Součka vychytal Alisson, West Ham padl v Liverpoolu. Real prohrál madridské derby

24. 9. 2023 17:31
Fotbalisté Liverpoolu v 6. kole anglické ligy zdolali na svém hřišti 3:1 West Ham a posunuli se na druhé místo. "Kladivářům" nepomohla ani gólová asistence Vladimíra Coufala, jenž stejně jako jeho spoluhráč Tomáš Souček nastoupil v základní sestavě.
Záložník West Hamu Tomáš Souček (v bílém) se snaží zastavit průnik Luise Diaze z Liverpoolu | Foto: Reuters

První šanci zápasu na Anfield Road měl Souček, proti jeho hlavičce se však parádně vytáhl gólman domácích Alisson.

Liverpool poslal do vedení po čtvrthodině z pokutového kopu Salah. Egyptský kanonýr má na kontě tři góly a čtyři asistence a jako teprve pátý hráč Premier League "bodoval" ve všech úvodních šesti kolech ročníku.

Ve 42. minutě srovnal hlavou Bowen po přesném Coufalově centru z pravé strany. Reprezentační obránce navázal na asistenci z minulého kola proti Manchesteru City (1:3).

"Reds" rozhodli o šesté soutěžní výhře v řadě v závěrečné půlhodině. Nejprve jim vrátil vedení z voleje Núňez a pojistku přidal v závěru střídající Jota.

U třetí branky domácích už nebyl na hřišti Souček, jehož vystřídal v 74. minutě Fornals. West Ham prohrál podruhé v ligovém ročníku a je sedmý.

Stejně jako Liverpool, který ztrácí na vedoucí Manchester City dva body, zůstávají bez porážky i Arsenal s Tottenhamem. Smolařem vzájemného zápasu, který skončil 2:2, byl stoper hostů Romero, který si ve 26. minutě srazil do vlastní sítě Sakův pokus zpoza vápna a krátce po změně stran zahrál rukou v pokutovém území. Penaltu proměnil střelou doprostřed brány Saka.

"Kohouti" ale dokázali v obou případech brzy zareagovat. Maddison dvakrát připravil střeleckou pozici pro Son Hung-mina a Tottenham si po třech zápasech odvezl ze stadionu Emirates alespoň bod. Korejský útočník je s pěti brankami na druhém místě tabulky střelců o tři za Haalandem z Manchesteru City.

Na třetí místo před oba severolondýnské celky se posunul Brighton po výhře 3:1 nad Bournemouthem. Domácí celek prohrával po chybě v rozehrávce gólmana Verbruggena, po níž využil odkrytou bránu Solanke.

V závěru úvodního dějství domácí srovnali po Kerkezově vlastním gólu a ve druhé půli dokonal obrat dvěma trefami střídající Mitoma. Brighton porazil dnešního soupeře potřetí za sebou a zvítězil popáté v ročníku. Sedmnáctý Bournemouth na premiérový tříbodový zisk čeká.

Podruhé za sebou doma neuspěla Chelsea. V 58. minutě ji proti Aston Ville nejprve oslabil po červené kartě Gusto a o čtvrt hodiny později vstřelil jediný gól utkání Watkins. "Blues" vyhráli jediný ligový zápas v sezoně a jsou až čtrnáctí.

Newcastle deklasoval 8:0 Sheffield United, který utrpěl nejtěžší ligovou porážku v klubové historii.

Anglická fotbalová liga - 6. kolo:

Liverpool - West Ham 3:1 (16. Salah z pen., 60. Núňez, 85. Jota - 42. Bowen), Arsenal - Tottenham 2:2 (26. vlastní Romero, 54. Saka z pen. - 42. a 55. Son Hung-min), Brighton - Bournemouth 3:1 (46. a 77. Mitoma, 45.+2 vlastní Kerkez - 25. Solanke), Chelsea - Aston Villa 0:1 (73. Watkins), Sheffield United - Newcastle 0:8 (21. Longstaff, 31. Burn, 35. Botman, 56. Wilson, 62. Gordon, 68. Almirón, 73. Guimaraes, 87. Isak).

Leverkusen se drží Bayernu

Fotbalisté Leverkusenu v 5. kole německé ligy porazili na svém hřišti 4:1 Heidenheim a znovu se bodově dotáhli na vedoucí Bayern Mnichov.

Domácí útočník Adam Hložek odehrál závěr utkání, brankář Matěj Kovář se po čtvrtečním debutu v Evropské lize vrátil mezi náhradníky.

