Tréninkové centrum Šachtaru poničilo ostřelování

ČTK ČTK
30. 8. 2014 15:56
Vyhrocený konflikt na Ukrajině dopadl i na fotbalový velkoklub Šachtar Doněck.
Hráči Šachtaru Doněck - ilustrační
Hráči Šachtaru Doněck - ilustrační | Foto: CPA Eduard Erben

Kyjev - Vyhrocený konflikt na Ukrajině dopadl i na fotbalový velkoklub Šachtar Doněck.

Jeho tréninkové centrum bylo při nočním ostřelování vážně poničeno, zcela zdevastovány byly odpočinková zóna a tělocvična. V oficiálním prohlášení to uvedli zástupci klubu z východní části Ukrajiny.

"Dva dělostřelecké granáty zasáhly přímo hlavní budovu, přičemž zničily horní podlaží, kde bydlívali hráči A týmu," oznámil klub, jehož vedení se přesunulo do klidnějšího Kyjeva. Následný rozsáhlý požár museli likvidovat hasiči. "Už ho dokázali lokalizovat, ale některé části stále hoří," uvedli představitelé Šachtaru.

V tomto týdnu bylo zázemí devítinásobného ukrajinského mistra při bojích zasaženo už podruhé. Před dvěma dny čtyři granáty poškodily tréninkové hřiště. Při dřívějším ostřelování byl rovněž zasažen stadion klubu, na němž se před dvěma lety hrálo semifinále mistrovství Evropy.

Fotbalisté Šachtaru, v jehož dresu ještě v uplynulé sezoně působil i Tomáš Hübschman, nyní hrají domácí duely ve Lvově na západě Ukrajiny.

Doněck je útočištěm proruských separatistů, kteří bojují s vládními vojsky. Severoatlantická aliance (NATO) na základě satelitních snímků tvrdí, že na bojích na Ukrajině se podílejí i ruští vojáci. Rusko v čele s prezidentem Vladimirem Putinem to však popírá.

Ruští vojáci, kteří se na Ukrajině objevili, jsou tam podle Moskvy na dovolené nebo za hranice zabloudili omylem. Boje na východě země si dosud vyžádaly životy téměř 800 ukrajinských vojáků, skoro 3000 utrpěly zranění. Podle odhadu OSN se celkový počet zabitých blíží 2600 lidem, respektive třem tisícovkám obětí se započtením mrtvých ze sestřeleného malajsijského boeingu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy