Zítka má belgický titul, Hubník dal v Rusku vlastní

ČTK, SportPlus
13. 5. 2007 22:38
Praha - Český fotbalový brankář Daniel Zítka z Anderlechtu Brusel se může radovat z belgického titulu. Roman Hubník z FK Moskva se v ruské lize trefil do vlastní sítě.
Václav Svěrkoš z Austrie Vídeň (v bílém) bojuje s Klausem Salmutterem ze Sturmu Graz. | Foto: Reuters

• Průběh všech dnešních zápasů sledujte on-line ZDE

SKOTSKO

Fotbalisté Kilmarnocku dokázali poprvé po sedmi letech vyhrát na hřišti Glasgow Rangers, kterým uštědřili první porážku po třinácti zápasech, a zajistili si konečné páté místo ve skotské lize.

Vítězství 1:0 dnes hostům zajistil osmnáctým gólem v sezoně Steven Naismith. Rangers, kteří skončí v soutěži druzí, nastoupili opět bez Libora Sionka

Branka českého útočníka Michala Pospíšila z třicáté sekundy zápasu nasměrovala fotbalisty Heart of Midlothian k sobotní výhře 2:0 nad Hibernian. Hearts tak kolo před koncem stáhli náskok třetího Aberdeenu na jediný bod.

Pospíšil potvrdil dobrou formu z posledních dní, když krátce po rozehrání levačkou otevřel skóre. Vedení pak ještě v první půli potvrdil Driver. Pospíšil odehrál v dresu Heart celé utkání, jeho kolega z útoku Roman Bednář strávil na hřišti jen první poločas.

Aberdeen nezvládl souboj na hřišti již jistého mistra Celtiku Glasgow a prohrál 1:2, když nedokázal dvakrát uhlídat domácí kanonýra Vennegoora of Hesselinka. Český záložník Jiří Jarošík se neobjevil ani na lavičce Celtiku.

Předposlední kolo rozhodlo o tom, že elitu opustí Dunfermline. Ten nezvládl souboj s Invernessem a prohrál 1:2. Na předposlední St. Mirren, které porazilo Motherwell, tak ztrácí již čtyři body.

Výsledek - 37. kolo:
Glasgow Rangers - Kilmarnock 0:1, Celtic Glasgow - Aberdeen 2:1, Falkirk - Dundee 2:0, Heart of Midlothian - Hibernian 2:0, Inverness - Dunfermline 2:1, Motherwell - St. Mirren 2:3.

• Tabulka skotské ligy ZDE

RUSKO

Český obránce Roman Hubník byl smutným hrdinou sobotního zápasu ruské ligy mezi Nalčikem a FK Moskva, ve kterém si v 64. minutě vstřelil vlastní branku.

Postaral se tak o jediný gól zápasu a pomohl Nalčiku k nečekané výhře. Hubníkovi, který do Moskvy přestoupil z Olomouce za sto milionů korun, se tak nepovedl návrat do sestavy po zranění, kvůli kterému musel vynechat poslední zápasy.

Zatímco Hubníkův tým zůstal v pořadí čtvrtý, Nalčik se odpoutal od konce tabulky.

Fotbalisté Kazaně se odpoutali z posledního místa v tabulce ruské ligy, když dnes porazili Perm 1:0. Zápas rozhodl v 52. minutě brazilský obránce Gabriel. Kazaň udržela těsný náskok i v závěru, kdy hrála po vyloučení Portugalce Felicia v deseti.

Už šestou remízu uhrál v devátém kole Saturn Moskevská oblast, který remizoval 0:0 na hřišti Chimki i s přispěním českého gólmana Antonína Kinského.

Tradiční moskevské derby v ruské fotbalové lize mezi CSKA a Spartakem skončilo remízou 1:1. Domácí CSKA Moskva se sice brzy dostali do vedení nad Spartakem po trefě Krasiče, ovšem hosté, za které odehráli celé utkání čeští reprezentanti Martin Jiránek a Radoslav Kováč, po změně stran vyrovnali.

Postaral se o to záložník Bystrov. Spartak se tak udržel v čele tabulky s tříbodovým náskokem právě před CSKA.

Po pár minutách druhé půle nastala na hřišti kuriózní situace, když na hrací plochu vběhl pes a trvalo několik minut, než se ho podařilo odchytit. Obcházel jednoho hráče za druhým a nechával se podrbat.