Leverkusen měl proti nováčkovi soutěže od začátku velkou převahu, kterou proměnil v úvodní gól už v 9. minutě Boniface. V 58. minutě srovnal Dinkci jedinou střelou na bránu svého týmu v zápase, záhy ale vrátil vedení favoritovi Hofmann.

Další góly přidali chytrým lobem Adli a z penalty Boniface. Nigerijský útočník dal dva góly v utkání potřetí v sezoně a se šesti brankami je třetí v bundesligové tabulce střelců.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Heidenheim 4:1 (9. a 74. z pen. Boniface, 63. Hofmann, 82. Adli - 58. Dinkci), Eintracht Frankfurt - Freiburg 0:0.

Real nezvládl derby s Atlétikem

Fotbalisté Realu Madrid v 6. kole španělské ligy prohráli v derby na hřišti Atlétika Madrid 1:3 a poprvé v sezoně ztratili body. Dvěma góly se blýskl útočník Álvaro Morata. "Bílý balet" přišel o první místo, na vedoucí Barcelonu i druhou Gironu ztrácí bod.

Atlético dalo všechny tři góly ze vzduchu. Morata otevřel skóre ve 4. minutě a další trefu hlavou přidal v 18. minutě Griezmann. V 35. minutě snížil utaženou střelou na přední tyč Kroos, krátce po změně stran ale uzavřel skóre znovu Morata. Španělský reprezentant se s pěti góly dotáhl na čelo tabulky střelců vedle Lewandowského z Barcelony a dnešního soupeře Bellinghama.

Dvě asistence zaznamenal při svém 300. startu v La Lize záložník Saúl. Atlético zvládlo i druhý domácí ligový zápas v sezoně a je páté.

Španělská fotbalová liga - 6. kolo:

Atlético Madrid - Real Madrid 3:1 (4. a 46. Morata, 18. Griezmann - 35. Kroos), San Sebastian - Getafe 4:3 (61. z pen. a 88. Oyarzabal, 2. Kubo, 66. Méndez - 39. Aleňá, 45.+2 Mayoral z pen., 90.+2 Latasa), Vallecano - Villarreal 1:1 (16. Pérez - 15. Sörloth), Betis Sevilla - Cádiz 1:1 (60. Rodríguez - 41. Ramos), Las Palmas - Granada 1:0 (90.+2 Kirian).

Inter je dál stoprocentní

Fotbalisté Interu Milán zvítězili 1:0 na hřišti posledního Empoli a i po pátém kole italské ligy zůstávají jako jediný tým v soutěži bez ztráty bodu. "Nerazzurri" navázali na triumf 5:1 z milánského derby proti AC, před kterým vedou tabulku o tři body. Obhájci titulu z Neapole remizovali bez branek v Boloni.

Interu zařídil vítězství v 51. minutě výstavním volejem obránce Dimarco, jenž poslal odražený míč z 20 metrů přesně do horního rohu brány. Finalisté posledního ročníku Ligy mistrů vyhráli úvodních pět ligových kol počtvrté v historii, naposledy se jim to podařilo v sezoně 2019/20.

Empoli naopak jako první tým v historii Serie A nezískalo v pěti utkáních ani bod a současně nevstřelilo branku (skóre 0:13). Ukončit negativní sérii mu dnes nepomohl ani nový trenér Andreazzoli.

Neapol nevyhrála v lize potřetí za sebou i kvůli tomu, že útočník Osimhen neproměnil v 72. minutě penaltu. Nejlepší střelec minulé sezony Serie A vůbec netrefil branku a jeho tým je po další ztrátě v tabulce sedmý. Boloňa je jedenáctá.

Na páté místo se posunula Fiorentina po vítězství 2:0 v Udine. Trefili se Martínez Quarta a Bonaventura. Reprezentační záložník Barák zůstal celý zápas na lavičce "Fialek".

Italská fotbalová liga - 5. kolo:

Empoli - Inter Milán 0:1 (51. Dimarco), Bergamo - Cagliari 2:0 (33. Lookman, 76. Pašalič), Udine - Fiorentina 0:2 (32. Martínez Quarta, 90.+2 Bonaventura), Boloňa - Neapol 0:0, FC Turín - AS Řím 1:1 (85. Zapata - 68. Lukaku).

1. Inter Milán 5 5 0 0 14:1 15
2. AC Milán 5 4 0 1 10:7 12
3. Lecce 5 3 2 0 8:4 11
4. Juventus Turín 5 3 1 1 11:6 10
5. Fiorentina 5 3 1 1 11:9 10
6. Bergamo 5 3 0 2 10:5 9
7. Neapol 5 2 2 1 8:5 8
8. Frosinone 5 2 2 1 8:7 8