Zopakujte si českou cestu na šampionát

Radek Vičík Radek Vičík
9. 6. 2006 0:00
Praha - Pamatujete si ještě, jak se čeští fotbalisté probojovali na MS do Německa? S Aktuálně.cz si jejich cestu můžete zopakovat.
Střelec jediného českého gólu Vratislav Lokvenc (vpředu) a Kostaričan Douglas Sequeira sledují míč v přípravném zápase na MS s Kostarikou. | Foto: ČTK/AP

Soupeře v kvalifikační skupině určil los z 5 prosince 2003. Bylo jím jakoby tradičně Nizozemsko a dále Rumunsko, Finsko, Makedonie, Arménie a Andorra.

Z Evropy na šampionát automaticky postupovali pouze vítězové osmi skupin a dva nejlepší celky na druhém místě. Zbývající druhé týmy čekala baráž.

Bez Nedvěda

Čerství bronzoví z mistrovství Evropy vstoupili do kvalifikace o světový šampionát na půdě svého velkého rivala posledních let, týmu Nizozemska. V týmu chyběl jeho kapitán Pavel Nedvěd, který se rozloučil s reprezentačním dresem Nikdo však nevěděl, zda jen dočasně, nebo už nastálo.

Infobox

Jak se měnil český tým
Semifinále ME (1.7.2004):
Čech - Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Galásek, Nedvěd (40. Šmicer) - Koller, Baroš.

První kvalifikace na MS (8.9.2004): Čech - Jiránek (59. Grygera), Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Rosický, Hübschman (63. Vachoušek), Týce (76. Lokvenc) - Baroš, Heinz - Koller.

Poslední kvalifikce - baráž o MS (16.11.2005): Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický (68. Kováč), Polák, Nedvěd - Šmicer (75. Štajner) - Baroš (90. Plašil).

Poslední příprava na MS (3.6.2006): Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski (74. Mareš) - Poborský (61. Štajner), Polák (61. Heinz), Nedvěd (82. Jiránek), Plašil - Koller (61. Lokvenc), Baroš (46. Sionko).

Už první zápas naznačil, že svěřenci trenéra Brücknera nebudou mít jednoduchou úlohu, pokud budou chtít obsadit přímé postupové místo. V Amsterdamu prohráli po gólech Van Hooijdonka 0:2. - více ZDE

O měsíc později hostili Češi v důležitém zápase velkého soupeře o druhou příčku, Rumunsko. Na Letné skončilo dlouho střelecké trápení týmu, když se ve 36. minutě trefil z penalty Jan Koller. - více ZDE

Pak následovala série šesti utkání s papírově slabšími soupeři, v nichž si Češi sice připsali 18 bodů, ale ne vždy šlo o jasnou záležitost.

Nejprve výběr cestoval do Arménie, aby si z podhůří Kavkazu přivezl vítězství 3:0 díky dvěma trefám hlavního střelce Kollera. - více ZDE

Pak následoval výlet do Makedonie. I tam se slavila výhra, jenže góly padaly až v posledních dvou minutách. - více ZDE

Diváci v Teplicích měli v duelu s Finskem ke shlédnutí nečekaně velké drama se sedmigólovým přídělem.Česko sice vedlo už 3:1, ale v 79. minutě Johansson náhle vyrovnal. O třech bodech domácího týmu v 87. minutě rozhodl stejně jako v Makedonii Lokvenc. - více ZDE

Pak si zajel tým, který ještě v historii samostatné České republiky na MS nikdy nebyl, zastřílet do Andorry. Triumf 4:0 byl největším kvalifikačním vítězstvím na hřišti soupeře. Dva góly padly z penalty. - více ZDE

V odvetě s ministátečkem z Pyrenejského poloostrova, která následovala za pět týdnů, padlo gólů ještě víc. Vyprodané hlediště v Liberci jich vidělo devět, z toho osm za zády hostujícího brankáře Kolda. Diváci se tak radovali nejen z rekordní výhry v samostatné české historii, ale i Kollerova rekordního 35. gólu v reprezentaci. - více ZDE

Nabuzení Češi se o čtyři dny později v Teplicích postavili Makedonii a opět z toho byl jednoznačný zápas.Zase řádil Koller, tentokrát se trefil čtyřikrát, konečný výsledek byl 6:1. - více ZDE

Loňského 3. září však přišla porážka 0:2 v Rumunsku, která v konečném účtování znamenala,.že Česko nezíská ve skupině ani první místo ani takový počet bodů na druhé příčce, které by zajistily přímý postup. - více ZDE

Následovalo vítězství 4:1 s Arménii, kterou shlédlo dvanáct tisíc lidí v Olomouci. Všech pět branek padlo až v druhém poločase. - více ZDE

