Real s Barcelonou vyhrály. A trefily se i nové posily

13. 9. 2009 23:20
Getafe - Barcelona 0:2, Espanyol - Real Madrid 0:3
Cristiano Ronaldo se opět zapsal mezi střelce
Cristiano Ronaldo se opět zapsal mezi střelce | Foto: Reuters

Madrid - Fotbalisté FC Barcelony porazili ve 2. kole španělské ligy Getafe na jeho hřišti 2:0 a připsali si druhé vítězství. Znovu se trefil útočník Zlatan Ibrahimovic, který navíc asistoval i u druhé branky Messiho.

Stoprocentní bilanci má i Real Madrid, který vyhrál na novém stadionu Espaňolu Barcelona jasně 3:0.

Trenér Barcelony Guardiola nasadil do základní sestavy španělského mistra mladé útočníky Pedra a Jeffrena, kteří ale nepřesvědčili a po hodině hry je současně vystřídali Iniesta a Messi.

Úvodní branka padla až v 66. minutě, kdy Abidalovu přízemní nahrávku tečoval šťastně do branky Ibrahimovic. Vysoký švédský reprezentant byl i u druhého gólu, když přesným centrem našel hlavu Lionela Messiho.

Premiéru si v obraně hostů odbyl stoper Dmitrij Čigrinskij, který do týmu vítěze Ligy mistrů přestoupil na konci srpna ze Šachťaru Doněck.

Real Madrid poslal těsně před přestávkou do vedení útočník Granero, který proměnil milimetrovou přihrávku za obranu od Brazilce Kaká. Bývalý středopolař AC Milán zařídil i druhou branku, kterou připravil v 78. minutě pro Gutiho.

Skóre uzavřel v nastaveném čase střídající záložník Ronaldo, který se po proměněné penaltě z úvodního kola dočkal i premiérové ligové branky ze hry.

Ani v druhém zápase v sezoně nevyhrálo Atlético Madrid. Po výprasku 0:3 z úvodního kola v Málaze doma remizovalo 1:1 se Santanderem.

Skóre otevřel těsně před poločasem madridský záložník Jurado, ale hned v první minutě po přestávce vyrovnal Serrano.

Atlético, v jehož obraně odehrál celý zápas Tomáš Ujfaluši, nedokázalo vstřelit vítězný gól, přestože odehrálo po vyloučení hostujícího obránce Crespa prakticky celý druhý poločas v početní výhodě.

Valnecia před souboji se Slavií má formu

Fotbalisté Valencie mají v úvodu sezony velmi dobrou formu. Soupeř Slavie ve skupině Evropské ligy vyhrál ve 2. kole španělské ligy na hřišti Valladolidu 4:2 a zatím má průměr tří vstřelených branek na zápas. Tentokrát se dvakrát prosadil útočník David Villa, trefili se i David Silva a Juan Mata.

Trenér Unai Emery složil v podstatě totožný tým jako v 1. kole, pouze vyměnil brankáře, když místo Césara Sanchéze nechal hrát Moyu. Vítězové nastoupili v sestavě: Moya - Bruno, Marchena (46. Albelda), Dealbert, Miguel - Pablo Hernández (62. Joaquín), Alexis, Banega, Silva (79. Alba) - Villa, Mata.</p>

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval.

před 28 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí