Slavia dostala pokutu dva miliony korun

ČTK, SportPlus
4. 5. 2006 19:53
Praha - Fotbalová Slavia dostala za přerušený zápas 27. kola první ligy s Libercem pokutu dva miliony korun.

Tresty související s odchodem z utkání dostal také trenér Karel Jarolím, který zaplatí sto tisíc korun, vedoucí mužstva Martin Lafek poloviční sumu. Stanislav Vlček nesmí rok vykonávat funkci kapitána, hlavní pořadatel Miroslav Rýdl nesmí ve své
funkci působit dva roky.

Po jednání uvedl předseda komise Alexander Károlyi, že disciplinárka nebude zahajovat řízení s dalšími hráči, kteří hřiště opustili. Zároveň vysvětlil, proč komise zvolila právě tento trest. "Funkcionáři dnes přiznali, že si byli vědomi toho, že zcela vědomě porušili svazové normy," řekl novinářům. Dodal, že komise nechtěla zasahovat do regulérnosti soutěže, a proto neodebrala Slavii body a netrestala další hráče. Podle disciplinárního řádu lze mužstvu uložit pokutu do deseti milionů korun.

Károlyi uvedl, že trest pro klubové šéfy Vladimíra Lešku a Tomáše Rosena nebude vynesen zvlášť, ale je zohledněn v trestu pro klub.

Rosen na rozdíl od svých slávistických kolegů nebyl jednání přítomen, podle Károlyiho kvůli tomu, že figuruje v dalším případu, který komise řeší. V nejbližší době totiž bude vysvětlovat své kritické poznámky vůči rozhodčím po derby se Spartou, které pronesl v zakázané lhůtě do 24 hodin po utkání.

Leška prohlásil, že ho udělené tresty nepřekvapily. "Mediální vyjádření prvního místopředsedy svazu Vlastimila Košťála, který dával bezprecedentním způsobem noty komisi, tuto tvrdost trestu avizovala," řekl Leška novinářům.

"Zajímavé v této souvislosti je porovnat trest Slavie, která se rozhodla byť nestandardním způsobem poukázat na situaci v českém fotbale, proti trestům, které dostali kluby a jednotlivci, kteří se dopustili korupčního jednání," dodal slávistický funkcionář. Klub se podle něj odvolá k odvolací a revizní komisi svazu.

Předseda svazu Pavel Mokrý ČTK řekl, že disciplinární komise by nepochybně rozhodla stejně, ať by šlo o kterýkoli jiný klub. "Slavia by v tom neměla hledat žádný politický podtext, že je to snad nějaký trest za to, že při volbách stála za Ivanem Haškem. To je naprosto mylná představa. Liberec podporoval Haška taky a vyhrál ligu," uvedl nejvyšší svazový funkcionář.

Leška před disciplinární komisí potvrdil, že pokyn k odchodu hráčů ze hřiště dal on po dohodě s dalším členem představenstva Rosenem. "Nebyla to jen otázka řízení rozhodčího Járy, který byl delegován k zápasu i přes naše námitky," řekl.

Uvědomoval si přitom, že za porušení norem přijdou sankce. "Domnívám se však, že po derby jsme vyčerpali všechny možnosti komunikace s ČMFS, ale nedošlo k žádné odezvě," řekl Leška.

Zopakoval, že svým gestem chtěl upozornit na to, co se v českém fotbale děje. "Rozhodli jsme se k tomuto kroku i s vědomím toho, že se se vytváří precedens. Hráčům jsme sdělili, že utkání přerušíme, ne jej ukončíme," vysvětlil netradiční formu protestu Leška. Delegát zápasu Evžen Amler jeho krok odmítl a prohlásil, že právo nelze brát do svých rukou. "To je anarchie," zdůraznil Amler.

Leška se ohradil i proti tvrzení rozhodčího Járy a delegáta Amlera o špatné pořadatelské službě. "Nedošlo k vniknutí nikoho na hrací plochu, nedošlo k žádnému zranění. Rozhodčí odešli ze hřiště, aniž by byli čímkoliv zasaženi," reagoval na Járovo prohlášení, že mu v chaotické situaci šlo o život.

Rozhodčí Jára do zápisu uvedl, že mu trenér Jarolím řekl: "Ty už do Prahy nejezdi, ty hajzle." Kouč to však popřel. "Takovou větu jsem nepronesl. Já se domníval, že mě rozhodčí vykázal z důvodu odvolání ze hřiště, a ne pro tuto údajnou větu," tvrdil Jarolím.

