"To je vtip?" Nehrající Rusové stoupají v žebříčku, hokej diskutuje o změně

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 5. 2024 19:30
Rusko třikrát v řadě nehrálo mistrovství světa, přesto ve světovém žebříčku stoupá. Za rok může být dokonce první. Hokejová federace IIHF, která paradoxní situaci způsobila, teď řeší, zda je to férové vůči ostatním zemím.
Radost Rusů v zápase proti Česku na OH 2022 v Pekingu
Radost Rusů v zápase proti Česku na OH 2022 v Pekingu | Foto: Reuters

Česko po zlatém tažení vystřelilo z osmého místa na čtvrté, mezi Finsko a Švýcarsko. Nikdo neudělal výraznější posun.

Nejpozoruhodnější je ale stejně případ ruské sborné, která poskočila ze třetí příčky na druhou, přestože od ruské invaze na Ukrajinu má v mezinárodním hokeji stopku a hraje jen neoficiální zápasy proti Bělorusku či Kazachstánu.

"To je vtip?" reagoval na vývoj finský deník Ilta-Sanomat.

První místo nadále drží Kanada, ale pokud na příštím šampionátu nezíská medaili, na čele ji vystřídá právě Rusko.

Bizarní situaci způsobila sama IIHF, protože východní velmoci automaticky uděluje body ze její postavení před zmíněnou stopkou, tedy za třetí místo. Letos tak Rusové inkasovali 1520 bodů, stejně jako bronzové Švédsko.

Do žebříčku se započítávají výsledky z posledních pěti velkých turnajů, kam spadá mistrovství světa a olympiáda. Nejnovější umístění má vždy stoprocentní hodnotu, význam dalších pak postupně klesá až na pouhou čtvrtinu.

Proto absentující Rusko nejenže nepadá, ale může stoupat. 

"Působí to trochu komicky," uznal ve vyjádření pro stanici Yle šéf finského hokeje a člen Rady IIHF Heikki Hietanen.

V minulosti padl návrh, že by suspendovaná sborná po návratu do hokejového společenství odstartovala v nižší divizi, podobně jako Slováci po rozdělení Československa, ale nakonec zvítězilo současné řešení. Rusko drží vysoko mezi elitou a umožňuje mu jednoho dne začít tam, kde skončilo.

"Toto téma ale znovu prodiskutujeme. Obecně přemýšlíme nad tím, jestli je momentální situace spravedlivá pro ostatní země," prohlásil Hietanen s odkazem na posun sborné v žebříčku.

"Bez Ruska už hrajeme několik let. Je spravedlivé, že pořád dostává body, které si kdysi uhrálo?" tázal se.

Třeba bývalý dlouholetý viceprezident IIHF Kalervo Kummola považuje stoupání sborné za "tak směšné, že by snad bylo lepší celý žebříček zrušit". 

Oficiální řazení hokejových zemí je však podstatné z vícero důvodů. Například se podle něj vytvářejí skupiny pro nejbližší mistrovství světa.

Také rozhoduje o olympijské účasti. Mezi muži má jisté místo osm nejlepších států. Ostatní musejí bojovat o zbylé tři až čtyři vstupenky v náročné kvalifikaci. Pro nadcházející olympiádu v Itálii se to týká třeba Slováků, kteří na přelomu srpna a září musí doma vyhrát skupinu s Kazachstánem, Rakouskem a Maďarskem. 

Podle Hietanena funguje žebříček dobře.

"Jeho systém není třeba měnit. Jen diskutujeme o tom, jestli bychom neměli něco udělat s bodováním Ruska, když to přináší komické situace. Žádné rozhodnutí zatím nepadlo," poznamenal funkcionář.

Jisté je, že Rusko se spojeneckým Běloruskem nebudou hrát ani na příštím světovém šampionátu, neboť IIHF jim před pár měsíci na základě bezpečnostních důvodů o rok prodloužila zákaz.

 

Právě se děje

Další zprávy