V 9. kole se nedařilo gólmanovi Marku Čechovi, který v brance Vladivostoku třikrát inkasoval od hráčů Samary. Poprvé nestačil na ránu Medveděva z 15. minuty. Ještě do poločasu ho překonal i Mudžiri a na konečných 3:0 upravil Švecov. Vladivostok tak drží jen tříbodový odstup od poslední Kazaně, která odehrála o zápas méně.

• Tabulka ruské ligy ZDE

Výsledky - 9. kolo:
CSKA Moskva - Spartak Moskva 1:1, Nalčik - FK Moskva 1:0, Samara - Vladivostok 3:0, Tomsk - Dynamo Moskva 1:0, FK Chimki - Saturn MO 0:0, Kazaň - Perm 1:0.

RAKOUSKO

Fotbalisté Paschingu si v 34. kole rakouské ligy snadno poradili s Innsbruckem, když jim situaci vydatně ulehčil český záložník Václav Koloušek, který již v 33. minutě dostal červenou kartu a poslal hosty do oslabení. Innsbruck v té době vedl 1:0, ale od té doby byl jednoznačným pánem na hřišti domácí tým a třemi brankami výsledek otočil.

Pasching přesto nadále zůstává třetí, jelikož Mattersburg porazil již jistého mistra Salcburk 2:1 a udržel si druhou příčku. Domácí zaskočili jednoznačného suveréna sezony již v 20. minutě po ráně Atana.

Aufhauser sice těsně před pauzou srovnal, ale Wagner čtyři minuty po začátku druhé půle opět strhl vedení na stranu domácích. V základní sestavě Salcburku se objevili jak Patrik Ježek, tak Karel Piták, kterého v 59. minutě vystřídal Vratislav Lokvenc. Radoval se ale Miroslav Holeňák, který na domácí straně odehrál poslední minutu.

Nedařilo se ani Čechům v sestavě Austrie Vídeň. Václav Svěrkoš ani David Lafata, který do hry zasáhl dvacet minut před koncem, nedokázali překonat obranu Sturmu Štýrský Hradec a Austria prohrála 0:1. Dvě minuty před koncem překonal domácího brankáře Rabihou.

• Tabulka rakouské ligy ZDE

Výsledky - 34. kolo:
Altach - Ried 0:2, Austria Vídeň - Sturm Štýrský Hradec 0:1, Mattersburg - Salcburk 2:1, Pasching - Innsbruck 3:1.

BELGIE

Hráči Cercle Bruggy porazili v páteční předehrávce 33. kola Westerlo vysoko 4:1. V utkání týmů, kterým jde v soutěži už pouze o čest, se v domácím dresu trefili čtyři různí střelci vždy v úvodu a v konci každého z poločasů.

Hráči Anderlechtu Brusel v brance s českým brankářem Danielem Zítkou obhájili titul v belgické lize, když v městském derby rozstříleli FC Brusel 6:0.

Kolo před koncem tak mají pětibodový náskok před druhým Genkem, který naprosto nezvládl domácí zápas se Charleroi a prohrál 0:2, přestože hrál od 27. minuty s přesilou jednoho muže v poli.

Anderlecht byl v duelu s FC Brusel od začátku lepším týmem a brzy získal potřebný náskok, když se prosadili Hassan a Frutos. Už za stavu 4:0 pak deset minut před koncem přepustil Zítka místo v brance svému kolegovi Protovi. Ani on gól nepustil, naopak Anderlecht vedení ještě zvýraznil díky dvěma zásahům Tchitého.

Genk svůj zápas o udržení naděje na titul trestuhodně nezvládl. Vše se zdálo na dobré cestě, když již v 27. minutě dostal červenou kartu útočník soupeře Jovial. Hosté se přesto těsně před pauzou dostali do vedení. Domácí pak vrhli všechny síly do útoku, ale inkasovali podruhé, když neuhlídali rychlý protiútok.

Sobotní zápasy rozhodly také o tom, že již k jistému sestupujícímu Lierse se přidá Beveren, který uhrál s Monsem jen bezbrankovou remízu a na Lokeren ztrácí stále pět bodů.

Výsledek - 33. kolo:
Cercle Bruggy - Westerlo 4:1, Anderlecht - FC Brusel 6:0, Beveren - Mons 0:0, Genk - Charleroi 0:2, Gent - Beerschot 1:2,Lierse - Mouscron 3:3, Roeselare - St. Truiden 3:2, Standard Lutych - FC Bruggy 1:0, Waregem - Lokeren 1:1.

