Stanciu zastínil i Neymara. Exslávista už září v Saúdské Arábii

Rudolf Černík Rudolf Černík
22. 9. 2023 11:25
Podívejte se na sestřih utkání saúdskoarabské fotbalové ligy mezi Damacem a al-Hilálem, v němž exslávista Nicolae Stanciu v dresu domácího celku zastínil při remíze 1:1 megahvězdu soupeře Neymara.
Sestřih utkání Damac - al-Hilál včetně gólu Nicolaeho Stanciua | Video: Asociated Press

Stanciu přišel do Damacu před dvěma týdny z celku Wu-chan Three Town, jemuž po přestupu ze Slavie výrazně pomohl v minulé sezoně coby nováčkovi čínské ligy k senzačnímu titulu.

Zatímco k mistrovské jízdě přispěl rumunský středopolař deseti zásahy a jedenácti asistencemi ve 27 duelech, v aktuální čínské sezoně se ve 24 zápasech trefil jedinkrát (a zapsal dvanáct přihrávek na gól).

Wu-chan je pět kol před koncem na třetí pozici bez reálné šance na obhajobu titulu a Stanciu jako jedna z největších hvězd čínské ligy vyslyšel vábení ze saúdskoarabské ligy, čerstvě napěchované megastars světového fotbalu.

V Damacu, klubu z města Chamís Mušajt, začal třicetiletý Stanciu prohrou 2:4 s al-Wehdou, ve čtvrtečním souboji s lídrem tabulky ovšem zazářil.

Zatímco Brazilec Neymar ve 37. minutě svou šanci neproměnil (na videu v čase 00:31) a v tutovce selhal i další slovutný kanonýr Aleksandar Mitrovič (00:48), Stanciu se prosadil ze své parádní disciplíny.

V 68. minutě se postavil k přímému kopu, překonal brankáře a vyrovnal na konečných 1:1. Al-Hilál totiž vedl už od 9. minuty zásluhou Malcoma.

Damac mohl dokonce vyhrát, Stanciu v 84. minutě parádně posadil míč z rohového kopu na hlavu Assana Ceesaye, jeho pokus však těsně minul bránu.

Neymara a spol. stála plichta první místo v tabulce, kam se vyšvihl al-Ittihád. Stanciův Damac, který i po sedmém kole čeká na první výhru v sezoně, je se čtyřmi body na 13. pozici, první nad sestupovými příčkami.

Pro Stanciua je působení v Damacu už druhým angažmá v saúdskoarabské lize. Po odchodu ze Sparty v lednu 2019 totiž hrál za al-Ahlí, už po půl roce se ovšem vrátil do české ligy a zakotvil ve Slavii.

V týmu Jindřicha Trpišovského se stal nejlepším hráčem soutěže, v Edenu získal dva tituly a jednou domácí pohár. Včetně angažmá na Letné odehrál v české lize 108 utkání a nasázel 29 gólů.

S červenobílým týmem si zahrál i skupinu Ligy mistrů a čtvrtfinále Evropské ligy.