Superliga znovu ožila. UEFA a FIFA podle Soudního dvora EU porušily evropské právo

ČTK ČTK
21. 12. 2023 11:06
Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku rozhodl, že Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) a Mezinárodní fotbalová federace FIFA blokováním plánované fotbalové Superligy jednaly v rozporu s evropským právem. Podle soudců zneužily UEFA a FIFA svoje dominantní postavení tím, že hrozily sankcemi klubům a hráčům za vstup do jimi neschválených soutěží.
Real Madrid je jedním z klubů, které nejvíce podporují vznik Superligy
Real Madrid je jedním z klubů, které nejvíce podporují vznik Superligy | Foto: Reuters

Dnešní verdikt ale neznamená, že by byl projekt Superligy oficiálně schválen. "Soud rozhodoval o regulích FIFA a UEFA, nikoli o tomto specifickém projektu," uvedl soud. Podle UEFA rozhodnutí neznamená podporu či potvrzení Superligy a je přesvědčena, že její pravidla jsou v souladu s evropskými zákony.

Předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek zopakoval, že je proti Superlize. "FAČR stojí proti projektu takzvané Superligy od samého začátku a vždy v této souvislosti aktivně spolupracovala s UEFA, která má jasnou právní a mediální strategii, jak postupovat. Dnešní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie rozhodně neznamená povolení pro projekt Superligy," uvedl v prohlášení Fousek.

Šéf společnosti A22 Sports, která má Superligou vytvořit, reagoval na verdikt Soudního dvora EU slovy, že fotbal je nyní svobodný. "Získali jsme právo soutěžit. Monopol UEFA skončil. Kluby nyní mohou bez hrozby sankcí samy rozhodovat o své budoucnosti," uvedl v prohlášení Bernd Reichart, bývalý šéf německé televizní stanice RTL.

Vzápětí A22 Sports představila nový návrh Superligy, podle kterého by v soutěži hrálo 64 mužských a 32 ženských týmů ligovým systémem. Zápasy by se konaly uprostřed týdne, uvedla v prohlášení. Z utkání elitních evropských celků slibuje streamované přenosy zdarma.

UEFA chce dál uplatňovat solidární evropskou fotbalovou pyramidu. "Věříme, že její model, který fanoušci a všechny zúčastněné strany označili za nenahraditelný, bude evropským a mezinárodním právem chráněn proti frakčním hrozbám," uvedla UEFA.

Založení Superligy předloni oznámilo 12 evropských velkoklubů. Projekt kvůli obrovské vlně odporu nevydržel ani 48 hodin. I pod hrozbou sankcí od UEFA se od něj poté devět klubů odvrátilo, letos se k nim přidal ještě Juventus Turín; myšlenku tak nadále oficiálně podporují jen Real Madrid a FC Barcelona.

Generální advokát Soudního dvora EU Athanasios Rantos přitom loni uvedl, že UEFA a FIFA mají právo blokovat vstup klubů do jimi neschválených soutěží a trestat hráče, kteří tak učiní. Jeho stanovisko má pro velký senát Soudního dvora doporučující charakter, v minulosti se soudci s názorem generálního advokáta většinou ztotožnili. Řeka Rantose v případu nahradil Polák Maciej Szpunar.

Verdikt ocenily Real Madrid a Barcelona. "V evropském fotbale končí monopol. Kluby budou mít osud ve vlastních rukou, získají právo vytvořit soutěž, která zmodernizuje náš sport a osloví fanoušky po celém světě. Dnešek je dalším triumfem pro svobodu v Evropě, pro fotbal a fanoušky," uvedl pro klubový web Florentino Pérez, šéf Realu a jeden z protagonistů Superligy. "Cítíme, že tento verdikt vydláždil cestu k nové elitní úrovni soutěží v Evropě. Postavil se monopolu ve fotbalovém světě," konstatovala Barcelona.

Jiné kluby včetně pražské Sparty naopak zaujaly vůči Superlize odmítavý postoj. "Nadále jsme stoprocentně odhodláni spolupracovat prostřednictvím ECA (Asociace evropských fotbalových klubů) spolu s dalšími kluby na hájení a prosazování hodnot, které definují evropský fotbal," napsal úřadující český mistr na svém webu.

"Nadále zastáváme názor, že taková soutěž by byla útokem na význam národních lig a strukturu evropského fotbalu… Dveře do Superligy jsou pro Bayern zavřené," prohlásil výkonný ředitel mnichovského klubu Jan-Christian Dreesen. "Naše pozice se nezměnila. Zůstáváme plně zavázáni účasti v soutěžích UEFA," uvedl Manchesteru United.

 

Právě se děje

Další zprávy