Bratření NHL s Ruskem. Novou éru odstartoval Čajánek

6. 10. 2010 11:25
Carolina prohrála v přípravě s Petrohradem 3:5

Petrohrad/Praha - Nejen Liberec byl svědkem evropské přípravy celků z NHL na novou sezonu.

Český hokejový útočník Petr Čajánek se výrazným způsobem zapsal do vývoje zápasu Petrohrad - Carolina Hurricanes, který média v zámoří i v Rusku označují za nový začátek vztahů mezi NHL a ruskou KHL.

Čajánkův útok s Jašinem a Sušinským na křídlech dal v utkání, v němž Petrohrad vyhrál 5:3, tři góly.

NHL vyučovala: Boston rozstřílel Liberec sedmi góly
Hokejisté Bostonu jsou už v Praze. Chára: Rád se vracím

Na to, že mezi slavnou NHL a ambiciózní KHL nejde ani v nové éře jen o přátelství, ale také o prestiž, vypovídá ale počet vyloučených. Rozhodčí v přípravném zápase Caroliny na nový ročník NHL udělili celkem 161 trestných minut, více vylučovali zámořské hráče (93 minut).

"Začínáme novou éru," hodnotil jednání vyslanců NHL s ruskými činovníky Alexander Medveděv. Podle něj dospěli obě organizace k významné dohodě, která počítá s uznáváním hráčských smluv oběma soutěžemi navzájem a hlavně s pravidelnými utkáním zejména v přípravném období KHL i NHL.

"Není nic tajného na tom, že jsme v minulých letech byli na sebe nevraživí. Nic není jednoduché, ale teď je podstatné, že jsme dospěli k dohodě," řekl Medveděv a jeho slova potvrdil i viceprezident NHL Ken Yaffe.

Kromě vzájemného uznávání smluv od 1. Října je výsledkem dohody také pravidelný turnaj nazvaný Světový pohár pro juniorský hokej. Účastnit se ho budou vítěz ligy v Rusku, dva týmy ze zámoří a tři z Evropy.

Výsledek zápasu: Petrohrad - Carolina 5:3

Branky a nahrávky: 2. Panov (Klimenko), 20. Martensson (Rybin, Afinogenov), 27. Jašin (Sušinskij), 42. Sušinskij (Čajánek, Jašin), 47. Sušinskij (Jašin, Čajánek) - 22. T. Ruutu (J. Jokinen, Carson), 24. Dwyer (bez asistence), 35. Skinner (T. Ruutu, Pitkanen)