Stín Puertovy smrti stále obchází stadion v Seville

Jan Cigánik, Sevilla
2. 10. 2007 13:47
Stanislav Vlček vzdá hold předčasně zesnulému fotbalistovi
Antonio Puerta ještě na hřišti
Antonio Puerta ještě na hřišti | Foto: Reuters

Sevilla (Od našeho zpravodaje)  Stalo se to 28. srpna, přesně v 15:46 odpoledne. Jeden z nejděsivějších momentů historie španělské kopané. Přesně v tu chvíli se  navždy zastavilo srdce Antonia Puerty.

Talentovaný záložník zkolaboval na hrací ploše dva dny předtím, v zápase španělské ligy s Getafe. Okamžitě u něj byli lékaři. Jenže úspěšné oživovací pokusy prodloužily jeho život jen o zmíněné dva dny. Mladý fotbalista za ohromného potlesku tribun opustil hřiště po svých, ale později zemřel v nemocnici.

Dodnes visí nad Sevillou, kam k utkání Ligy mistrů přijela Slavia, stín jeho smrti - a kdo ví, možná i v tom je příčina série špatných výkonů mužstva.

Bezradní lékaři

Lékaři jsou bezradní. Mladý zdravý člověk, vrcholový sportovec, který v klubu prošel všemi možnými vyšetřeními. Jak se to mohlo stát? Co způsobuje takzvaný syndrom náhlého úmrtí sportovce?

Lékař slávistického celku Miloš Barna má na věc svůj názor.

"Mojí specializací je ortopedie, a nechci se se svými kolegy kardiology nijak přít nebo vyvolávat spory. Ale myslím si, že by se mělo ve všech sportech stát trendem pravidelně a důkladně vyšetřovat všechny sportovce, protože nám počet akutních úmrtí za poslední dobu vzrostl," řekl Barna.

"Hledají se příčiny, co tento tajemný druh úmrtí způsobuje. Samotní kardiologové nemají jasné vysvětlení, proč sportovec zničehonic zemře. Po pitvě se většinou zjistí, že se z neznámého důvodu zvětšila stěna srdce a nastala arytmie vedoucí k zástavě srdce," vysvětloval doktor Barna.

"Konzultoval jsme tento problém s mnoha odborníky a osobně si myslím, že kromě genetických předpokladů získaných od rodičů může být příčinou velká zátěž sportovce v kombinaci se skrytou infekcí a špatnou regenerací" pokračoval slávistický lékař.

Rosického zuby

"S podobným případem jsem se naštěstí u Slavie ještě nikdy nesetkal, ale podle mě existuje pár okolností, které by se daly dát dohromady. Už zmíněná skrytá infekce, která společně se snížením počtu červených krvinek a následovným špatným přenosem kyslíku způsobí velkou zátěž na srdce. A právě tyto okolnosti spojené s velkou fyzickou zátěží sportovce po delší časový úsek a velký stres, který během utkání bezesporu je, mohou spustit srdeční arytmii vedoucí v některých případech až ke smrti.

"Určitě jste registrovali trhání zubů u Tomáše Rosického. Nebylo to tím, že by ho zuby bolely, ale právě se hledalo ložisko skryté infekce, která může mít vliv na časté Tomášovy svalové problémy. Různé bakterie, plísně a viry, které člověk v těle má, nejsou v náročném programu sportovce dostatečně zregenerovány a vedou ne třeba rovnou k úmrtí, ale například k chronickým natržením svalu a dalším úrazům. U sportovců, zvláště těch vrcholových, se zkrátka musí dbát na dostatečnou prevenci," uzavřel slávistický lékař Mudr. Miloš Barna.

Vlček dá kytici na Puertův pomník

Pro Sevillu byla smrt mladého fotbalisty velkou tragédií. Na stadion Sevilly se přišlo se španělským reprezentantem rozloučit na třicet tisíc lidí.

Zarmoucení fanoušci postávali u vchodu stadionu, zapalovali svíčky a naposledy vzdávali hold svému zesnulému hrdinovi. Zdi sevillského stadionu jsou popsány vzkazy diváků, které fotbalistova tragédie hluboce zasáhla.

V den pohřbu lemovaly tisíce lidí cestu i na sevillský hřbitov San Fernando. Smuteční obřad se konal jen za účasti Puertových nejbližších a spoluhráčů. Mezi smutečními hosty byl i kapitán Realu Madrid Raúl Gonzalez.

Po prvním kolapsu odcházel Puerta z hřiště bez větší pomoci, v šatně však zkolaboval podruhé a už se neprobral
Po prvním kolapsu odcházel Puerta z hřiště bez větší pomoci, v šatně však zkolaboval podruhé a už se neprobral | Foto: Reuters

Tragické úmrtí dokonce na čas zastavilo i nesmiřitelnou rivalitu mezi oběma sevillskými kluby Betisem a Sevillou. Šéf Betisu Manuel Ruiz dokonce prohlásil: "Dnes jsme všichni fanoušky FC Sevilla."

Klub vyřadil Puertovo číslo 16 a jedna z bran sevillského stadionu nese jeho jméno.

Puertovi spoluhráči od nešťastného utkání dodržují tradici - kapitán týmu společně s kapitánem soupeře před každým zápasem na pietní místo položí kytici a vzdají hold zesnulému hráči.

Tato čestná povinnost  čeká Stanislava Vlčka, který uctí Puertovu památku těsně před samotným zápasem, jenž začíná ve 20:45.

 

Právě se děje

Další zprávy