13. 2. 2008 23:49
Zenit Petrohrad - Villarreal 1:0
Trenér Petrohradu Dick Advocaat uděluje svým svěřencům taktické pokyny
Trenér Petrohradu Dick Advocaat uděluje svým svěřencům taktické pokyny | Foto: Reuters

Praha - Český reprezentant Jan Polák přispěl brankou k výhře Anderlechtu Brusel nad francouzským Bordeaux ve třetím kole Poháru UEFA. V základní sestavě belgického týmu se objevil také gólman Daniel Zítka.

Anderlecht hrál ve středu na svém stadionu a za týden půjde do odvety s jednogólovým náskokem. Zvítězil 2:1, ačkoliv prohrával. Nejprve se totiž za hosty trefil v 69. minutě z penalty Jussié.

Při neúčasti Stanislava Vlčka měli domácí problém se prosadit. Až přišla chvíle dalšího Čecha Poláka. Deset minut před koncem se dostal k balonu na kraji pokutového území a parádní trefou srovnal. V nastaveném čase zajistil výhru bruselskému mužstvu tamní reprezentant Mpenza.

Na vlastním hřišti se naopak nedařilo celku z Bergenu. Na podzim triumfoval přístavní tým v norské nejvyšší soutěži, ale na začátku nového roku se Brannu přestává dařit.

Po hodně překvapivém postupu ze základní skupiny Poháru UEFA, kdy za sebou nechal Dinamo Záhřeb a Rennes, teď neuspěl doma proti rozehranému Evertonu. Anglický klub nakročil po výhře 2:0 k postupu, o branky se postarali Osman a Aničebe.

Neuspělo ani další severské mužstvo, švédský Helsingborg na půdě PSV Eindhovenu prohrál 0:2. Hostům nestačil ani hvězdný útočník Larsson, jenž se neprosadil. Za Nizozemce se v první půli trefil z penalty Simons a po půlhodině přidal druhý gól Lazovič.

Šírl má s Petrohradem nakročeno do osmifinále

Český záložník Radek Šírl, hájící dres Zenitu Petrohrad, přispěl svým výkonem k domácímu vítězství nad španělským Villarealem v poměru 1:0.

Šestadvacetiletý záložník odehrál za tým ruského mistra celý zápas a byl i u jediné branky, kterou vstřelil v 63. minutě Pogrebňak. Slovenský brankář Kamil Čontofalský se v utkání objevil pouze na lavičce náhradníků.

Další ruský celek Spartak Moskva naopak na trávníku Olympique Marseille naprosto propadl. Radoslav Kováč s číslem patnáct odehrál celý zápas, ale na své konto si připsal pouze žlutou kartu. Hosté prohráli 0:3, francouzský celek je tak hodně blízko postupu.

Smírně skončil duel mezi Galatasarayem Istanbul a Bayerem Leverkusenem. Německý celek, přemožitel pražské Sparty, dokázal vybojovat na horké turecké půdě remízu 0:0.

Podobně jako ruské týmy si vedli zástupci z Portugalska. Sporting Lisabon doma proti Basileji uspěl, když díky dvěma brankám Vukčeviče vyhrál 2:0. Zato Braga vyhořela na hřišti Werderu Brém a její postup se zdá být po výsledku 0:3 hodně nereálný.

Werder může děkovat jedinému muži, jeho naděje zachránil gólman Tim Wiese. V prvním poločase totiž zlikvidoval dvě penalty a neúspěšní exekutoři Linz a Jorginho pak jen litovali spálených šancí ke kontaktní brance.