Sláva na Slovensku: Zmrtvýchstání a postup na MS

14. 10. 2009 22:24
Slovinsko jde ze třetí skupiny do baráže
Boj Slovenska proti Polsku
Boj Slovenska proti Polsku | Foto: Reuters

Praha - Stalo se očekávané. Českým fotbalistům nezávisle na jejich středeční remíze se Severním Irskem zmizela i teoretická šance na mistrovství světa, protože Slovinsko splnilo na půdě San Marina roli favorita a outsidera porazilo 3:0.

Ani tak se ale Slovinci nemohou radovat. Zmrtvýchstání totiž předvedlo Slovensko na hřišti Polska.

Po sobotní blamáži se mluvilo o tom, že tým ze země pod Tatrami je na dně, jenže opak byl pravdou.

Čtěte dále: Ostuda a bojkot: Na boj Slováků o MS nikdo nechce

Tým kolem Hamšíka klíčový poslední duel zvládl, v zasněženém Chorzově zvítězil 1:0 a to znamená jediné: Naši východní sousedé vyhráli třetí kvalifikační skupinu a poprvé historii pojedou na šampionát do Jižní Afriky. Slovinsko musí do baráže.

Slováci ubránili těsnou výhru

Pouhých pět a půl tisíce diváků se "tísnilo" na ohromném stadionu v Chorzowě, kam přijeli Slováci odehrát nejdůležitější zápas od roku 1993. Zatímco domácí Polsko bojkotovalo utkání kvůli vlastním potížím, hosté museli bezpodmínečně vyhrát.

Jiný výsledek by je poslal do nevyzpytatelné baráže, kde by jako nenasazený tým mohli potkat klidně Portugalsko.

A svěřenci kouče Weisse, jenž musel před utkáním řešit problémy - tři absence v obranné řadě, šli za třemi body s velkou kuráží.

Hned po třech minutách už na zasněženém trávníku vedli, když je do vedení poslal domácí hráč. Ano, obránce Gancarczyk podklouzl a překonal "nechytatelně" svého gólmana Dudka.

Lepší začátek si Slováci nemohli na těžkém terénu přát.

A hosté měli další šance - sám před bránou se ocitl Šesták, po něm i Hamšík, oba ale selhali. Později, okolo dvacáté minuty, se začali prosazovat také Poláci hrající v červenobílých dresech.

Poláci už nedokázali vyrovnat

Možnost Jelena ale zlikvidoval brankář Mucha působící v Polsku, Lewandowski se pak netrefil mezi tyče. Příležitostí s přibývajícím časem ubylo a hrál se opatrnější fotbal.

Čtěte více: Smutek na Slovensku: Místo oslav přišla facka. Všem

Po přestávce však hrstka diváků ožila. Po hodině hry se totiž zasemuseli předvést oba gólmani, nejprve šel na Dudka sám Kozák, na druhé straně zase minul prostor mezi třemi tyčemi Lewandowski.

Ani závěrečná snaha o vyrovnání Polsku nevyšla, v nastavení sice Salata srazil v pokutovém území Peszka, ovšem sudí k úlevě Slováků penaltu nenařídil.

Domácí tým mohl být smutný, ještě větší rozčarování zavládlo ve Slovinsku.

Slovinsko vyhrálo jen 3:0

Slovinci se po sobotní výhře v Bratislavě již viděli na mistrovství světa, a to možná byla velká chyba.

Jejich postup na šampionát v Jižní Africe totiž bude komplikovanější. Ve třetí kvalifikační skupině skončili až druzí a půjdou do baráže. A to je pro ně obrovské zklamání.

Podle očekávání vyhráli v San Marinu, i když výsledek 3:0 nebyl slavný. Stejným způsobem tam vyhráli Češi i Severní Irové a tato "hubená" výhra byla tehdy považována spíše za neúspěch.

Outsider vzdoroval Slovincům jen do 24. minuty, kdy hosty uklidnil kanonýr Novakovič. Ve druhém poločase se ještě trefil Stevanovič a skóre deset minut před koncem uzavřel Suler.

San Marino - Slovinsko 0:3 (0:1)
24. Novakovič, 67. Stevanovič, 81. Šuler. Rozhodčí: Szabo (Maď.).
San Marino: A. Simoncini - Vitaioli, Mauro Marani, Berretti (46. Buglia), D. Simoncini, Albani - Valentini (77. Cervellini), Michele Marani, Manuel Marani, Vitaioli - Selva (63. Rinaldi). Trenér: Mazza.
Slovinsko: Handanovič - Brečko (85. Ilič), Šuler, Cesar, Jokič - Birsa, Stevanovič (85. Krhin), Kirm, Radosavljevič - Novakovič, Dedič (51. Ljubijankič). Trenér: Kek.

Polsko - Slovensko 0:1 (0:1)
Branka:
3. vlastní Gancarczyk. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).
Polsko: Dudek - Rzežniczak, Glowacki, Bieniuk, Gancarczyk - Blaszczykowski, Guerreiro (60. Peszko), M. Lewandowski, Obraniak - Jeleň (68. R. Lewandowski), Brožek (86. Janczyk). Trenér: Majewski.
Slovensko: Mucha - Pekarík, Petráš, Štrba, Saláta - Weiss (67. Novák), Hamšík, Kozák (85. Karhan), Kopúnek - Šesták (75. Švento), Jendrišek. Trenér: Weiss.