18. 6. 2008 22:35
Rusko - Švédsko 2:0 (1:0)
Roman Pavljučenko otevřel skóre klíčového zápasu.
Roman Pavljučenko otevřel skóre klíčového zápasu. | Foto: Reuters

Innsbruck - Otázku posledního postupujícího muselo na fotbalovém mistrovství Evropy vyřešit závěrečné utkání základní skupiny D. V přímém souboji se utkali hráči Ruska a Švédska.

Švédům stačila i remíza a podle toho do zápasu také vstoupili. Naopak Rusové museli útočit a to se jim také dařilo. Nakonec Seveřany zcela přehráli a zaslouženě zvítězili 2:0. Skóre však mohlo být daleko vyšší.

Ve druhém středečním duelu pak Španělé, kteří již měli zajištěno první místo ve skupině a do posledního duelu nasadili hráče z lavičky, porazili minulé šampiony z Řecka 2:1. Obhájce titulu tak na šampionátu nezískal jediný bod.

Fotbalisté Švédska vstoupili do klíčového utkání s cílem neinkasovat a diváci na stadionu v Innsbrucku viděli v úvodu zápasu opatrnou hru. Gólman Andreas Isaksson si dokonce za zdržování připsal už v desáté minutě žlutou kartu.

Rusové potřebovali k postupu výhru, začali ovládat hřiště, a tlačili se do útoku. Žirkov ještě mířil těsně vedle brány, souhra Aňukova s Paljučenkem však už skončila za zády švédského brankáře.

Gólová trefa hráče Ruska ještě více nabudila a na branku Skandinávců se valil jeden útok za druhým, skóre se však mohlo měnit na druhé straně, když Henrik Larsson trefil hlavou břevno.

Utkání jsme sledovali on-line ZDE

Velmi blízko druhému úspěchu byl pak i Paljučenko, v šestatřicáté minutě ale mířil také pouze do tyče a následnou akci po rohovém kopu zmařil skvělým zákrokem Isaksson.

Ke konci první půle se osmělili i Švédové, nadějný pokus kapitána Ljungberga ovšem skončil u ruského brankáře Akinfejeva. Stejně se vedlo o chvíli později i Mikaelu Nilssonovi.

A hned po pěti minutách druhé půle to bylo pro Seveřany ještě horší. Andrej Aršavin, jenž hrál kvůli karetnímu trestu z kvalifikace teprve první duel na Euru, vyzval ke skórování Žirkov a Rusko vedlo o dvě branky.

Švédští fotbalisté se snažili, do pořádné šance se však ne a ne dostat. Veškeré jejich útoky končily většinou na u ruského pokutového území. Jejich soupeř zase hrozil z brejků.

Z jednoho takového trefil střídající Saenko tyč, z další akce pak tentýž hráč vybídl ke střele Paljučenka, ten však těžkou přihrávku špatně trefil a míč skončil vedle.

A když se minutu před koncem neprosadil tváří v tvář Isakssonovi ani Aršavin, postupují Rusové do čtvrtfinále po výsledku 2:0. V něm vyzvou v sobotu fotbalisty Nizozemska.

Španělé otočili zápas s Řeckem

Řek Salpigidis bojuje o míč s Fernandem Navarrem ze Španělska.
Řek Salpigidis bojuje o míč s Fernandem Navarrem ze Španělska. | Foto: Reuters

V zápase již jistých vítězů skupiny D ze Španělska s jasně posledním Řeckem dal kouč Aragonés na trávníku prostor náhradníkům. Jeho protějšek Rehhagel také nechal na lavičce několik obvyklých hráčů základní sestavy.

V kádru Španělů tak hrál prim zejména arsenalský záložník Cesc Fabregas, který se tentokrát v reprezentačním dresu pohyboval spíše na pozici útočníka. Když však on ani jeho spoluhráči nevyužili několik nadějných příležitostí, potrestal je na druhé straně Angelos Charisteas.

Ten zůstal po standardní situaci zcela sám a se svou šancí si věděl rady. Řekové tak šli do kabin s jednobrankovým náskokem.

Ve druhém poločase ovšem Španělé zapnuli na vyšší obrátky a byli za to po zásluze odměněni. Nejdříve vyrovnal v 61. minutě aktiví De la Red a těsně před koncem zápasu strhl vedení na stranu svého celku Daniel Güiza.