Policie, rvačka a teď zápas. Záhřeb se Sparty nebojí

Martin Jůzek
18. 9. 2008 16:00
Sparta bude v Záhřebu spoléhat asi na jednoho útočníka
Budou se sparťané po zápase s Dinamem radovat?
Budou se sparťané po zápase s Dinamem radovat? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Záhřeb (od našeho zvláštního zpravodaje) - Fotbalisté pražské Sparty dnes proti Dinamu Záhřeb vstoupí do Poháru UEFA. Stejně jako jejich soupeř se pokoušeli probojovat do Ligy mistrů, leč účast mezi elitou nevybojovali.

Teď mají šanci na reparát. Pro postup do základní skupiny potřebují přejít přes chorvatského protivníka.

Letenští hráči ale nemají tak úplně nůž na krku jako domácí tým. Pro mistrovské Dinamo je to zápas sezony, trenér Branko Ivankovič bije na poplach a fanoušky, kteří jsou na válečné stezce s vedením klubu, prosí, aby přišli podpořit jeho svěřence.

A ve 45. minutě musel rozhodčí předčasně ukončit poločas kvůli vybuchujícím dělbuchům a hořícím světlicím v moskevském kotli. | Foto: Ondřej Besperát
Živě ze Záhřebu:
Incident v Chorvatsku: Fanoušci Sparty byli napadeni
Sparťany čeká peklo. Rez, špína, takový horší Strahov

Je to velký rozdíl oproti českému celku, jenž se dozajista chce také kvalifikovat do další fáze. Ovšem pro Spartu byl hlavní cíl Liga mistrů. Také proto se na předzápasové tiskové konferenci zdráhal kouč Lavička mluvit o tom, jestli je to pro hosty klíčové utkání.

"Zápas sezóny? Je to pro nás velmi důležitý zápas," řekl chorvatskému novináři.

Defenziva Sparty jako v Brně

Příliš sdílný sparťanský trenér nebyl, domácím toho mnoho neprozradil. Je však více než pravděpodobné, že jeho tým nastoupí s podobnou taktikou i v podobném složení jako při posledním ligovém zápase v Brně.

Základem tedy bude spolehlivá obrana se snahou o rychlé a nebezpečné brejky. V útoku zřejmě nastoupí osamocený Slepička, kterého by měla znovu výrazně doplňovat uzdravená dvojice Matušovič - Kisel.

Jenže v obraně už to nemusí být tak slavné. Vedle Řepky se asi postaví kapitán Voříšek, na stranách by se měli pohybovat Kúdela s Hadem. Právě ti budou muset čelit nevyzpytatelným akcím soupeře. Dinamo, to je hodně nečitelné mužstvo.

Trenér Branko Ivankovič dá zřejmě ve středové řadě příležitost Moralesovi se Sammirem, dvěma špílmachrům z Chile a Brazílie. Co od nich čekat? Především nebezpečnou kombinaci s rychlým přechodem do útoku.

Čtěte více: Spartu přivítal ´Zábřeh´. Přijela s policejní ochranou

Na hrotu na rozdíl od Sparty budou dost možná ohrožovat brankáře dva forvardi - Balaban, jenž si zahrál na britských ostrovech a Mandžukič, mladý reprezentant Chorvatska.

Dinamo? To jsou náladoví útočníci

Ačkoliv tato dvojice budí respekt, podle chorvatských médií se Sparta bát nemusí.

Vždyť Balabana označil britský list Times jako osmý nejhorší přestup historie. Do Aston Villy přišel za šest milionů liber, ale nenastoupil do jediného zápasu.

Zápas hostí stadion Maksimir.
Zápas hostí stadion Maksimir. | Foto: Martin Jůzek

A Mandžukič je mu podobný, zvláště co se týče různých nálad. Byl to on, kdo vyřadil v loňské sezoně Ajax Amsterdam a zařídil chorvatskému mužstvu základní skupinu Poháru UEFA.

V dalších zápasech se ale trápil a jeho forma šla dolů. V této sezóně se mimo jiné trefil do sítě Anglie, porážku Chorvatska 1:4 však neodvrátil.

I největší hvězda Igor Biščan, kapitán celku, si prožil časy, kdy nehrál fotbal. Odešel z Liverpoolu, poté se neprosadil v Panathinaikosu Atény. Po návratu do vlasti se nejdříve oženil, poté byl u porodu a následně se vrátil do Dinama.

Berger prý bude chybět

Fotbalisté obou výběrů mají soupeře přečteného více než dobře. Šéf domácích Zdravko Mamič, jenž se dostal několikrát do sporů s trenérem Brankem Ivankovičem i fanoušky, tvrdí, že v Záhřebu mají lepší hráče.

Podobně mluví i ostatní z chorvatského týmu, kteří spoléhají na to, že přes Spartu se dá přejít a není to žádný Arsenal nebo Manchester United.

"Máme šanci," tvrdí Balaban a dodává: "Chybí jim několik hráčů, mezi nimi i můj bývalý spoluhráč z Brugg Kučera. To je pro ně velký handicap stejně jako absence Bergera. On je jejich vůdce, byl vůdce všude, kde hrál."

Kouč Lavička ale nechtěl něco takového komentovat: "Beru to jako realitu".

A kdo je favorit? "Nechci spekulovat," dodal sparťanský kouč.

Zápas začíná ve 20:45 a Aktuálně.cz jej bude sledovat v on-line reportáži ZDE.