Češi hrají jako Rusové, když se jim nedaří. Čas ale je

Zdeněk John
8. 5. 2012 6:00
Češi zatím hrají na světovém šampionátu jako Rusové, když se jim nedaří.
Druhý gól v síti Jakuba Kováře. Pak  přišel obrat ve skóre, který zařídili Krejčí a Frolík. Ale bitva pokračovala...
Druhý gól v síti Jakuba Kováře. Pak přišel obrat ve skóre, který zařídili Krejčí a Frolík. Ale bitva pokračovala... | Foto: Reuters

Praha, Stockholm  - Češi zatím hrají na světovém šampionátu jako Rusové, když se jim nedaří. Neproměňují přesilovky, jsou příliš často vylučovaní a útočné akce chtějí rozhodnout sólováním místo účinnější kombinace.

I třetí zápas na mistrovství ukázal, že s Hadamczikovým výběrem se odehrála nepříjemná proměna. Nenechte se zmýlit radostí nad tím, že nakonec Nory porazili 4:3 po samostatných nájezdech dík šikovnosti brankáře Kováře.

Pokud mužstvo na šampionátu srovnáváte s týmem, jenž vyhrál letošní Euro Hockey Tour, všimnete si, že útočná agresivní mašina se na širokém kluzišti z neznámého důvodu proměnila v něco, co se bojí o osud utkání s Dánskem nebo Norskem.

Nelámejte hokejovou hůl

Fanoušci nespokojeně funí, méně trpěliví už lámou hůl. Připomeňme proto jedno klišé, které ale platí: o úspěšnosti českého týmu na MS rozhodne až čtvrtfinálový zápas. V tom se systém turnaje nezměnil Všechna utkání v základní skupině mají jen dva cíle. První: do čtvrtfinále se vůbec probojovat. A druhý: sehrát se tak, aby v hodině H všechno klaplo.

Sedání sestavy jde zatím ve stockholmské hale Globen klopotněji, než by si tuzemský divák přál. Ze zámoří ještě mohou přijet posily třeba z Flyers (spíše Voráček než Jágr, ale Philadelphia ještě ze Stanley cupu nevypadla), ale důležitější proměna se musí odehrát ve Švédsku.

Náznaky zlepšení

Náznaky už přišly v utkání s Nory. Třeba první gól v soupeřově síti. Petr Nedvěd skvěle vystihl na obranné modré norskou rozehrávku a pak ve dvojici s Hemským, autorem vyrovnávací branky, předvedl krásnou akci. Tomu předcházelo potřebné důrazné napadání Norů v obranné třetině.

Nebo Michálkovo srolování norského útočníka do mantinelu, po němž sice gól nepadl, ale respekt soupeře musel vzrůst.

Nebo tlak po vyrovnávacím gólu Davida Krejčího na 2:2. Norové nevěděli, kam se dívat dřív.

Češi v roce 2010 hráli ve skupině opravdu hrozně - mimochodem s Nory tehdy prohráli. A stali se světovými šampiony. O rok později v Bratislavě předváděli nejhezčí hru ze všech týmů a stačilo to na bronz. Kdyby tato paralela platila ve skutečnosti (ona neplatí), máme rozehráno na další titul.

Dlouhá pauza, pak Lotyšsko

Teď přijde pro Čechy dostatečně dlouhá pauza. Dva dny odpočinku a po nich večerní zápas s Lotyšskem. Vzhledem k tomu, že Lotyši už porazili Němce, může jít v případě českého vítězství o pojistku povinného postupu do čtvrtfinále. Kdo ale viděl zápas Lotyšů třeba s Ruskem, je mu jasné, že Hadamczikovi hoši budou muset v útoku (a hlavně v obraně) přepnout na další rychlostní stupeň.

K tréninku přesilovek by mohl reprezentační kouč zařadit další tematická cvičení. Důraz, agresivitu, hru bez faulů.

 

Právě se děje

Další zprávy