Na dvou místech vzdálených vzdušnou čarou asi osm set kilometrů šlo o totéž: zda vyhrají Češi, nebo fotbalisté Ghany. Hlavní město Evropy - Brusel, a hlavní náměstí Prahy - Staroměstské. První sledoval zpravodaj Aktuálně.cz Adam Junek, druhé fotoreportér Ludvík Hradílek.
Brusel: Čechům se nefandí
Senegal! Křičí z legrace číšnice, když Ghana dává druhý gól českému týmu. Afrika měla u bruselských fanoušků rozhodně převahu.
Česko - Ghana 0:2, více čtěte ZDE
Před šestou hodinou sedí v baru Fat Boys asi desítka mužů v červených dresech. Ani ne polovina jich jsou Češi. Ti další fanoušci Nedvěda, Kollera a dalších mají na zádech prapodivné nápisy typu Czechoslovakia nebo Československý socialistický svaz.
Z počátku to vypadá, že Čechům v bruselském baru na Lucemburském náměstí fandí v zásadě většina.
Ale minutu před zápasem se rozezní na zahrádce pokřik: "Jú es ej, Jú es ej!" Ten střídá vzápětí chorál týchž hlasů: "Ghana, Ghana!"
Přečtěte si reportáž, jak se fandilo v Praze
Češi jsou v menšině. V konečném součtu jich je asi dvacet a hned po první minutě zápasu, kdy do české brány letí míč jejich nadšení utichá. Podporu mají v několika anglických pivařích: "To přece nemůže vyhrát Ghana, Češi jsou nejlepší."
Vypadáš jako Nedvěd
K tomu už směrem k číšníkovi říkají: "Vypadáš jako Nedvěd." Ten děkuje, poplácává se s nimi po ramenou (ostatně jedinou podobou jsou světlé, po ramena dlouhé vlasy). Sám však fandí nepokrytě Ghaně: "Je to tak zajímavější," tvrdí a zvoní na zvon po nezdařeném útoku afrických fotbalistů.
Po druhém gólu ale českým fanouškům soustrastně nalévá pivo zdarma. Sami mu ostatně výmluvně naznačili, že jeho stranění Ghaně je uráží.
"Zaslouží si tu prohru po takhle trapném výkonu," zní z českých řad, po více než polovině zápasu. Nezdařený kop je důvodem ještě k větší kritice: "Co je to za vemeno," soudí jeden člen diplomatického sboru. Podle mnohých chybí Telička. Bývalý eurokomisař Pavel Telička totiž patří k nejhlasitějším fanouškům ve Fat Boys.
Marná radova snaha
Ostatně málo hlasitá podpora v proslulé irské hospodě v Bruselu má prozaické vysvětlení. Když byl hokejový šampionát, hrálo se několik zápasů v jednu dobu a bojovalo se v barech o to, co se bude odehrávat na obrazovce. Nyní každý druhý podnik slibuje přímé přenosy a je v určenou hodinu jen jeden.
Velvyslanecký rada Jan Vytopil sice Čechy do Fat Boys svolával, ale účast byla rozhodně slabá.
Okolo sedmdesáté minuty, kdy už to s českým týmem, který se očividně trápil, vypadá opravdu bledě, se i hovor bruselských Čechů odvrací od fotbalu. Řeší se vystoupení Klause na summitu. Diplomaté se novinářů ptají, kde vzali prezidentovy zápisky z jednání. Přečtěte si o nich zde.
Čeští krajané, co pracují s Američany, lomí rukama nejvíc. "Víš, co budu mít za peklo, až přijdu do práce," ptají se napolo rozhořčeně.
Rózenál bez "h"
"Jakoby nestačilo, že minule se rozebíralo, co to je za jméno Rózenál. Prostě oni "h" nevysloví a Rozehnal je pro ně nepřekonatelný problém," přidávají se spolupracovníci francouzsky mluvících Belgičanů.
Proti českému táboru fanoušků ale stojí silný zástup zastánců Ghany. Fandí jim Angličané, kteří se do irské hospody přišli v zásadě jen pobavit.
Jediným, kdo si tak v bruselském baru vysloužil úctu, byl brankář Petr Čech. Poté, co chytil už asi třetí naprosto samozřejmý gól, se ozve jen uznalé hmmmmm. Ani potlesk ghanských příznivců se neozve.
Zápas, v němž měla Ghana jednoznačně navrch, skončil prohrou čechů. Ti se pomalu z Fat Boys vytratili. Žádný jásot ale nenastal. Bar už začal žít v očekávání dalšího utkání.
Opožděný Blair
Fotbalový šampionát ostatně mírně ochromil i včera ukončený summit představitelů členských zemí Evropské unie.
Například Tony Blair přijel do Bruselu pozdě kvůli oslavám 80. narozenin královny Alžběty II. Ale na jednání státníků rozhodně nespěchal a spolu s britskými novináři, kteří summit nesummit na obrazovkách sledovali zápas svých "chlapců", se podíval na jediné dva góly v utkání.
Také Göran Persson nebo Angela Merkelová neodolali a podporovali fotbalisty i z Bruselu.
Ostatně není to prvně, co fotbal lehce ochromil bruselská vyjednávání. Při posledním šampionátu zase zdržoval tehdejší španělský premiér José María Aznar.