Dánská pohádka pokračuje. Místo záchrany boj o play off

Jaroslav  Šindelář Ivo Pospíšil, Jaroslav Šindelář
11. 5. 2010 10:00
Dánsko si spolu s Kanadou a Švýcary zajistilo postup
Foto: Sport

Praha - Tak s takovouto jízdou dánských hokejových reprezentantů na mistrovství světa nikdo nepočítal. Nečekali ji experti, fanoušci, soupeři, a určitě ani samotní Dánové.

Ještě v minulém roce bojoval jejich národní celek o záchranu v elitní společnosti, v základní skupině prohrál například s Českou republikou 0:5, nyní si však zajistil vedle Kanady a Švýcarska postup do další fáze.

Nešlo ovšem o žádnou náhodu. Vždyť houževnatý celek si účast mezi nejlepší dvanáctkou zajistil po výhrách nad favorizovaným Finskem (4:1) a USA (2:1pp).

Čtěte také: Dánové způsobili další senzaci. Tentokrát porazili USA

"Nová senzace. Dánsko porazilo i USA," píše například deník Jyllands-Posten. "Další dánské překvapení na mistrovství světa," kontruje zase dánský sportovní server Sporten.dk.

Není divu, fanoušci spíše s nadějí vyhlíželi nadcházející světový šampionát ve fotbale. Fakt, že sportovní horečka vypukne v malé zemi o měsíc dříve, nikoho nejspíše nenapadlo.

"Je to úplně šílené. Zopakovali jsme stejně disciplinovaný výkon jako proti Finsku a naše vítězství je navíc zcela zasloužené. Myslím, že jsme se totiž i Američanům vyrovnali," radoval se po zápase devětapadesátiletý švédský kouč Dánů Per Bäckman.

Zápas rozhodl v prodloužení životní trefou obránce Stefan Lassen. Čtyřiadvacetiletý bek se vydal neohroženě do útočného pásma a nadvakrát překonal gólmana Clemmensena.

"Říkal jsem si, co tam vůbec v útoku dělá. Pak jsem si ale uvědomil, že se mu ten průnik docela daří," uvedl s úsměvem na oficiálních stránkách šampionátu dánský hrdina zápasu brankář Patrick Galbraith.

"Viděl jsem, že obránci váhají, a tak jsem si pro ten puk dojel. Bylo to neskutečné, když ta střela pak zapadla do sítě," radoval se šťastný Lassen.

Play off by změnilo dánskou historii

Dánsko tak může útočit na překonání historie. Do osmifinálové fáze sice proniklo už čtyřikrát v historii - v roce 2003, 2004, 2007 a 2008, nikdy z toho však nebyla lepší než konečná desátá příčka, která znamená konec na šampionátu.

Nyní však má reálnou šanci na to, že mezi osmičku nejlepších týmů poprvé v historii postoupí. Musí k tomu ze zápasů s domácími Němci a pravděpodobnými osmifinálovými soupeři Ruskem, Slovenskem a Běloruskem uhrát alespoň dvě výhry.   

A ani proti superfavoritovi z Ruska, který v Německu útočí na třetí titul v řadě, by se Dánové nemuseli bát.

Když v roce 2003 hráli poprvé v novodobé historii v elitní skupině šampionátu, vyšlápli si hned v prvním zápase právě na Američany (5:2) a v osmifinálové skupině sebrali bod za remízu 2:2 pozdějšímu vítězi z Kanady.

Američané chtějí odvrátit propadák

Naopak Američané bijí na poplach, protože před závěrečným zápasem základní skupiny s Finskem jsou na posledním místě a hrozí jim, že dopadnou stejně jako na zmiňovaném šampionátu v roce 2003 ve Finsku.

Po Dánsku tehdy v základní skupině podlehli i Rusku a Švýcarsku, a museli do skupiny o udržení.  

"Neomluvitelné... Spojené státy nemohou prohrávat takové zápasy. Je to neomluvitelné, ale zároveň je těžké vyhrát, když dáte ve dvou zápasech dohromady dva góly," zoufal si třiadvacetiletý americký kapitán Jack Johnson.

Jediný americký účastník her ve Vancouveru proto musí přimět družinu téměř stejně starých spoluhráčů k větší odvaze v útoku. Vždyť právě on se jak v zápase proti Německu, tak proti Dánsku jako obránce vyskytoval nejčastěji před brankou soupeřů. 

"Čeká nás důležitý zápas proti Finsku. Musíme začít vyhrávat nebo pojedeme domu dříve, než jsme očekávali. Jsme velmi zklamaní. Teď ale musíme najít způsob, jak znovu vítězit," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy