Anaheim našel recept na Haška, srovnal sérii

ČTK, SportPlus
18. 5. 2007 6:16
Anaheim - Hokejisté Anaheimu porazili ve čtvrtém utkání semifinále play off NHL Detroit 5:3, čímž srovnali stav série na 2:2.
Anaheimský Andy McDonald sleduje gólovou střelu svého spoluhráče Teemu Selänneho do sítě Dominika Haška z Detroitu. | Foto: Reuters

Domácí prolomili neprůstřelnost Dominika Haška, jemuž v předchozím duelu nedali ani gól: tentokrát ho překonali hned čtyřikrát, z toho třikrát v první třetině.

Kačeři sice v druhé třetině přišli o dvoubrankový náskok, ale v 46. minutě jim Ryan Getzlaf vrátil vedení, které pojistil minutu před koncem trefou do prázdné branky Rob Niedermayer.

Na druhý gól hostí nahrával český útočník Robert Lang.

• Detroit chce znovu vyhrát v Anaheimu
    Jak viděli zápas odborníci BettingCentra

V dresu Ducks, kteří se museli obejít bez potrestaného zadáka Chrise Prongera, se probudil Teemu Selänne. Nejlepší střelec týmu v základní části dal první gól po pěti zápasech a k němu přidal dvě asistence.

"Hodně se mi ulevilo. Už jsem začínal být frustrovaný," řekl novinářům finský kanonýr. "Dnes jsme potřebovali nutně vyhrát a byl to trochu můj zápas. Všechno je o sebevědomí, doufám, že mi to pomůže," dodal Selänne, jenž v závěru úvodní dvacetiminutovky zvýšil na 3:1.

Hašek pustil z prvních osmi střel tři góly. Tolik branek za jednu třetinu inkasoval v play off po osmi letech - naposledy se mu to přihodilo v roce 1999. Dominátora, jenž si nakonec připsal 18 zákroků, ve čtvrtek zastínil jeho protějšek Jean-Sebastien Giguere, který zlikvidoval dvojnásobný počet střel.

"Na ledě jsme vládli, jenže se k nám neodrážely puky. A soupeř dal gól z první střely i v první přesilovce," řekl Hašek. Litoval, že Detroit nevyužil absence klíčového beka soupeře Prongera. "Škoda, že jsme z toho nevytěžili víc. Pro ně to ale byla ještě větší motivace," dodal Hašek.

"V obraně jsme selhali především my," prohlásil sebekriticky pilíř zadních řad Detroitu Chris Chelios. "Máme jednoho z nejlepších brankářů v lize, možná nejlepšího. Ale vůbec jsme mu nepomohli. Můžete tomu říkat nešťastné odrazy, smůla nebo já nevím jak, ale jsou to v první řadě naše chyby. To musíme příště napravit," zdůraznil Chelios.

Klíčem k vítězství Anaheimu byla zlepšená hra v přesilovkách. Ducks v prvních třech zápasech nevyužili žádnou z šestnácti početních výhod a jejich bilance za uplynulých pět utkání byla ještě horší: ani jeden gól z 31 přesilových her. Tentokrát však využili dvě.

Poprvé v půlce první třetiny potrestal vyloučení Detroitu za příliš mnoho hráčů na ledě Ric Jackman, který se trefil v play off poprvé v kariéře. V přesilovce padl i rozhodující gól Ryana Getzlafa, jehož střelu švihem Hašek neviděl kvůli clonícímu Toddu Marchantovi.

Finálová série Západní konference se hraje na čtyři vítězství a pokračuje pátým zápasem v neděli v Detroitu.

Výsledek semifinále play off NHL:
Západní konference - 4. zápas:
Anaheim - Detroit 5:3 (3:1, 0:2, 2:0)
2. Perry, 12. Jackman, 19. Selänne, 46. Getzlaf, 59. R. Niedermayer - 4. a 36. Cleary, 28. Bertuzzi (Lang). Dominik Hašek odchytal za Detroit 59 minut, z 22 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 81,8 procenta. Střely na branku: 23:39. Diváci: 17.375. Stav série: 2:2.