty před koncem tak stáhl Detroit vedení soupeře na jednogólový rozdíl.

"Převzali iniciativu a začali kontolovat puk. Naše reakce byla taková, že jsme přestali bruslit. Jen jsme stáli a odevzdávali puky. Je to jako když  je váš tým paralyzován," stěžoval kouč vítězů Randy Carlyle

Trenér Detroitu  Mike Babcock, jenž vedl Anaheim ve finále 2003, však své přemožitele chválil: "Mají skvělý tým a našli cestu jak uspět. Rozhodl čtvrtý a pátý zápas série."

Hvězda Anaheimu Teemu Selanne si v šestatřiceti letech zahraje první finále Stanley Cupu."Nikdy v kariéře jsem nebyl tak nervózní a rozklepaný jako dnes v závěru zápasu," přiznal  Selänne. "Už jsme se nechtěli vracet do Detroitu. Po závěrečné siréně jsem si pořádně několikrát oddechl," dodal finský útočník.

Ducks si zahrají finále znovu po čtyřech letech. V roce 2003 prohráli 3:4 na zápasy s New Jersey. Od té doby změnil klub majitele, z jeho názvu zmizelo slovo Mighty (Mocní) a v kádru zůstali jen čtyři hráči: Rob Niedermayer, Samuel Pahlsson, Andy McDonald a brankář Giguere, který tenkrát získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off.

Ottawu, která ve finále Východní konference vyřadila Buffalo, čeká ve finále Stanley Cupu premiéra. V dresu Senators do ní zasáhne i slovenský obránce Andrej Meszároš. Čeští hokejisté tentokrát v závěrečné sérii chybějí.

Výsledek semifinále play off NHL:
Západní konference - 6. zápas:
Anaheim - Detroit 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)
4. R. Niedermayer, 30. Perry, 39. Getzlaf, 46. Pahlsson - 51. a 57. Dacjuk, 44. Zetterberg. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17.380. Konečný stav série: 4:2.