FRANCIE

Sochaux získalo po sedmdesáti letech Francouzský pohár. Ve finále před 79 000 diváků na pařížském stadionu Stade de France porazilo Olympique Marseille po remíze 2:2 ze základní hrací doby a prodloužení až v penaltovém rozstřelu, které získalo v poměru 5:4 ve svůj prospěch.

Klub ze Sochaux se z hlavní pohárové trofeje radoval podruhé v historii, předtím ji získal už v roce 1937. Před třemi lety mužstvo vyhrálo Ligový pohár.

Výsledek - finále:
Olympique Marseille - Sochaux 2:2, na pen. 4:5 (5. a 98. Cissé - 67. Dagano, 115. Le Tallec).

NIZOZEMSKO

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam a Alkmaaru si podle předpokladů zahrají v nizozemské lize o účast ve 3. předkole Ligy mistrů.

Ajax v neděli v odvetném semifinále play off porazil vysoko 4:0 Heerenveen a odpověděl na prohru 0:1 z prvního zápasu, Alkmaar porazil 2:0 Enschede, se kterým v předchozím vzájemném duelu remizoval.

V boji o postup do Poháru UEFA naopak nepotvrdili papírové předpoklady fotbalisté Feyenoordu. V domácím prostředí remizovali s Groningenem 1:1 a po prohře z prvního duelu v Groningenu pro ně naděje skončily. Finálovým soupeřem Arnhemu v boji o Pohár Intertoto se stal Nijmegen.

Fotbalisté Utrechtu pokračují úspěšně v boji o účast v Poháru UEFA, když dnešní v odvetě semifinále play off nizozemské ligy remizovali 1:1 na hřišti Rody Kerkrade a po domácí bezbrankové remíze z úvodního duelu postoupili do finále. V něm Utrecht vyzve buď Groningen, nebo Feyenoord Rotterdam.

Výsledky - semifinále play off, odvety:
Liga mistrů: Ajax Amsterodam - Heerenveen 4:0 (první zápas 0:1, postupuje Ajax), Alkmaar - Enschede 2:0 (první zápas 1:1, postupuje Alkmaar).
Pohár UEFA: Feyenoord Rotterdam - Groningen 1:1 (první zápas 1:2, postupuje Groningen), Kerkrade - Utrecht 1:1 (první zápas 0:0, postupuje Utrecht).
Pohár Intertoto: Breda - Arnhem 0:1 (první zápas 2:3, postupuje Arnhem),Nijmegen - Sparta Rotterdam 2:1 (první zápas 1:1, postupuje Nijmegen).

TURECKO

Hráči Fenerbahce získali posedmnácté titul v turecké lize, jímž si dali ideální dárek ke stoletému výročí založení klubu. Triumf slaví dvě kola před koncem soutěže, i když v enděli jen remizovali 2:2 s Trabzonsporem.

Jejich nejbližší soupeř Besiktas prohrál 0:3 na hřišti Bursasporu, a protože má s Fenerbahce horší bilanci vzájemných zápasů, nemůže už městského rivala o první místo připravit. Neuspěl ani třetí Galatasaray, který hrál 1:1 se Sivassporem.

Hráči Fenerbahce si tak vynahradili zklamání z loňska, kdy je Galatasaray v posledním kole připravil o možnost završit mistrovský hattrick.

• Tabulka turecké ligy ZDE

Výsledky - 32. kolo:
Ankaraspor - Denizlispor 1:1, Antalyaspor - Ankaragücü 0:1, Bursaspor - Besiktas 3:0, Fenerbahce - Trabzonspor 2:2, Genclerbirligi - Rizespor 2:1, Kayserispor - Gaziantepspor 1:2, Konyaspor - Manisaspor 1:0, Sakaryaspor - Erciyesspor 1:2, Sivasspor - Galatasaray 1:1.

SLOVENSKO

Hráči Žiliny potvrdili svou nadvládu ve slovenské lize, když v sobotu rozdrtili druhou Artmedii Bratislava 6:1. Třemi brankami v rozmezí osmi minut k tomu přispěl střídající útočník Vršič. Žilina tak pravděpodobně udělala rozhodující krok za titulem, jelikož v čele tabulky má čtyři kola před koncem již osmibodový náskok.

Žilina šla za důležitým vítězstvím od úvodních minut. Nejprve ji poslal do vedení Porázik a o chvíli později z penalty zvýšil Šesták. Když pak ještě do poločasu přidal další gól Štyvar, zdálo se být rozhodnuto.

Hned na začátku druhé půle však snížil Oravec a opět zápas zdramatizoval. Pak ale přišel do hry Vršič a třemi slepenými góly zápas rozhodl.

