Povodeň smetla i fotbalové sny. 4 kluby přišly o hřiště

Miloslav Lubas
15. 8. 2011 14:00
Ministerstvo dalo na vyplavená hřiště 12 milionů
Tak vypadalo hřiště v Bílém Kostele v sobotu 7. srpna 2010 odpoledne.
Tak vypadalo hřiště v Bílém Kostele v sobotu 7. srpna 2010 odpoledne. | Foto: archiv obce

Liberec - Ještě jeden dlouhý rok ve fotbalovém „vyhnanství" budou muset přetrpět čtyři fotbalové kluby z Liberecka, jejich hřiště zpustošila loni v srpnu blesková povodeň.

Velká voda se přehnala přes venkovské stadiony v Chrastavě, v Nové Vsi u Chrastavy, v Bílém Kostele a ve Vísce.  Jejich obnova vyjde na 12 milionů korun, oddílům je věnuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Někde se práce již rozeběhly, tráva však není ještě zaseta nikde. A funkcionáři klubů odhadují, že v nejlepším případě vyběhnou fotbalisté na první zápasy na nových hřištích na konci jara příštího roku.

Čtěte také:
Škody po velké vodě přesáhly na Liberecku 8,2 miliardy
Velké vodě padly na Liberecku za oběť i čtyři památky

Většinou však počítají spíše až s podzimem 2012. Dojíždění na zápasy i tréninky jim dělá problémy - časové i finanční.

„Peníze jsme nemohli uvolnit dříve, museli jsme počkat na všechny dokumenty, související s poskytnutím dotace," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Patrik Kubas. „Dvanáct milionů jsme vyčlenili z našich rezerv."

Ještě rok a fotbalová mapa by byla chudší

Funkcionář Spartaku Chrastava Milan Kneys upozornil, že rok v azylu ještě oddíl přežije. Kdyby ovšem zůstal bez vlastního hřiště i v sezoně 2012-13, pak by fotbal v šestitisícovém městě pravděpodobně skončil.

Bleskovou povodní zničené hřiště v Nové Vsi již začaly křísit těžké stroje.
Bleskovou povodní zničené hřiště v Nové Vsi již začaly křísit těžké stroje. | Foto: Miloslav Lubas

„Naše áčko dojíždí k zápasům na umělou trávu do Hrádku nad Nisou a trénuje na umělé trávě v Liberci. V Hrádku hrají i žáci, umělá tráva ale pro ně není dobrá hlavně ve vedrech. Navíc jsou v růstu a na umělé trávě jejich zdraví trpí mnohem víc než na přírodní," dodal Kneys.

„Žáci trénují v Chrastavě na školním hřišti, je ale hrbolaté a o hodně horší než byl náš trávník," podotkl Kneys.

Předseda Okresního fotbalového svazu na Liberecku Václav Severýn označil za nejvíce poškozené hřiště v Nové Vsi, za ní následují Bílý Kostel, Víska a nejmenší škody napáchala blesková povodeň v Chrastavě.

„Nová Ves dostane na hřiště asi 3,5 milionu korun, ostatní oddíly mezi 2,5 až třemi miliony korun," konstatoval Severýn.

Jedno poničené hřiště už vstává z mrtvých

Podle starosty Nové Vsi a fotbalového funkcionáře Jaroslava Müllera navalila velká voda z říčky Jeřice loni na hřiště kameny a pokryly ho i další naplaveniny. Na hřišti již pracují těžké stroje, odtěžily škodlivinami kontaminovanou zeminu a dělají podklad pro nové hřiště.

Hřiště v Nové Vsi zmizelo před rokem pod vodou, bahnem a kamením.
Hřiště v Nové Vsi zmizelo před rokem pod vodou, bahnem a kamením. | Foto: archiv obce

„Naše áčko hraje v nedalekém Mníšku, béčko na umělé trávě v Liberci a žáci v Hodkovicích nad Mohelkou. Stojí nás to několik desítek tisíc korun ročně," prohlásil Müller. „Předpokládáme, že ještě na podzim hřiště osejeme a nejpozději na konci příštího léta na něm začneme hrát."

Nová Ves na chybějící domácí prostředí doplatila ze všech čtyř postižených klubů nejvíce. „V Mníšku to přece jen nebylo jako u nás, a sestoupili jsme z 1. A třídy," řekl Mülller.

Chrastavě naopak azyl v Hrádku prospěl. V 1. B třídě skončila čtvrtá, zatímco v minulé sezoně měla sestupové starosti.  Bílý Kostel se udržel v okresním přeboru, Víska účinkuje v nejnižší soutěži - třetí třídě.

Chrastavě pomohlo již loni město. Klub nechal za více než 800 000 korun odtěžit kontaminovanou zeminu, srovnat původně zešikmené hřiště do roviny  a udělat drenáže na odvádění vody. „Letos v červenci znovu hodně pršelo, ale alespoň se ukázalo, že nám drenáže fungují," prozradil Kneys.

Bílý Kostel poznal v popovodňové nouzi přítele

V Bílém Kostele se povodeň převalila přes hřiště i kabiny. Nechybělo mnoho, aby přetekla i břevna u branek, tyčící se ve výši bezmála dva a půl metru. Bílý Kostel hraje stejně jako Chrastava v Hrádku nad Nisou, žáci a elévové v sousedních Václavicích. Víska našla útočiště v Kunraticích.

Okolí novoveského hřiště není ani rok po záplavách úplně bezpečné.
Okolí novoveského hřiště není ani rok po záplavách úplně bezpečné. | Foto: Miloslav Lubas

„Hrádek se k nám chová skvěle. Za pronájem hřiště i kabin od nás zatím nechtěl ani korunu. Až budeme míst vlastní nové hřiště, nějak se jim určitě revanšujeme," řekl trenér Bílého Kostela Roman Janáček.

Kvůli zničenému hřišti musel Bílý Kostel zrušit béčko, v oddíle jsou kromě dospělých žáci a elévové. „Za rok bychom béčko rádi obnovili a založili ještě jedno žákovské mužstvo," poznamenal Janáček.

Loňské záplavy ´daly do těla´ nejen hřištím a kabinám, ale také příjezdovým cestám ke stadionům, ochranným sítím za brankami, lavicím pro náhradníky nebo zábradlím.

„Všem se nám uleví, až nová hřiště vyrostou. Bez vlastního zázemí je činnost oddílů rozháraná," shrnul Severýn.  

 

Právě se děje

Další zprávy