Rosický zařídil gólem výhru Arsenalu

ČTK
13. 9. 2006 22:32
Praha - Tomáš Rosický si svůj první gól v dresu Arsenalu schoval pro Ligu mistrů. Vydařenou střelou z dálky přispěl k výhře anglického týmu v Hamburku 2:1.
Tomáš Rosický se raduje z branky, kterou vstřelil v Lize mistrů Hamburku.
Tomáš Rosický se raduje z branky, kterou vstřelil v Lize mistrů Hamburku. | Foto: Reuters

Tři body na hřišti soupeře ve středu získala ještě Steaua Bukurešť za překvapivou výhru v Kyjevě 4:1. Naopak Real Madrid vstoupil do soutěže téměř stejně špatně jako před rokem, v Lyonu prohrál 0:2.

V Hamburku se potkali dva čeští hráči a Rosický mohl být od začátku spokojenější než jeho reprezentační spoluhráč David Jarolím ve středově řadě domácích.

Uplynulo totiž jen deset minut, když se nizozemský útočník Van Persie protáhl kolem gólmana a Kirschstein mu podle mínění rozhodčího pomohl na zem. Uviděl červenou kartu a Brazilec Gilberto penaltu proměnil.

Po změně stran hamburské naděje na vyrovnání definitivně pohřbil Rosický. Ve svém 50. zápase v evropských pohárech se za šestnáctkou opřel do míče a hamburskému náhradníkovi v brance nedal šanci.

Až v poslední minutě zmírnil smutek německých fanoušků Jarolím. Ideálně přihrál Sanogovi, který po 853 minutách ukončil Lehmannovu neprůstřelnost v Lize mistrů.

David Jarolím z Hamburku bojuje o míč v utkání Ligy mistrů proti Arsenalu.
David Jarolím z Hamburku bojuje o míč v utkání Ligy mistrů proti Arsenalu. | Foto: Reuters

O první body v lukrativní soutěži však bojovali ještě další tři čeští hráči. Daniel Zítka v brance Anderlechtu v utkání s Lille dlouho držel čisté konto, ale deset minut před koncem kapituloval a musel se spokojit s remízou 1:1.

Jiří Jarošík překonal problémy s kotníkem, aby stihl "Bitvu o Británii" mezi Manchesterem United a Celtikem Glasgow. Domácím hrdinou byl Francouz Saha, autor dvou branek.

Skotský tým statečně vzdoroval, po faulu na Jarošíka vyrovnal z přímého kopu Japonec Nakamura na 2:2, ale hned po změně stran po další Sahově akci vstřelil Nor Solskjaer do prázdné branky třetí gól.

Marek Jankulovski přišel v Miláně na hřiště až na posledních jedenáct minut, když už jeho tým vedl nad AEK Atény 3:0. O první gól se postarali dva veteráni: osmatřicetiletý kapitán Maldini, hrající svůj 160. zápas v evropských pohárech, poslal přesný centr a o pět let mladší Inzaghi hlavičkoval do sítě.

Naopak druhý gól přidal ve své premiéře v soutěži teprve dvacetiletý Gourcuff, v němž Francouzi vidí nového Zidana. Kaká z
penalty pak výsledek zpečetil.

Real Madrid přesně před rokem inkasoval v Lyonu během úvodní půlhodiny tři góly a situace se na stejném stadionu málem opakovala. Nejprve Brazilec Fred obloučkem přehodil brankáře Casillase, pak se trefil Portugalec Tiago.

Hvězdy "Bílého baletu" toho moc nepředvedly, jako by je soutěž příliš nezajímala. Beckhama trenér vystřídal hned v úvodu druhého poločasu.

Zato Steaua Bukurešť se do Ligy mistrů dostala poprvé po deseti letech a umí si toho vážit. Její obránce Ghionea vstřelil v Kyjevě už ve třetí minutě nejrychlejší gól dnešního programu, a i když Rebrov vyrovnal, rumunský mistr nakonec vyhrál 4:1. Mimořádnou střeleckou formu má útočník Dica, který dal v deseti letošních zápasech devět branek.

Výsledky - 1. kolo:
Skupina E:
Dynamo Kyjev - Steaua Bukurešť 1:4 (1:3)
Branky: 16. Rebrov - 43. a 79. Dica, 3. Ghionea, 24. Badea.  Rozhodčí: Allaerts (Belg.). Diváci: 30.000.
Lyon - Real Madrid 2:0 (2:0)
Branky: 11. Fred, 31. Tiago. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 35.000.

Skupina F:
Manchester United - Celtic Glasgow 3:2 (2:2)
Branky: 30. z pen. a 40. Saha, 47. Solskjaer - 21. Hesselink, 43. Nakamura. Rozhodčí: Michel (SR). Diváci: 74.000.
FC Kodaň - Benfica Lisabon 0:0
Rozhodčí: Baskakov (Rus.). Diváci: 40.000.

Skupina G:
FC Porto - CSKA Moskva 0:0
Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 40.000.
Hamburk - Arsenal 1:2 (0:1)
Branky: 90+1. Sanogo - 12. Gilberto z pen., 53. Rosický. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). ČK: 10. Kirschstein (Hamburk). Diváci: 51.000.

Skupina H:
Anderlecht Brusel - Lille 1:1 (1:0)
Branky: 41. Pareja - 80. Fauvergue. Rozhodčí: Dougal (Skot.). Diváci: 45.000.
AC Milán - AEK Atény 3:0 (2:0)
Branky: 17. Inzaghi, 41. Gourcuff, 76. Kaká z pen. Rozhodčí: Riley (Angl.). Diváci: 21.000.