11. 3. 2009 22:39
Inter Milán opět skončil v osmifinálové skupině
Nemanja Vidič slaví gól do sítě Interu
Nemanja Vidič slaví gól do sítě Interu | Foto: Reuters

Manchester - Další souboj evropských velkoklubů v osmifinále Ligy mistrů skončil úspěchem anglického klubu.

Fotbalisté Manchesteru United totiž ve středeční odvetě milionářské soutěže porazili Inter Milán 2:0, čímž si zajistili stejně jako Chelsea a Liverpool účast mezi osmičkou nejlepších.

Nezaváhala ani Barcelona, která si poradila hladce s Lyonem. Naopak další španělský zástupce je vyřazen. Atlético Madrid s českým fotbalistou Tomášem Ujfalušim uhrálo v Portu bezbrankovou remízu, což na postup nestačilo.

Čtěte dále: Nedvěd už LM nevyhraje, jeho ´Juve´ vyřadila Chelsea

O postupujícím z duelu AS Řím - Arsenal musely rozhodnout penalty. Málo oblíbená loterie nakonec vyšla více hostům, což znamená, že anglický fotbal bude mít ve čtvrtfinále nadále čtyřčlenné zastoupení.

Břevno, tyčka. Inter měl smůlu

I odveta mezi Manchesterem United a Interem Milán byla ostře sledována. Potkaly se dva týmy, které vládnou v Premier League, respektive v Serii A. Hráče vedou světoznámí trenéři, kteří se nemají moc v oblibě. A hlavně - jeden musel z kola ven.

Po úvodním utkání, které na San Siru skončilo 0:0, nebylo vůbec nic rozhodnuto.

A to, že tento zápas ze středečního programu Ligy mistrů lákal fotbalové odborníky a osobnosti, ostatně dokumentovala i přítomnost Seppa Blattera.

Šéf Mezinárodní fotbalové federace a diváci, kteří vyprodali Old Trafford, měli co sledovat od úvodních vteřin. Domácí si nemohli přát lepší start - hned ve čtvrté minutě po rohu Giggse nejvýše vyskočil Nemanja Vidič a hlavou otevřel skóre.

Manchester měl převahu a vytvořil si i další šance, ale jeho útočníci působili celkem bezradně. Postupně navíc jejich tlak opadával a ke slovu se dostávali i hosté. Zvláště momenty před koncem prvního poločasu musely nadchnout fanoušky obou táborů.

Čtěte více: Jako žáci. Sporting utržil rekordní výprask Ligy mistrů

Vše začalo po půlhodině hry. Ibrahimovič po standardní situaci hlavičkoval do břevna, o chvíli později zase protáhl Van Der Sara Stankovič. Skóre se mohlo měnit i po šanci O'Sheae, jehož pokus zlikvidoval gólman Julio Cesar.

Do druhé půle vstoupili hráči United stejně jako do té první. Na 2:0 zvyšoval zase hlavou, tentokráte se však mezi střelce zapsal Cristiano Ronaldo.

Situace začala být pro milánský celek kritická. Mohlo být lépe, kdyby se kolem šedesáté minuty střídající Adriano místo tyče trefil do sítě. Ale mohlo být i hůře, kdyby na druhé straně v podobně stoprocentní šanci nezaváhal Berbatov.

S přibývajícím časem se ovšem hra uklidnila, tempo opadlo a Manchester si hlídal náskok. Bez větších problémů se mu to podařilo, což znamená, že loňský vítěz Ligy mistrů dál může pomýšlet na obhajobu.

Barcelona (ne)dala šanci Lyonu

Lyonu se v Barceloně nedařilo, už za poločas dostal čtyři branky
Lyonu se v Barceloně nedařilo, už za poločas dostal čtyři branky | Foto: Reuters

Vítězstvím domácího celku skončil také souboj Barcelony s Olympiquem Lyon. Na Nou Campu ale padlo mnohem více branek.

Zprvu se zdálo, že katalánský klub by po remíze 1:1 z Francie mohl mít problémy, zvláště když se mu v domácí lize tolik nedaří. Omyl byl pravdou, svěřenci Josepa Guardioly získali dokonce čtyřbrankový náskok.

