Zahraniční ligy: Dortmund a PSG sahají po titulu, Coufal se vrátil po zranění do hry

Aktualizováno 21. 5. 2023 23:07
Dortmund v předposledním kole německé fotbalové ligy využil zaváhání Bayernu Mnichov a díky výhře 3:0 v Augsburgu se posunul do čela tabulky. Tomáš Koubek odchytal za domácí celé utkání. West Ham porazil v předposledním kole anglické fotbalové ligy sestupem ohrožený Leeds 3:1. Tomáš Souček a Vladimír Coufal, jenž kvůli zranění chyběl téměř tři týdny, odehráli za vítěze celý zápas.
Sebastien Haller z Borussie Dortmund slaví gól v utkání v Augsburgu
Sebastien Haller z Borussie Dortmund slaví gól v utkání v Augsburgu | Foto: Reuters

Bundesliga

Leverkusen se střídajícím Adamem Hložkem doma ztratil dvougólové vedení, remizoval s Mönchengladbachem 2:2 a v bundeslize čeká na výhru už čtyři kola. Český reprezentant přišel na hřiště až v 84. minutě. Bayer čeká na závěr sezony boj o pohárovou Evropu, poslední místo znamenající účast v kvalifikaci Evropské konferenční ligy drží jen s jednobodovým náskokem.

Hosté z Dortmundu v utkání dominovali, ale i díky několika dobrým zákrokům Koubka se v Augsburgu dlouho nedokázali prosadit. V 38. minutě domácí obránce Uduokhai stáhl Hallera, který by jinak pokračoval sám na branku, a byl vyloučen.

Početní výhodu Borussia zužitkovala až po necelé hodině hry, kdy se z ostrého úhlu trefil Haller. Hráč, který v průběhu sezony absolvoval už druhou operaci kvůli rakovině varlat, v 84. minutě dorazil za Koubkova záda Reusovu střelu. V nastavení přidal třetí branku Brandt.

Dortmund má díky sobotní domácí prohře Bayernu s Lipskem v čele dvoubodový náskok. K jistotě prvního titulu po 11 letech potřebuje v posledním kole doma porazit Mohuč, bavorský velkoklub zavítá do Kolína nad Rýnem. V případě rovnosti bodů rozhodne rozdíl ve skóre, který má o 14 gólů lepší Bayern.

Augsburg je čtrnáctý a bude v posledním kole bojovat o záchranu na hřišti Mönchengladbachu.

Stuttgart zvítězil v Mohuči 4:1, díky lepšímu skóre se dostal před Bochum a opustil pásmo sestupu. Gólem a dvěma asistencemi se na vysoké výhře hostů podílel Chris Führich. Svěřencům Sebastiana Hoenesse i tak stále hrozí třetí pád do druhé ligy za posledních sedm let. Před posledním kolem, v němž se Stuttgart utká doma s Hoffenheimem, má náskok jediného bodu na přímý sestup. Mohuč prohrála počtvrté v řadě a ztratila naděje na evropské poháry.

Leverkusen vedl už ve 20. minutě 2:0 po gólech Adliho a Demirbaye, ale ve druhém poločase snížil Hofmann a v 90. minutě vyrovnal Stindl. Leverkusen na šesté příčce má jen bod náskok na Wolfsburg, který v posledním kole přivítá sestupující Herthu Berlín. Bayer nastoupí na stadionu sestupem ohrožené Bochumi.

Německá fotbalová liga - 33. kolo:

Mohuč - Stuttgart 1:4 (23. Ingvartsen - 42. Endo, 64. Guirassy, 78. Führich, 90.+1 Coulibaly), Augsburg - Dortmund 0:3 (59. a 84. Haller, 90.+3 Brandt), Leverkusen - Mönchengladbach 2:2 (15. Adli, 20. Demirbay - 58. Hofmann, 90. Stindl).

Premier League

Brighton porazil sestupující Southampton 3:1 a poprvé v historii si zajistil účast v evropských pohárech. Čerstvý mistr Manchester City oslavil třetí titul za sebou domácí výhrou 1:0 nad Chelsea.

Leeds se ujal vedení v 17. minutě, když McKennieho dlouhý aut usměrnil do sítě Rodrigo. Domácí odpověděli po půlhodině hry. Kapitán Rice, pro kterého to mohl být poslední domácí zápas za West Ham před očekávaným letním přestupem, na zadní tyči zužitkoval Bowenovu přihrávku.