Rozhodčí měl možnost zápas po svévolném odchodu domácího týmu do šaten ukončit, nakonec se ale utkání dohrálo. "Mám povinnost vyčerpat všechny možnosti, aby se utkání dohrálo. Navíc jsem neznal důvod odchodu domácích hráčů do kabiny," vysvětlil Jára.

Kapitán Slavie Vlček tvrdil, že byl v nastalé situaci zcela zmatený. "Nevěděl jsem, co se děje. Dostal jsem pokyn a oznámil rozhodčímu, že opouštíme hřiště," řekl před disciplinární komisí Vlček.

Nejvyšší pokutou, kterou v rámci české ligy udělila některému z klubů disciplinární komise, dosud byla částka 500 000 korun. Tímto postihem byly za účast v korupční aféře od července 2004 do února 2005 potrestány prvoligové týmy Synotu, Opavy a Liberce a druholigové kluby Opava a Žižkov.

Půlmilionovou pokutu dostali v květnu 2003 i Bohemians za inzultaci asistenta rozhodčího jedním z domácích fanoušků v zápase se Spartou.

Za výtržnosti diváků už několik klubů postihl dvousettisícový trest. V březnu 2000 například zaplatila tuto sumu právě Slavia za to, že jeden z fanoušků hodil při zápase zapalovačem po delegátovi.

Sparťan Řepka zaplatí padesát tisíc

Už před tím disciplinární komise potrestala pokutou 50 tisíc korun sparťanského fotbalistu Tomáše Řepku za nesportovní chování v ligovém duelu Jihlava - Sparta.

Pokutu ve stejné výši obdržel také sudí Pavel Královec, poloviční sumu musejí zaplatit asistent Ivo Chytil, čtvrtý sudí Jiří Adam a delegáti Vlastislav Pánek s Františkem Školoudem, kteří prohřešek neuvedli v zápisu o utkání.

Řepka podle svědeckých výpovědí radil sudímu Královcovi, aby poslal domácího kouče Karla Večeřu do hlediště, přičemž trenéra hrubě urážel. Podle svědeckých výpovědí měl směrem k rozhodčímu křičet "vyhoď ho, toho kreténa".

Řepka to před komisí popřel. "Nic takového jsem neřekl. Nevidím důvod, proč zde sedím, celé je to stupidní," reagoval fotbalista popuzeně a odmítl konkretizovat, co výrazem myslel. "Každý to ví, kdybych tu seděl do rána, budu opakovat to samé: nic takového jsem neřekl," řekl fotbalista.

Večeřa nicméně prohlásil, že Řepka inkriminovanou větu skutečně vyřkl. I on se ale snažil, aby se celý incident rychle vyřešil. "Pro mě to tím zápasem skončilo. Po utkání jsme si podali ruce, byly to prostě emoce," uvedl jihlavský trenér a téměř se omlouval, že on nedal podnět k jednání disciplinární komise.

Všichni rozhodčí i delegáti sice tvrdili, že Řepkův výlev neslyšeli, ale komise dala nakonec za pravdu tvrzení trenéra, hlavního pořadatele Jana Fuksy a novinářů Filipa Saivera (MF Dnes) a Václava Procházky (Právo), kteří fotbalistova slova slyšeli až v hledišti. Ostatně stejný výraz prý v ochozech zaslechla i řada dalších svědků.

Komise si vzala téměř hodinu na rozhodnutí a pak vynesla očekávaný trest pro hráče a méně očekávaný pro rozhodčí a delegáty. "V neprospěch Řepky hodně rozhodlo svědectví Večeři, který dosud nikdy nebyl před komisí kvůli žádnému prohřešku, důležité bylo i svědectví hlavního pořadatele. O to větší chybou je, že žádné vyjádření neslyšeli všichni muži, které na zápas delegoval fotbalový svaz," uvedl předseda komise Alexander Károlyi.

Ten později uvedl, že během svého dlouholetého působení v disciplinární komisi nezažil horší chování, než kterým se dnes prezentoval sparťanský stoper. "Byl jsem překvapen, jakým způsobem se choval. To jsem ještě nikdy nezažil," uvedl fotbalový funkcionář.

Řepka se nechtěl při odchodu z jednání k trestu vyjádřit. "Hráč i Sparta rozhodnutí komise respektují. Zda se fotbalista odvolá, se teprve rozhodne v příštích dnech," řekl mluvčí Sparty Lukáš Přibyl.

 

Právě se děje

Další zprávy