Ještě pohádkovější draft, než se čekalo. Outsider těží z beka, který zavařil Čechům

jzp jzp
20. 6. 2024 11:35
Mistrovství světa v Praze a Ostravě skončilo zlatou senzací domácích hokejistů, ale prospělo také celkově jedenáctému Norsku. Severského outsidera čeká ještě pohádkovější draft NHL, než se původně čekalo.
Stian Solberg slaví gól proti Česku na MS 2024.
Stian Solberg slaví gól proti Česku na MS 2024. | Foto: Reuters

Norové v Praze neoslnili, sestup odvrátili až ve svém závěrečném vystoupení. Ukázali ale potenciál do budoucna, v rámci Evropy přivezli suverénně nejmladší výběr, věkovým průměrem zůstal hluboko pod 26 lety.

Nejlepším střelcem týmu se díky třem trefám stal 18letý forvard Michael Brandsegg-Nygard, o kterém se už měsíce před šampionátem hovořilo jako o největší norské naději v historii. Alespoň perspektivou draftu NHL.

Kluby slavné soutěže si doteď rozebraly pouze 23 Norů, nejvýše skončil útočník Marius Holtet, jehož si Dallas v roce 2002 zamluvil ve druhém kole na celkovém 42. místě.

Brandsegg-Nygard by měl jít na řadu už v prvním, nejsledovanějším kole. Historický okamžik je blizoučko. 

Praha však naplno odhalila ještě jednu norskou supernaději - 18letého obránce Stiana Solberga.

Ještě na začátku kalendářního roku, v době, kdy se oslavoval Brandsegg-Nygard, Solberg v žádném draftovém žebříčku nefiguroval. Teď se zpravidla objevuje v prvním kole, někdy i hodně vysoko.

V průběhu sezony mu uškodilo, že nastupoval v zapadlé norské lize, která skauty moc netáhne. 

V play off ale patřil k celkově nejproduktivnějším obráncům a posléze podepsal smlouvu s Färjestadem, jedním z dlouhodobě nejlepších švédských klubů.

Na květnovém MS už byl Solberg nepřehlédnutelný. Na rozdíl od většiny mančaftu neskončil v hodnocení +/- v záporu a s icetimem 22:44 byl vůbec nejvytěžovanějším Norem. V 18 letech!

Hodně potrápil domácí Čechy - zápisem 1+1 režíroval překvapivé vedení 3:1, byť nakonec kousal porážku 3:6. Gól vstřelil také Kanadě.

"Odehrál fantastický šampionát, hodně v mých očích povýšil," rozplýval se nedávno skaut Corey Pronman z online deníku The Athletic.

"Samozřejmě nechcete přeceňovat dvoutýdenní turnaj, ale když jsem se vrátil k jeho výkonům na dalších mezinárodních akcích, viděl jsem dost podobností. Je to superdůrazný 188centimetrový bek, který dobře bruslí," doplnil.

Ve svém draftovém žebříčku ho zařadil na 12. příčku, o tři místa před Adama Jiříčka, největší českou naději v nadcházející dražbě talentů.

"Díky kombinaci fyzických parametrů, pohyblivosti a soutěživosti je to velmi dobrý zadák. Hraje na hraně, vyhrává hodně soubojů. Směrem dopředu dokáže vést puk a má docela šikovné ruce. Neřekl bych, že si s kotoučem rozumí prvotřídně, ale během sezony jsem na něj v tomto ohledu změnil názor. Rozehrát dokáže a ukazuje dost na to, aby se o něm s ohledem na úžasnou defenzivní práci dalo mluvit jako o potenciálním bekovi do prvních dvou obranných párů," zhodnotil Pronman norskou naději.

Typově ji srovnal s obráncem Montrealu Kaidenem Guhlem, jenž na uplynulém mistrovství světa reprezentoval Kanadu.

Norsko, které dosud nemělo jediného hokejistu v prvním kole draftu NHL, tak letos zřejmě dosáhne hned na dva. To Česko má pomyslnou jistotu jen u Jiříčka, byť šanci mají i další v čele s objevem Dominikem Badinkou.

 

Právě se děje

Další zprávy