Uvedlo to čtvrteční vydání listu International Herald Tribune.
"Očekávání ohledně ekonomických dopadů mistrovství světa na Německo jsou vysoká," napsal DIW ve své zprávě. Avšak vzhledem k tomu, že zlepšení ekonomiky v Německu "táhl dosud hlavně export, ozývá se stále více hlasů, které polemizují s tím, že tato gigantická sportovní událost bude mít pozitivní dopady na domácí poptávku a že se ekonomické zotavování prohloubí".
Pozitivní efekt lze podle institutu čekat pouze v případě, kdyby se kvůli šampionátu výrazně změnila spotřeba a investiční chování lidí. A takovou proměnu DIW od mistrovství světa neočekává.
Fotbal jako průmyslové odvětví je například ve srovnání s výrobním sektorem jen velmi malým oborem. Fotbalové kluby v bundeslize dohromady mají roční obrat kolem 1,2 miliardy eur, což zahrnuje jak příjmy ze vstupného, tak třeba i vysílací práva a reklamy.
V oblasti pracovního trhu by šampionát podle DIW mohl přispět k vytvoření maximálně 9000 nových pracovních míst. Při měsíc trvající akci sice budou vznikat desítky tisíc dalších dočasných pracovních míst zejména ve stravování, které však nebudou mít na míru nezaměstnanosti dlouhodobý vliv.
Omezený bude podle centra i příznivý vliv investic do infrastruktury, která musela být kvůli mistrovství vybudována. Renovovány byly například staré stadiony, vybudováno bylo i několik nových. Výdaje ale byly vynaloženy už v minulých letech a stavby už byly dokončeny.
DIW také polemizuje s tvrzením, že mistrovství světa do Německa přitáhne další turisty. "Když se konal šampionát v roce 1998 ve Francii, počet turistů nebyl nijak zvlášť výraznější," uvádí DIW.