Brno - Brněnský fotbalový klub bude muset zaplatit za to, že nezvládl řádění fanoušků Baníku Ostrava při únorovém utkání. Proti výtržníkům musela zasáhnout policie, která za to nyní požaduje osmdesát tisíc korun.
O vůbec prvním vyúčtování policejních nákladů v českém fotbale ve středu informoval policejní prezident Oldřich Martinů.
Vedení klubu se k verdiktu zatím nechtělo vyjádřit.
"Budeme se tím zabývat, až budeme mít rozhodnutí v ruce," řekl sportovní ředitel Radek Bělák, který již dříve prohlásil, že klub udělal přímo na stadionu pro zajištění bezpečnosti maximum a že by za policejní zásah neměl platit.
Čtěte dále: Policie opustila stadiony, už první zápas byla mela
Tehdy uvedl, že bude-li policejní zákrok klubu přesto naúčtován, zváží vedení, zda tuto částku nebude požadovat po odsouzených výtržnících.
Na stadionu v Brně zadržela policie pět lidí. Jednoho z nich poslal soudce na čtyři měsíce do vězení, třem nařídil veřejně prospěšné práce. Pátým potrestaným byl Polák, který dostal zákaz pobytu v České republice.
Čtěte také: Baníkovec dostal za řádění v Brně čtyři měsíce vězení
Na rozhodnutí policie čekal nejen 1. FC Brno, ale i Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS).
Únorový zásah se stal historicky prvním policejním zákrokem na fotbalovém stadionu v Česku, který bude muset sportovní klub zaplatit.
K vyúčtování zákroku opravňuje policii smlouva s ČMFS. Podle ní si mají kluby policejní zásahy na stadionech zaplatit, pokud pořadatelská služba nezvládne fanoušky.
Právě to se stalo na utkání Brna a Ostravy. Příznivci Baníku vtrhli před utkáním na hrací plochu. Zpět na tribuny je muselo zatlačit sto policistů.
Fotbalový stadion v Brně-Králově Poli patří městu a zčásti i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zařízení má 1. FC Brno v pronájmu. Fanoušci Baníku pronikli na hrací plochu patrně kvůli tomu, že branka oddělující jejich sektor od hřiště nebyla dostatečně pevná.