Američané jsou po třech letech zpět na trůnu. Ve finále vyřídili domácí Švédy

5. 1. 2024 22:24
Hokejisté Spojených států amerických porazili ve finále mistrovství světa hráčů do 20 let domácí Švédsko 6:2 a slaví šesté zlato v historii. Navázali na triumfy z let 2004, 2010, 2013, 2017 a 2021. Švédové, kteří se snažili napodobit vítězné šampionáty z let 1981 a 2012, získali podvanácté stříbro.
Radost amerických hokejistů ve finále MS do 20 let.
Radost amerických hokejistů ve finále MS do 20 let. | Foto: Reuters

Američané vyhráli všech sedm zápasů na turnaji. Jediné drobné zaváhání zažili ve skupině v utkání s českým týmem, který porazili 4:3 po samostatných nájezdech. K finálovému vítězství týmu kouče Davida Carlea přispěl dvěma góly Isaac Howard a třemi body za branku a dvě asistence Gabe Perreault.

Skóre otevřeli Američané v 17. minutě, kdy střílenou přihrávku Willa Smithe od modré čáry usměrnil za brankáře Huga Hävelida Perreault. Švédům se podařilo odpovědět po 133 sekundách druhé části, kdy střelu Mattiase Hävelida tečoval Otto Stenberg a puk prošel gólmanovi Treyi Augustineovi mezi betony.

V polovině utkání se dostal do úniku Howard a bekhendovým blafákem poslal puk mezi nohy švédského gólmana. V 35. minutě skóroval opět Howard, který z pravé strany z úhlu poslal puk do brankoviště a Hugo Hävelid si pravou nohou srazil puk do branky.

Švédové se dostali na kontakt pět sekund před koncem, kdy využil přesilovou hru při vyloučení Seamuse Caseyho střelou z pozice za levým kruhem Jonathan Lekkerimäki. Po 79 sekundách závěrečního dějství vrátil Američanům dvoubrankový náskok Zeev Buium, který se trefil od modré čáry střelou přes bránícího Liama Öhrena.

V 57. minutě přešel přes Noaha Östlunda a Eliase Salomonssona Ryan Leonard a zvýšil na 5:2. Za 38 sekund pečetil výsledek při power play do prázdné branky kapitán Rutger McGroarty.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu - finále:

Švédsko - USA 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 23. Stenberg (Mattias Hävelid, E. Pettersson), 40. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Östlund) - 17. G. Perreault (W. Smith, McGroarty), 30. Howard (Fortescue), 35. Howard (Brindley), 42. Buium (W. Smith, G. Perreault), 57. Leonard (G. Perreault), 57. McGroarty (J. Snuggerud). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Pearce (Kan.) - Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 4:4, navíc A. Johansson, Östlund - Hutson, McGroarty všichni 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 11.512.

Švédsko: H. Hävelid - E. Pettersson, Mattias Hävelid, Lindstein, Willander, Salomonsson, Sandin-Pellikka, A. Johansson - Wahlberg, Östlund, Lekkerimäki - Öhgren, Bystedt, O. Pettersson - Stenberg, Edstrom, Unger Sörum - Born, F. Wagner, Forsfjäll - Rudslätt. Trenér: Magnus Hävelid.

USA: Augustine - Hutson, Chesley, Fortescue, Casey, Buium, Rinzel, Pohlkamp - Moore, Gauthier, McGroarty - Howard, Nazar, Brindley - G. Perreault, W. Smith, Leonard - Finley, D. Nelson, J. Snuggerud - G. Hayes. Trenér: Carle.

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Švédsko, 3. Česko, 4. Finsko, 5. Kanada, 6. Slovensko, 7. Švýcarsko, 8. Lotyšsko, 9. Německo, 10. Norsko - sestup.