Až v nastavení a navíc v oslabení rozhodla Nitry o svém vítězství 2:1 nad Banskou Bystricí  Hrdinou utkání se stal autor
vítězného gólu Hesek. Díky tříbodovému zisku se domácí, kteří hráli od 53. minuty bez vyloučeného Kostolániho, bodově dotáhli na svého soupeře a čtyři kola před koncem soutěže ho vystřídali na třetím místě.

• Tabulka slovenské ligy ZDE

Výsledky - 10. kolo:
Ružomberok - Senec 0:0, Slovan Bratislava - Košice 0:0, Žilina - Artmedia Bratislava 6:1 (78., 83. a 86. Vršič, 13. Porázik, 16. Šesták z pen., 28. Štyvar - 47. Oravec), Nitra - Banská Bystrica 2:1 (64. Košút, 90.+2 Hesek - 53. Seman z pen.).

PORTUGALSKO

Fotbalisté Porta si v předposledním kole portugalské ligy zkomplikovali cestu za obhajobou titulu. Na hřišti Pacosu Ferreira v neděli remizovali 1:1 a v čele tabulky mají pouze jednobodový náskok před Sportingem Lisabon, který vyhrál 2:0 v Coimbře. Portu hrozila dokonce porážka, kterou odvrátil čtvrt hodiny před koncem Brazilec Anderson.

Šanci na titul má ještě Benfica, která vyhrála 1:0 v Setúbalu díky brance Itala Miccoliho z 81. minuty.

Fotbalisté Beleneses i Bragy uspěli v sobotních zápasech 29. kola portugalské ligy a v tabulce o jejich pořadí stále rozhoduje pouze skóre. Na čtvrtém místě si jej ještě mírně vylepšil tým Belenenses po domácím vítězství 2:0 nad Marítimem, páté Braze stačilo v Portu proti Boavistě vstřelit jediný gól.

• Tabulka portugalské ligy ZDE

Výsledky - 29. kolo:
Aves - Estrela Amadora 0:1, Belenenses - Marítimo Funchal 2:0, Boavista Porto - Braga 0:1, Coimbra - Sporting Lisabon 0:2, Leiria - Naval 2:2, Nacional Funchal - Beira Mar 3:0, Pacos Ferreira - FC Porto 1:1, Setúbal - Benfica Lisabon 0:1.
Belenenses - Marítimo Funchal 2:0, Boavista Porto - Braga 0:1.

RAKOUSKO

Fotbalisté Rapidu Vídeň porazili dvěma góly mladíka Erwina Hoffera v závěru nedělní dohrávky rakouské ligy GAK Štýrský Hradec a udrželi se v boji o start v Poháru UEFA.

První gól zápasu dal hostující favorit v 74. minutě, kdy Hoffer tečoval hlavičku českého útočníka Marka Kincla, který zasáhl až do druhého poločasu. Při gólových akcích už byl na hřišti ve vídeňském dresu i záložník Petr Voříšek

Rapid ztrácí na pátém místě dvě kola před koncem ligy jen tři body na druhý Mattersburg, a dva na Pasching, který drží druhé postupové místo. Čtvrtá pozice patří Riedu a opravňuje jen ke startu v Poháru Intertoto.

Výsledek - 34. kolo:
GAK Štýrský Hradec - Rapid Vídeň 0:2.

SLOVINSKO

Slovinským fotbalovým mistrem se stal poprvé tým NK Domžale. Jistotu titulu a tím i účasti v prvním předkole o Ligu mistrů mu dalo dnešní vítězství 4:0 nad Primorje, po němž má Domžale tři kola před koncem soutěže nedostižný desetibodový náskok.

Domžale pod vedením Slaviši Stojanoviče ukončilo v lize tříleté kralování Gorice, která je druhá o pět bodů před Mariborem.

ŘECKO

Bývalý nejlepší fotbalista světa Brazilec Rivaldo se rozloučil po třech letech s řeckou ligou dvěma góly. Z Olympiakosu Pireus odchází ve zlém po sporech o výši platu v připravované nové smlouvě, ale v dnešním posledním kole mu ještě pomohl k vítězství nad Ionikosem.

Olympiakos s předstihem už na konci dubna slavil mistrovský titul, do kvalifikace o Ligu mistrů se dostaly druhé AEK Atény. Pohár UEFA si zahrají další tři celky ligové tabulky Panathinaikos, Aris Soluň a Panionios, stejně jako vítěz národního poháru Larissa. Nejvyšší soutěž opouští trio Ionikos, Aegaleo a Kerkyra.