Domácí na hřišti dominovali a zápas otočili 18 minut před koncem. Ings pohlednou průnikovou přihrávkou vybídl ke skórování Bowena. Pojistku přidal v nastavení po Paquetově individuální akci Lanzini.

West Ham si polepšil na 14. místo. Leeds zůstává v sestupovém pásmu dva body za sedmnáctým Evertonem, který za týden přivítá Bournemouth. Svěřence Sama Allardyce čeká domácí souboj s Tottenhamem.

Brighton se na šestém místě dostal z dosahu osmého Tottenhamu, který v sobotu vyšel naprázdno, a v příští sezoně bude hrát v Evropské lize, nebo v Evropské konferenční lize. V pohárech se představí poprvé ve 121 let dlouhé klubové historii.

Postaral se o to zejména osmnáctiletý útočník Ferguson, který v prvním poločase zařídil vedení 2:0. Irský reprezentant vylepšil svoji bilanci v sezoně na šest branek. Po změně stran snížil Elyounoussi. Pojistku na domácí vítězství přidal Gross.

Fanoušci Manchesteru City slaví před zápasem s Chelsea titul
Fanoušci Manchesteru City slaví před zápasem s Chelsea titul | Foto: Reuters

O výhře Manchesteru City rozhodl po chybě obrany Cheslea v rozehrávce už ve 12. minutě svou devátou trefou v sezoně Julián Álvarez. Vítěze Premier League čekají ještě finále Anglického poháru - 3. června proti Manchesteru United - a finále Ligy mistrů proti Interu Milán 10. června. I proto nechal kouč Pep Guardiola opory včetně kanonýra Erlinga Haalanda po většinu zápasu na lavičce.

Anglická fotbalová liga - 37. kolo:

West Ham United - Leeds 3:1 (31. Rice, 72. Bowen, 90.+4 Lanzini - 17. Rodrigo), Brighton - Southampton 3:1 (29. a 40. Ferguson, 69. Gross - 58. Elyonoussi), Manchester City - Chelsea 1:0 (12. Álvarez).

Serie A

Finalista Ligy mistrů Inter Milán prohrál ve 36. kole Serie A na hřišti mistrovské Neapole 1:3 a v domácí soutěži poznal přemožitele po pěti vítězstvích. Hosté hráli přes poločas v oslabení a nenavázali na úterní postup přes městského rivala AC v "milionářské" soutěži. V tabulce klesli na čtvrté místo za Lazio Řím, které zvítězilo v Udine 1:0. Dvě kola před koncem ligy se stala Cremona po Sampdorii Janov druhým jistým sestupujícím týmem.

Inter hrál v deseti od 41. minuty, poté co byl po druhé žluté kartě vyloučen Gagliardini. Čerství šampioni přesilovku po změně stran využili, ale na Anguissovu trefu odpověděl belgický kanonýr Lukaku. Klub zpod Vesuvu si pak pět minut před koncem vzal vedení zpět zásluhou krásné trefy Di Lorenza do pravého horního rohu a v nastavení pojistil výhru střídající Gaetano.

Inter, který se ve finále Ligy mistrů utká 10. června s Manchesterem City, v Serii A stále o jistotu účasti i v příštím ročníku elitní soutěže bojuje. Dvě kola před koncem sezony mají "Nerazzuri" v neúplné tabulce už jen dvoubodový náskok na pátý AC Milán.

Lazio zvítězilo gólem Cira Immobileho z penalty, který si připsal 200. gól nebo asistenci v dresu Lazia Řím. V sezoně to byla jeho dvanáctá trefa.

O sestupu Cremony rozhodla bezbranková remíza Lecce a Spezie, která má na posledním nesestupovém místě na Cremonu nedostižný náskok sedmi bodů. Lecce i Spezia nadále zůstávají ohroženy sestupem. Mezi osmnáctou Veronou a šestnáctým Lecce je rozdíl tří bodů.

Italská fotbalová liga - 36. kolo:

Lecce - Spezia 0:0, FC Turín - Fiorentina 1:1 (66. Sanabria - 48. Jovič), Neapol - Inter Milán 3:1 (67. Anguissa, 85. Di Lorenzo, 90.+5 Gaetano - 82. Lukaku), Udine - Lazio Řím 0:1 (60. Immobile z pen.).

