Španělé jsou ve finále. Rusy porazili i bez Villy

26. 6. 2008 22:37
Rusko - Španělsko 0:3 (0:0)
Xavi Hernandez oslavuje první branku v síti Ruska
Xavi Hernandez oslavuje první branku v síti Ruska | Foto: Reuters

Vídeň - Fotbalisté Španělska se stali druhými finalisty letošního mistrovství Evropy, když ve čtvrtečních večerních hodinách porazili ve Vídni reprezentaci Ruska 3:0.

Skóre ostře sledovaného duelu se ale měnilo až ve druhém poločase, kdy se postupně prosadili Xavi Hernandéz, Daniel Guiza a David Silva.

Rusové se na semifinále velmi těšili, poněvadž v něm chtěli jednak odčinit vysokou porážku 1:4 ze základní skupiny a zároveň také toužili prolomit španělské prokletí. Tohoto soupeře totiž nedokázali porazit již dlouhých sedmatřicet let.

Po závěrečném hvizdu se však ukázalo, že si budou ale muset ještě chvíli počkat.

V úvodních minutách to byli spíše oni, kdo se museli bránit. Již v šesté minutě se do první vážné šance zápasu dostal Fernando Torres, jenž využil přiklepnutí Villy a z otočky trefil dobře vyběhnuvšího brankáře Akinfejeva.

Svěřenci Guuse Hiddinka poprvé výrazně zahrozili o chvíli později. Z přímého kopu vystřelil těsně nad Pavljučenko. Útočník Spartaku Moskva však stále hýřil aktivitou a brzy nato protáhl gólmana Casillase další tvrdou ránou.

Do třetice se pak autor tří branek na šampionátu tlačil do příležitosti po půl hodině hry, ale tentokrát ho včas rozhodil obránce Capdevilla.

To už ale na hřišti nebyl obávaný forvard David Villa, který se krátce předtím zranil při zahrávání přímého kopu a na hřišti ho musel nahradit Francesc Fabregas.

Španělské hráče však tato nečekaná ztráta výrazně nezasáhla a ti pak druhou půli zcela ovládli. A se vzrůstající převahou přišla brzy i první branka.

Rychlý přechod do útoku využil Iniesta a jeho střílený centr tečoval mezi nohy brankáře Akinfejeva Xavi Hernandéz.

Více také: Donadoni na lavičce Itálie skončil. Vystřídal ho Lippi

Hráči ve žlutých dresech pak začali nepříjemným pressingem mařit veškeré útočné snahy soupeře a zcela kontrolovali vývoj zápasu. Ruské obránce nadále zaměstnával zejména Fernando Torres. Ani v jedné ze svých příležitostí však neuspěl, a tak ho dvacet minut před koncem vystřídal Daniel Guiza.

Nový muž se vzápětí na hřišti rychle zorientoval a po třech minutách svého pobytu vstřelil druhý gól. Tentokrát mu skvěle nahrál Fabregas.

Rusové sice ani za tohoto stavu nesložili zbraně, ale jejich poslední naděje zcela zhatil posledním zásahem David Silva.