Situaci si čeští hráči značně zkomplikovali domácí porážkou 0:2 s Nizozemskem. Branky vítězů vsítili již v prvním poločase Van der Vaart a Opdam. - více ZDE

Z neúspěchu na Letné rezultovala jasná nutnost, v posledním kvalifikačním zápase ve Finsku bylo nutné vyhrát. Jinak by týmu unikla i baráž. Češi ukázali, že se s tlakem dokáží vypořádat a v Helsinkách s přehledem zvítězili. O výsledek 3:0 se postarali Jun, Rosická a Heinz. - více ZDE

S Nedvědem

Tím bylo rozhodnuto, že o historické první účasti samostatné České republiky na fotbalovém MS rozhodne baráž. Los v Curychu přiřkl jako soupeře Norsko.

Pavel Nedvěd se k týmuvrátil před baráží s Norskem.
Pavel Nedvěd se k týmuvrátil před baráží s Norskem. | Foto: ČTK

V té době vrcholily i spekulace o možném návratu turínské hvězdy Pavla Nedvěda. 14. října bývalý kapitán oznámil, že je připraven v baráži svým kamarádům pomoci. V nominaci kouče Karla Brücknera nechyběl.

Do Norska vyrazili Češi sebevědomí a měli důvod. Na rozbahněném stadionu v Oslu vyhráli brankou Vladimíra Šmicra z 32. minuty 1:0. - více ZDE.

Velké kvalifikační barážové finále se konalo 16. listopadu na Letné. Odveta skončila stejným výsledkem, tedy 1:0 pro Česko. Vítězný gól vsítil ve 35. Rosický. Po závěrečném hvizdu sudího Polla vypukly na stadionu obrovské oslavy. Kouč Brückner se ocitl ve vzduchu, postup ozářil ohňostroj. - více ZDE

Se Šmicrem

Jména třiadvaceti hráčů pro německý šampionát oznámil trenér Karel Brückner  v polovině května. Mezi třiadvaceti nominovanými nechyběla žádná z obvyklých opor. - více ZDE

Na mistrovství světa měli odcestovat všichni hráči, které pronásledovala zranění, tedy Jan Koller, Vratislav Lokvenc, Karel Poborský, Vladimír Šmicer a Zdeněk Grygera.

Ale předtím, než český celek zamířil do dějiště největší sportovní akce letošního roku, absolvoval ještě soustředění a jeden neoficiální a tři oficiální přípravné zápasy.

Na soustředění se celek vydal na Brücknerovo oblíbené místo v rakouském Seefeldu. Tak také hráči absolvovali neoficiální duel s výběrem Tyrolska, který na stadionku v Axamsu rozstřílel 9:0. Nejpilnějšími střelci byli se dvěma góly Nedvěd a Štajner. - více ZDE

O den později, ještě v Rakousku, následovalo oficiální střetnutí se Saúdskou Arábií. Saúdové se chtěli před zraky milionů arabských diváků, kteří mohli zápas v přímém přenosu sledovat na celém Blízkém Východě, vytáhnout.

Výsledek zlomil až v druhé minutě prodloužení z penalty Jankulovski, česká repreznetace zvítězila 2:0. - více ZDE

Bez Šmicra

První červnový den přišla pro Karla Brücknera nepříjemná zpráva. Po dohodě s lékaři se rozhodl tým opustit záložník Vladimír Šmicer.

Třiatřicetiletý vítěz Ligy mistrů byl mimo hru od letošního února, kdy utrpěl zranění podkolenní šlachy. Od té chvíle se léčil a dlouho se zdálo, že si na mistrovství světa zahraje. Na soustředění v Seefeldu se mu však obnovily potíže s poraněnou nohou a fotbalista musel vysadit z tréninku. - více ZDE

První domácí zápas byl na programu v Jablonci nad Nisou. A Kostaričané se ukázali být velmi nepříjemným soupeřem. Jejich houževnatou obranu zdolal až v 82. minutě Lokvenc. - více ZDE

Vyvrcholením celého přípravného období byl z hlediska českého fanouška zápas s Trinidadem a Tobagem, který se hrál minulou sobotu na Letné. Hráči dali vítězstvím 3:0 dárek kouči Karlu Brücknerovi, který vedl reprezentaci v jubilejním 50. utkání.

Všechny tři góly padly ještě před poločasem: dva vstřelil Jan Koller, třetí přidal Pavel Nedvěd. - více ZDE

Nyní už jsou zraky příznivců upřeny do Německa, kde se v pondělí český tým představí v premiérovém zápase šampionátu proti týmu USA.