Slavia s Fiorentinou selhala. Liga mistrů v nedohlednu

Jiří Šidliák
12. 8. 2008 22:38
Fiorentina - Slavia 2:0
Útočník Alberto Gilardino skóruje přes Martina Latku v utkání Slavie ve Fiorentině ve třetím předkole Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Fiorentina (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Školu moderního evropského fotbalu dostali v úvodním zápase třetího předkola Ligy mistrů na hřišti italské Fiorentiny hráči pražské Slavie.

Chaos v obraně a absolutní bezradnost v útoku, tak by se dala charakterizovat hra úřadujícího českého mistra, který na horké půdě nakonec podlehl 0:2.

Minuta po minutě: Jak Slavia prohrála ve Fiorentině

Fotbalisté Fiorentiny byli jednoznačně lepší ve všech herních činnostech a slávisty od krutější porážky ušetřil jen kvalitní výkon brankáře Vaniaka a notná dávka štěstí.

Karel Jarolím, trenér Slavie Praha
Karel Jarolím, trenér Slavie Praha | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Slavia nestačila. Nebyli jsme nebezpeční, ví Jarolím

Ještě před samotným začátkem úterního duelu se pořadatelé v češtině omluvili fanouškům Slavie za to, že budou muset celý zápas strávit v uzavřeném bloku za jedním z rohů hřiště. Příznivci červenobílých navíc byli z každé strany odříznuti jedním prázdným sektorem.

Regule jsou v Itálii po několika velkých problémech s diváky opravdu velmi přísné. Zájezd na jeden z klíčových duelů sezony si Pražané určitě představovali jinak.

Mutu zůstal ve Fiorentině. A chce splnit klubový sen
Slavia ve Florencii: Maskot Šmicer doufá ve štěstí

Domácí fotbalisté nastoupili do zápasu za zvuku klubové hymny a mocného povzbuzování zaplněného stadionu. Hostující kouč Karel Jarolím zase překvapil rozestavením 4-5-1 s jediným hrotem Šenkeříkem.

Adrian Mutu překonává slávistického brankáře Martina Vaniaka ve třetím předkole Poháru UEFA. | Foto: Reuters

Gól z první šance

Italové se do slávistů pustili s vervou a už ve druhé minutě se jim po faulu hostů naskytla možnost přímého volného kopu. K míči se postavil Adrian Mutu a z více než dvaceti metrů překrásně trefil šibenici Vaniakovy brány.

„Fialky" vedly 1:0 prakticky po první vážnější akci utkání.

Fiorentinu první branka uspokojila a dál se hrálo spíše na polovině hřiště, neboť do útoku se nehnala ani Slavia. A když už, brzdily ji zbytečné nepřesnosti.

Postupem času se do tempa dostávali znovu domácí a výsledkem jejich zvýšené aktivity byl v sedmnácté minutě první rohový kop. Ten ale s přehledem odvrátil Suchý.

Stejně dopadl také přímý kop Virgase, po němž dostal míč od slávistické branky pro změnu Latka.

Slavii zachránil Vaniak

Blízko druhému zásahu byl čtvrtý celek loňského ročníku italské ligy po půlhodině hry. Střela aktivního Kuzmanoviče prolétla jen těsně vedle Vaniakovy pravé tyče.

Potřetí pak zahrozili domácí krátce před poločasovou přestávkou. První Kuzmanovičův centr odvrátil na roh znovu Latka a po tom druhém hlavičkovala exmilánský Gilardino opět jen těsně mimo.

Převaha „Fialek" rozproudila i diváky, kteří svůj tým hnali dopředu. Slavia odolávala jen stěží a trenéru Jarolímovi se hra jeho svěřenců v prvních pětačtyřiceti minutách vůbec nelíbila.

Hned na začátku druhé půle se málem opakovala situace z té první. Po faulu na kapitána Dainelliho zkusil z přímého kopu štěstí Vargas, Vaniak ale tentokrát předvedl velmi kvalitní zákrok.

Nepomohl ani Necid

Hůř ovšem bylo o chvíli později. Santana kopl další fiorentinský roh, obránci červenobílých nedokázali míč odvrátit, ten se dostal k nekrytému Gilardinovi a nová posila domácích si s ním věděla rady.

Vaniak proti jeho dorážce hlavou neměl nárok a slávisté prohrávali o dva góly.

Na to ihned reagoval kouč Jarolím, který místo svého synovce Marka poslal na hřiště Tomáše Necida. Už chvíli předtím naskočil za nevýrazného Gebre Selassieho Tijany Belaid.

Už na tři nula mohl po nedůrazu obrany Slavie zvýšit znovu Gilardino, zabránil tomu však další zákrok Martina Vaniaka, jenž se vrhl na zem a nepříliš dobře trefený míč ztlumil.

Blízko gólu byl také Rumun Mutu. Z rohového kopu nasměroval svůj centr na přední tyč, ten prošel přes dva bránící slávisty a na poslední chvíli ho na brankové čáře likvidoval opět Vaniak.

Poslat míč do hostující sítě nezvládl v 78. minutě po dalším rohu Fiorentiny ani obránce Kroldrup. Ojedinělý útok Slavie pak na druhé straně zastavil ofsajd.

A když se netrefil ani střídající Almiron, připsali si fotbalisté „Fialek" výhru o dvě branky. Slavia může být ráda, že po prachbídném výkonu udržela aspoň nějakou naději do odvety.

ACF Fiorentina - SK Slavia Praha 2:0 (1:0)
3. Mutu, 58. Gilardino
Fiorentina: Frey - Zauri, Kröldrup, Dainelli, Vargas (64. Almirón) - Gobbi, Melo, Kuzmanovič - Gilardino (74. Pazzini), Mutu (74. Osvaldo), Santana.
Slavie: Vaniak - Suchý, Brabec, Latka, Hubáček - Gebre Selassie (52. Belaid), Tavares, M. Jarolím (61. Necid), Janda (73. Krajčík), Švento - Šenkeřík.