Polsko zdolalo v kvalifikaci o Euro Faerské ostrovy, Čechy poslalo na třetí místo

12. 10. 2023 23:04
Fotbalisté Polska v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy zvítězili 2:0 na hřišti Faerských ostrovů a posunuli se na druhé místo skupiny E o bod před českou reprezentaci, která prohrála 0:3 v Albánii. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého mají zápas k dobru.
Radost polských fotbalistů
Radost polských fotbalistů | Foto: Reuters

Poláci si na Faerských ostrovech poradili i bez zraněného kanonýra Lewandowského a zvládli premiéru pod novým koučem Probierzem, jenž nahradil odvolaného Portugalce Santose. Skóre otevřel ve čtvrté minutě technickým obstřelem Szymaňski a v 65. minutě přidal druhý zásah hlavou Buksa. To už hráli domácí v oslabení, v 49. minutě dostal červenou kartu Askham.

Polsko po třech venkovních porážkách poprvé v kvalifikaci uspělo na hřišti soupeře. Faerské ostrovy, které se v neděli utkají v Plzni s českou reprezentací, mají s jediným bodem na kontě jistotu poslední příčky ve skupině.

Ve skupině A přišlo o stoprocentní bilanci Skotsko porážkou 0:2 ve Španělsku.  Přitom se mohlo stát vedle pořadatelské země Německa druhým jistým účastníkem šampionátu, kýžený bod ale neuhrálo a po pěti soutěžních výhrách našlo přemožitele. Drtivý tlak Španělů zužitkoval v 74. minutě hlavou útočník Morata a pojistku přidal v závěru při debutu v národním týmu záložník Sancet. Výběr "La Roja" ztrácí na Skotsko tři body a má zápas k dobru.

Třetí je Norsko, jemuž pomohl k výhře 4:0 nad outsiderem skupiny z Kypru dvěma góly kanonýr Haaland. Hvězda Manchesteru City vstřelila v kvalifikaci šest branek, více dal pouze Belgičan Lukaku (8). Seveřané v neděli přivítají Španěly, za kterými zaostávají o dva body a zároveň sehráli o zápas více.

Turecko uspělo v přímém souboji o vedení ve skupině D 1:0 na hřišti Chorvatska. Turci vrátili bronzovým medailistům z loňského světového šampionátu březnovou domácí porážku 0:2. Dnes vstřelil jedinou branku po půlhodině útočník Yilmaz. Chorvatsko ztrácí z druhého místa na dnešního soupeře tři body, má ale zápas k dobru. Oběma týmům nahrála porážka třetí Arménie 0:2 v Lotyšsku, které získalo první body.

Rumunsko remizovalo bez branek s Běloruskem a nevyužilo šanci posunout se alespoň dočasně do čela skupiny I. Na prvním místě zůstává Švýcarsko, jehož duel s Izraelem se odehraje až 15. listopadu. Izrael nenastoupí ani v neděli proti Kosovu, UEFA oba zápasy odložila kvůli válečnému stavu v zemi po sobotním útoku palestinských radikálů z hnutí Hamás.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina A:

Španělsko - Skotsko 2:0 (0:0). Branky: 74. Morata, 86. Sancet.

Kypr - Norsko 0:4 (0:1). Branky: 65. a 72. Haaland, 33. Sörloth, 81. Aursnes.

1. Skotsko 6 5 0 1 12:3 15
2. Španělsko 5 4 0 1 18:3 12
3. Norsko 6 3 1 2 11:8 10
4. Gruzie 5 1 1 3 5:13 4
5. Kypr 6 0 0 6 2:21 0

Skupina D:

Lotyšsko - Arménie 2:0 (1:0). Branky: 39. J. Ikaunieks, 68. Balodis. ČK: 53. Oss (Lot.).

Chorvatsko - Turecko 0:1 (0:1). Branka: 30. Yilmaz.

1. Turecko 6 4 1 1 9:6 13
2. Chorvatsko 5 3 1 1 9:2 10
3. Arménie 6 2 1 3 8:9 7
4. Wales 5 2 1 2 6:7 7
5. Lotyšsko 6 1 0 5 5:13 3

Skupina E:

Faerské ostrovy - Polsko 0:2 (0:1). Branky: 4. Szymaňski, 65. Buksa. ČK: 49. Askham (Faer. ostr.).

Albánie - Česko 3:0 (1:0). Branky: 51. a 73. Seferi, 9. Asani. ČK: 40. Chytil (Česko).

1. Albánie 6 4 1 1 11:3 13
2. Polsko 6 3 0 3 8:8 9
3. Česko 5 2 2 1 7:5 8
4. Moldavsko 5 2 2 1 5:5 8
5. Faerské ostrovy 6 0 1 5 2:12 1