Smolný závěr Eura: Němci popravili Čechy v prodloužení

23. 7. 2008 22:52
Česko "19" - Německo "19 1:2
Němci se radují. Zahrají si v neděli finále v Jablonci.
Němci se radují. Zahrají si v neděli finále v Jablonci. | Foto: Tomáš Adamec

Mladá Boleslav - Neuvěřitelné zklamání zavládlo mezi českými fotbalisty do devatenácti let. Mladí reprezentanti zůstali na evropském šampionátu před branami finále.

O jejich vyřazení navíc rozhodla branka v předposlední minutě prodloužení, kdy soupeři z Německa zajistil výhru Pasu-Sukuta.

Uspět mohla ve středečním semifinále pouze jedna země, a tak začátek utkání příliš pohledný pro oko diváka nebyl. Před zaplněnými tribunami mladoboleslavského stadionu oba týmy vsadily na opatrnou hru, ve které dominovaly krátké přihrávky a pomalý přechod do útoku.

Čeští fanoušci byli na vyprodaném mladoboleslavském stadionu nepřehlédnutelným a hlavně nepřeslechnutelným hnacím motorem českých fotbalistů. | Foto: Tomáš Adamec

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži ZDE

Po nervózním úvodu se však začalo ukazovat, proč byli Němci před utkáním pasováni do role favorita. Převahu totiž získali ve středu pole, z níž poté vyplynul soustavnější tlak na českou obranu.

V deváté minutě zaváhal kapitán Polák, který nechal balon dolétnout až k Nserekovi. Rodák z Ugandy vyslal křížnou střelu, jež jen těsně minula levou tyč.

Chyba Vaclíka poslala Němce do vedení

Český brankář si mohl oddechnout i v patnácté minutě, kdy se Němci jen těsně nedostali do zakončení. Ovšem ne nadlouho.

Hlavičkový souboj Stefana Reinartze (vlevo) a Tomáše Necida (vpravo). Zápas byl až do konce prodloužení vyrovnaný. | Foto: Tomáš Adamec

Zakrátko jej totiž zaskočil Marcel Riise. Nízko letící střela z pětadvaceti metrů mířila přímo do jeho rukavic, ovšem Vaclík ji nechytil ani nevyboxoval. Vítkovický gólman ke zděšení diváků srazil míč do vlastní sítě!

Soupeř se však z vedení neradoval dlouho. Ve 24. minutě měli Češi výhodu první standardní situace, a tu naplno využili. Na výborný centr Marečka si vyskočil Tomáš Necid, který poslal hlavou míč přesně do sítě.

Rázem se začínalo znovu od začátku. Také nakrátko zvýšené tempo hry opadlo, a bylo zřejmé proč. Oba týmy nechtěly inkasovat další gól. Za zmínku tak stál jen rozhodčím nevyslyšený pád Řezníka před pokutovým územím, jehož následné ošetřování zabralo hodně dlouhou dobu.

Více šancí, ale žádné góly

Čeští mladíci pokračovali ve zlepšeném výkonu a začali častěji ohrožovat branku soupeře. Přesto se do kabin odcházelo za stavu 1:1.

Druhý poločas nabídl zajímavější podívanou než první pětačtyřicetiminutovka. Domácí reprezentace se usadila na polovině Německa a najednou i svěřenci Horsta Hrubesche začali dělat chyby.

Kolem 55. minuty kopali Češi dva rohy a při každém stačilo jen lépe zakončit a byla by z toho branková šance. Ovšem hrozilo i na druhé straně, po hodině hry si další slabší okamžik vybral Vaclík, který jen s velkými potížemi uhlídal Nakiho.

Pět tisícovek diváků tušilo, že do finále není daleko. Na tribunách to jen zašumělo při dvou šancích výběru Jakuba Dovalila. Nejprve v 64. minutě Morávek mířil vedle. V ještě větší šanci o čtvrthodinu později hlavičkoval Polák mimo bránu.

Jenže tyto příležitosti byly v porovnání s tou v 84. minutě bezvýznamné. Necid byl ve vápně zcela osamocen, vyskočil si na míč - a minul. Pokud by se ovšem trefil, radost by mu stejně překazil asistent rozhodčího, který kvůli ofsajdu zdvihl praporek.

Rozhodla 119. minuta

Do konce základní hrací doby moc času nezbývalo. Obě jedenáctky se snažily nevyrobit minelu, která by je stála zcela určitě postup. Ani přes dostatek šancí ve druhé půli gól nepadl a muselo se pokračovat v prodloužení.

Jeho první část příliš vzruchu nepřinesla. V úvodu se ještě fanoušci bavili mexickou vlnou, v závěru se naopak pískalo, když měli Němci častěji míč na kopačkách. Ale na šanci, natož na gól se čekalo marně.

Český smutek na konci utkání. Němci vstřelili gól v předposlední minutě prodloužení. | Foto: Tomáš Adamec

Prodloužení pokračovalo a vypadalo to, že ani nastavených třicet minut nepomůže. Němci byli nebezpečnější, ale jen před vápnem. Až do 119. minuty, kdy přišel šok a neuvěřitelný okamžik v předtím dobře hrající obraně.

Stejně jako před čtyřmi roky Češi inkasovali těsně v závěru. Tehdy to bylo také v semifinále, na Euru v Portugalsku je zastavili stříbrným gólem Řekové.

Nyní se tentýž kousek podařil Němcům. Z ojedinělého rychlého protiútoku se k balonu dostal střídající Pasu-Sukuta a bez větších problémů překonal Vaclíka, čímž vystřelil Německu postup do finále.

Češi tak na domácím turnaji končí. Přes smolný konec získali bronz a mají jistou účast na příštím MS do dvaceti let, které hostí Egypt.