La Liga

Real Madrid po debaklu v semifinále Ligy mistrů neuspěl ani v domácí soutěži a ve 35. kole španělské ligy překvapivě prohrál na hřišti Valencie 0:1. Po druhé porážce z posledních tří ligových zápasů "Bílý balet" přišel o druhé místo v tabulce na úkor městského rivala Atlética, které doma zvítězilo nad Pamplonou 3:0 a zajistilo si pro příští sezonu účast v LM.

Real se stejně jako proti Manchesteru City (0:4) nedokázal gólově prosadit. O výhře Valencie, která udělala významný krok k záchraně, rozhodl ve 33. minutě López. Největší šanci Realu měl v 68. minutě Rodrygo, ale brankáře Mamardašviliho nepřekonal.

Krátce poté byla hra na téměř deset minut přerušena, protože se do sebe pustili útočník Realu Vinícius Júnior a Cömert z Valencie. Z tribuny následně údajně zazněly rasistické poznámky na adresu madridského útočníka.

Real se marně snažil o vyrovnání a v nastavení se odehrála druhá potyčka v zápase, při níž Vinícius Júnior udeřil soupeře do obličeje a byl vyloučen.

Atlético mělo lepší den a tři kola před koncem ligy má jistotu, že v tabulce už neskončí hůře než čtvrté a do milionářské soutěže doprovodí mistrovskou Barcelonu a Real. Madridský klub se týden po nečekané porážce od posledního Elche vrátil na vítěznou vlnu. Čtvrtou výhru z pěti posledních kol zařídili Carrasco a ve druhém poločase Ňíguez a Correa. Pamplona nyní ztrácí už tři body na poslední pohárovou příčku.

Španělská fotbalová liga - 35. kolo:

Vallecano - Espaňol Barcelona 1:2 (42. De Tomás z pen. - 23. Darder, 59. Melamed), Atlético Madrid - Pamplona 3:0 (44. Carrasco, 62. Ňíguez, 82. Correa), Valencie - Real Madrid 1:0 (33. López), FC Sevilla - Betis Sevilla 0:0.

Ligue 1

Fotbalisté Paris St. Germain ve francouzské lize zvítězili 2:1 na hřišti sestupem ohroženého Auxerre a o titul už mohou přijít pouze teoreticky. Dvě kola před koncem soutěže mají obhájci prvenství v čele tabulky šestibodový náskok na Lens a také o prakticky nedostižných 16 branek lepší rozdíl skóre.

O vítězství Pařížanů rozhodl dvěma góly v prvních osmi minutách Mbappé. Francouzský útočník v závěru sahal po hattricku, ale třetí branku v nastavení druhého poločasu videorozhodčí odvolal kvůli ofsajdu. Mbappé se i tak osamostatnil v čele tabulky střelců s 28 góly a s náskokem dvou branek na Lacazettea z Lyonu.

Domácí dokázali v druhém poločase pouze snížit zásluhou Sinayoka a zůstali na posledním nesestupovém místě s náskokem jediného bodu na Nantes.

Francouzská fotbalová liga - 36. kolo:

Ajaccio - Rennes 0:5 (31., 40. a 71. Gouiri, 14. Santamaria, 37. Doku), Brest - Clermont 2:1 (45. Honorat, 48. Mounié - 43. Neto Borges), Nice - Toulouse 0:0, Remeš - Angers 2:2 (10. Ito, 54. Balogun - 46. Šabanovič, 60. Abdelli), Troyes - Štrasburk 1:1 (73. Rony Lopes - 27. Diarra), Lorient - Lens 1:3 (6. Faivre - 20. Sotoca, 25. Thomasson, 87. Fofana), Auxerre - Paris St. Germain 1:2 (50. Sinayoko - 6. a 8. Mbappé).

Rakouská bundesliga

Salcburk oslavil desátý titul za sebou a z triumfu v rakouské lize se s ním  raduje i český brankář Adam Stejskal. Do mistrovského zápasu sice jednadvacetiletý gólman v této sezoně nezasáhl, ale v jarní části byl pravidelně připravený jako náhradník na lavičce.

Tým Red Bull si zajistil první místo v tabulce dvě kola před koncem nadstavby po domácím vítězství 2:1 ve šlágru nad druhým Štýrským Hradcem. V tabulce je mezi oběma rivaly šestibodový rozdíl a pro obhájce titulu hovoří i lepší vzájemná bilance, byť Sturmu se v úvodu sezony jako jedinému podařilo mistrovský tým v bundeslize porazit. Povedlo se mu to pak ještě jednou, a to po penaltovém rozstřelu ve čtvrtfinále poháru, který nakonec vyhrál.