Ondřej Roubínek
7. 5. 2008 3:19
Česko - Itálie 7:2 (2:2, 4:0, 1:0)
Čeští hokejisté se radují z gólu Jaroslava Hlinky (uprostřed) do italské sítě.
Čeští hokejisté se radují z gólu Jaroslava Hlinky (uprostřed) do italské sítě. | Foto: Reuters

Quebec - Čeští hokejisté si v závěrečném zápase skupiny D poradili i přes počáteční zaváhání s Itálií snadno 7:2 a do osmifinálové skupiny vstoupí ze druhého místa.

V zápase už ale o nic nešlo - Češi už suverénní Rusko ohrozit nemohli, Italové naopak věděli, že je v každém případě čeká boj o záchranu.

Zápas jsme sledovali on-line zde

Svěřenci Aloise Hadamczika, kteří nastoupili v dresech připomínajících první československé mistry světa, začali famózně, a když se už po jednačtyřiceti vteřinách trefil Martin Erat, vypadalo to na bezproblémové vítězství.

Rozhodněte vy:
Erat, Eliáš nebo Vrbata? Vyberte hvězdu zápasu s Itálií

Jenže po osmnácti vteřinách přišla nečekaná komplikace. Hanzal nezvládl buly a Luca Ansoldi přímo z vhazování zaskočil i Marka Pince, který dostal v české brance šanci místo odpočívajícího Hniličky.

Čtěte více:
Rozsíval prošel prohlídkou, Češi mají další posilu
Zámořské drama rozhodl famózní Heatley. Kanada slaví

A po dalších dvou minutách bylo ještě hůře - Nicola Fontanive využil českého zaváhání a poslal Italy do vedení!

Český tým ale nezpanikařil. Minutu a třináct vteřin po inkasovaném gólu si Radim Vrbata nabruslil před brankáře Hella a bekhendovým blafákem vyrovnal.

Češi se pak dlouho nemohli gólově prosadit, dvakrát zastavila puk z jejich hokejek tyč. Jenže nakonec se mohli radovat Italové - střela Ramosera ovšem také skončila na brankové konstrukci.

Smršť ve druhé třetině rozhodla

Na začátku druhé třetiny měli čeští hokejisté výhodu přesilové hry a hned začali na italskou branku vydatně pálit. A když jeden ze soupeřů ztratil hůl, Marek Židlický měl hodně času na střelu, kterou Bell propustil mezi betony - 3:2.

Replika dresu prvních československých šampionů.
Replika dresu prvních československých šampionů. | Foto: IIHF

Retro dresy na MS: Oslava hrdinů, zázraku i tradice

V polovině zápasu přidal po přesné kombinaci svou druhou branku Radim Vrbata a Češi dali definitivně najevo svou převahu.

Ukázkové přečíslení dva na jednoho sehráli Eliáš s Kaberlem, když obránce Toronta volil prakticky před prázdnou brankou ještě jednu přihrávku - 5:2.

Český útočník Radim Vrbata překonává italského gólmana Günthera Hella.
Český útočník Radim Vrbata překonává italského gólmana Günthera Hella. | Foto: Reuters

Český tým se dostal do pohody a pokračoval v exhibičním tempu. Filip Kuba ze druhé vlny propálil gólmana Hella a minutu před koncem druhé části zvýšil už na rozdíl čtyř gólů.

A střelecká chuť neopustila Hadamczikovu družinu ani v závěrečné třetině. Parádní kombinační akci zakončil po Eratově přihrávce přesně na čepel hole dosavadní dvorní nahravač Jaroslav Hlinka a gólem na 7:2 vyhnal Hella z branky.

Jeho nástupce Thomas Tragust už neinkasoval ani v několika českých přesilovkách a zápas se v poklidu dohrával. Trochu vzrušení vyvolal ještě svým sólovým nájezdem Giulio Scandella, ale Marek Pinc si poradil dobře a Češi si připsali povinné vítězství.

Čtěte více: Dvě střely, dva góly. Byl jsem jen do počtu, tvrdí Pinc

V osmifinálové skupině se česká reprezentace utká se Švédskem, Švýcarskem a lepším z dvojice Francie - Bělorusko.

Výsledek:
Česká republika - Itálie 7:2 (2:2, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
1. Erat (Eliáš), 5. Vrbata, 22. Židlický (Erat, Kaberle), 31. Vrbata (Fleischmann, Hanzal), 38. Eliáš (Kaberle), 40. Kuba (Irgl, Novotný), 44. Hlinka (Erat, Klepiš) - 1. Ansoldi, 4. Fontanive (Helfer). Rozhodčí: Orszag Peter (SVK), Stern Thomas (USA) - Feola Pet.
Česko: Pinc - Židlický, Kaberle - Kuba, Hejda - Michálek, Čáslav - Erat - Hlinka - Eliáš - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Klepiš, Novotný, Kotalík - Irgl, Krejčí, Rolinek - Kohn.
Itálie: Hell (44. Tragust) - Strazzabosco, Lutz - Helfer, Borgatello - Trevisani, Hofer - Chitarroni, Cirone, Scandella - Fontanive, Ansoldi, Ramoser - Margoni, Pittis, de Bettin - Iannone, de Toni, Bustreo.