O první branku se postaral Thierry Henry. Marquez vyslal francouzského kanonýra pasem přesně za obranu a zkušený útočník neměl problém se zakončením. Tentýž hráč sotva za dvě minuty zvýšil na 2:0, když tentokráte střílel z prostoru vápna.

Zásluhy na třetím gólu má jen a jen Lionel Messi. Přiťukl si možná trochu nechtěně o obránce Lyonu a třicetimetrové sólo z pravé strany zakončil střelou pod skákajícího brankáře. O další zásah se pak postaral Samuel Eto'o.

Hosté po rohovém kopu Makounem jen korigovali, první poločas tak končil 4:1.

Vypadalo to, že jim nic nepomůže. Zaostávali v pohybu a Barcelona je zcela přehrávala. Jenže po pauze zčistajasna Lyon díky Juninhovi snížil už na 2:4. Kapitán francouzského týmu rychle vzal míč a snažil se vyburcovat své spoluhráče.

Stalo se snad jen to, že domácí si už nevytvářeli tolik příležitostí, nicméně vítězství si vzít nenechali. V páté minutě nastavení navíc střídající Keita uzavřel skóre a Barcelona tak už letos v Lize mistrů potřetí nastřílela pět branek.

Naděje Rosického žije

Atlético Madrid však na Barcelonu a Villareal nenavázalo, i když dopadlo lépe než Real Madrid v Liverpoolu.

Na půdě Porta uhrálo remízu 0:0, to ale na postup nestačilo. Úvodní duel těchto týmů totiž skončil také nerozhodně - 2:2, což díky vstřeleným brankám venku poslalo dále portugalský celek.

Někdejší vítěz Ligy mistrů chtěl domácím divákům nabídnout góly. Nepodařilo se, trefoval jen tyče a břevna. Hodně aktivní byli útočníci Hulk s Lissandrem, na obranu s Tomášem Ujfalušim sice nevyzráli, to jim však tolik na konci nevadilo.

Robin van Persie oslavuje postup Arsenalu
Robin van Persie oslavuje postup Arsenalu | Foto: Reuters

Přesto kromě Petra Čecha může ještě jeden český fotbalista zasáhnout do dalších bojů Champions League. Pokud se podle plánů uzdraví Tomáš Rosický, je možné, že se později objeví v dresu Arsenalu.

Londýnský klub totiž přežil dlouhé a penaltové drama s AS Řím.

"Kanonýři" měli k dobru jednobrankový náskok, v Itálii o něj ale brzy přišli. V deváté minutě prostřelil Almuniu málo hlídaný Juan. Ačkoliv si pak vytvořili svěřenci Arsena Wengera několik dobrých šancí, stav se neměnil.

Místo klidného závěru základní hrací doby se nejprve v osmdesáté minutě dostal do gólové příležitosti Julio Baptista, bývalý hráč Arsenalu. V nastavení jej napodobil van Persie, jehož dvě hlavičky skončily mimo tři tyče.

Vzhledem k opatrnému prodloužení se tedy šlo na pokutové kopy. Jako první zaváhal Eduardo, poté jej ale napodobil domácí Vučinič mizernou střelou doprostřed brány. Rozhodlo se nakonec až v osmé sérii, kdy se trefil Diaby a neuspěl Tonetto.

Manchester United - Inter Milán 2:0 (1:0)
4. Vidič, 49. Ronaldo.
Rozhodčí: Stark (Něm.). První zápas: 0:0, postoupil Manchester.

FC Barcelona - Olympique Lyon 5:2 (4:1)
25. a 27. Henry, 40. Messi, 43. Eto'o, 90. Keita - 44. Makoun, 48. Juninho.
Rozhodčí: Övrebö (Nor). ČK: 90. Juninho. První zápas: 1:1, postoupila Barcelona.

FC Porto - Atlético Madrid 0:0
Rozhodčí: Vink (Niz.). První zápas: 2:2, postoupilo Porto.

AS Řím - FC Arsenal 1:1 po penaltách (1:0-0:0,0:0)
Branka: 9. Juan - rozhodující penalta Diaby
Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). První zápas: 0:1, postupuje Arsenal