Romário se dočkal, 1000. gól dal z penalty

ČTK
21. 5. 2007 7:33
Rio de Janeiro - Brazilský fotbalista Romário se v neděli dočkal vstřelení gólu, jenž je podle jeho vlastních propočtů 1000. v kariéře.
Romário
Romário | Foto: Reuters

Jednačtyřicetiletý útočník zaznamanal jubilejní trefu z penalty a přispěl jí k ligovému vítězství svého týmu Vasco da Gama 3:1 nad mužstvem Sport Recife.

• Všechny výsledky týmu Vasco de Gamma najdete ZDE

Mistr světa z roku 1994 čekal na 1000. gól téměř dva měsíce od doby, kdy se této metě přiblížil na rozdíl jediné branky. Marně se několikrát snažil o skórování na slavném stadionu Maracaná, na němž tuto hranici pokořil v roce 1969 Pelé.

Legendární Brazilec se tehdy trefil také z penalty a paradoxně proti Vasku.

Nad skutečným počtem Romáriových gólů nicméně panují pochyby, neboť sám útočník přiznává, že započítává i trefy z mládežnických či exhibičních duelů.

Právě proto jeho propočty neuznává světová federace FIFA, která registruje pouze góly z oficiálních zápasů. V tom případě Romáriovi chybí zhruba stovka zásahů.

Tento fakt však nezabránil fanouškům v oslavách - utkání bylo po Romáriově trefě z 48. minuty zhruba na 16 minut přerušeno a sám oslavenec stačil rozdat rozhovory a oběhnout čestné kolečko.

"Věnuju tenhle moment rodině, dětem. Jsem naměkko, je to něco mimořádného, vždyť to dokázal pouze jeden člověk na světě," říkal se slzami v očích Romário poté, co se na hřiště nahrnuly desítky jeho rodinných příslušníků, známých a novinářů.

Bývalý hráč Eindhovenu či Barcelony nastoupil poprvé od 11. dubna, kdy Vasco vypadlo po penaltovém rozstřelu ze šampionátu státu Rio de Janeiro.

"Je to historický moment pro mě a celý světový fotbal. Hodně jsem tomu obětoval a byly okamžiky, kdy jsem se bál, že to nezvládnu. Tohle je bezpochyby nejdůležitější okamžik v mé kariéře," dodal Romário, jenž se ještě po přerušení na trávník na čtvrt hodiny vrátil, než byl za dalších ovací vystřídán.