Zrod legendy, hrdinka v sedle i 68 mrtvých koní. Velké pardubické je přesně 150 let

Zrod legendy, hrdinka v sedle i 68 mrtvých koní. Velké pardubické je přesně 150 let
Velký Taxisův příkop, nejtěžší překážka a nejčastější místo fatálních zranění koní, nese název po princi Egonu-Thurn Taxisovi. Hned po prvním ročníku Velké totiž proběhla diskuse o zrušení neobvykle obtížné překážky. Princ proslul hláškou: "Pánové, já tento skok už nikdy překonávat nebudu, a jak se tak dívám kolem sebe, tak vy také ne. Nevidím tedy důvod, proč bychom jej měli rušit a někomu něco ulehčovat." O osudu nejslavnější překážky závodu tak bylo rozhodnuto.
Na snímku: Koně překonávají Taxisův příkop během 130. ročníku Velké pardubické 11. října 2020.
Do závodu v jeho historii nastoupilo pouze devět žen, jediná Brandisová dokázala zvítězit. Na start Velké pardubické se poprvé postavila již v roce 1927 jako první žena (například v kolébce tohoto sportu Anglii mohou ženy závodit až od roku 1976), naposledy v roce 1949, kdy se při hromadném pádu vážně zranila a musela svou závodní kariéru ukončit.
Na snímku: Lata Brandisová na fotografii z roku 1937 po svém historickém vítězství.
Naopak roku 1909 nedokončil závod ani jeden ze tří startujících.
Na snímku: Parkoviště automobilů na závodišti během 58. ročníku Velké pardubické 12. října 1947.
Závodníci při překonávání Malého vodního příkopu během Velké pardubické 8. října 1967. Zobrazit 34 fotografií
Foto: ČTK
Dan Poláček Dan Poláček
před 2 hodinami
Když 5. listopadu 1874 čekalo na pardubické dráze 14 převážně anglických žokejů na start závodu "pro koně všech zemí a každého věku", málokdo z přítomných mohl tušit, že stojí u zrodu legendy. Přesně před 150 lety se běžela první Velká pardubická. Připomeňte si historii i současnost jednoho z nejtěžších a nejtradičnějších dostihů v kontinentální části Evropy.
 

Právě se děje

Další zprávy