Poláci se řítili ke kvalifikační ostudě, Lewandowského a spol. spasila až penalta

7. 9. 2023 23:13
Fotbalisté Polska v kvalifikaci mistrovství Evropy doma udolali Faerské ostrovy 2:0 díky dvěma gólům kapitána Roberta Lewandowského. Svěřenci portugalského trenéra Fernanda Santose ve skupině E po čtyřech kolech z třetího místa ztrácejí dva body na vedoucí Česko a jeden bod na druhou Albánii. Jejich souboj v Praze skončil remízou 1:1.
Robert Lewandowski reaguje po proměněné penaltě
Robert Lewandowski reaguje po proměněné penaltě | Foto: Reuters

Poláci měli ve Varšavě nad outsiderem převahu, ale dlouho se trápili v koncovce a od fanoušků si vyslechli i pískot. Několik šancí zlikvidoval Lamhauge, brankáři Faerských ostrovů v úvodu druhého poločasu pomohlo břevno po Lewandowského hlavičce.

Domácí rozhodli zápas až v závěrečné dvacetiminutovce. Faerö zahrál v šestnáctce rukou a penaltu v 73. minutě proměnil Lewandowski. Pětatřicetiletý kanonýr Barcelony za deset minut přidal pojistku lobem o břevno a svou bilanci v národním týmu vylepšil na 81 gólů ve 143 utkáních.

Francie v Paříži porazila Irsko 2:0 a ve skupině B i popáté zvítězila bez inkasované branky. V 19. minutě otevřel skóre Tchouaméni po Mbappého přihrávce, krátce po změně stran zvýšil střídající Marcus Thuram premiérovým reprezentačním zásahem. Vicemistři světa nepodlehli Irům v devátém duelu po sobě.

Maďarsko, které v nedělní přípravě bude hostit českou reprezentaci, v souboji o první místo ve skupině G vyhrálo v Srbsku 2:1. V Bělehradě si v 10. minutě dal vlastní branku Attila Szalai, ale hosté ještě do přestávky skóre otočili po trefách Barnabase Vargy a Orbána. Maďaři v kvalifikaci udrželi neporazitelnost a na Srby si vytvořili tříbodový náskok.

Nizozemsko doma zvítězilo nad Řeckem 3:0, v "béčku" dnešního soupeře bodově dotáhlo a poskočilo na druhé místo za Francii. Domácí rozhodli zápas v Eindhovenu už v úvodním dějství, kdy se trefili De Roon, Gakpo a Weghorst.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina B:

Nizozemsko - Řecko 3:0 (3:0). Branky: 17. De Roon, 31. Gakpo, 39. Weghorst.

Francie - Irsko 2:0 (1:0). Branky: 19. Tchouaméni, 48. Thuram.

1. Francie 5 5 0 0 11:0 15
2. Nizozemsko 3 2 0 1 6:4 6
3. Řecko 4 2 0 2 5:5 6
4. Irsko 4 1 0 3 4:5 3
5. Gibraltar 4 0 0 4 0:12 0

Skupina E:

Česko - Albánie 1:1 (0:0). Branky: 57. Černý - 66. Bajrami.

Polsko - Faerské ostrovy 2:0 (0:0). Branka: 73. z pen. a 83. Lewandowski.

1. Česko 4 2 2 0 7:2 8
2. Albánie 4 2 1 1 6:3 7
3. Polsko 4 2 0 2 6:6 6
4. Moldavsko 4 1 2 1 4:5 5
5. Faerské ostrovy 4 0 1 3 2:9 1

Skupina G:

Litva - Černá Hora 2:2 (0:0). Branky: 71. Paulauskas, 90.+4 Černych - 78. N. Krstovič, 89. Savič.

Srbsko - Maďarsko 1:2 (1:2). Branky: 10. vlastní A. Szalai - 34. B. Varga, 36. Orbán.

1. Maďarsko 4 3 1 0 7:1 10
2. Srbsko 4 2 1 1 6:3 7
3. Černá Hora 4 1 2 1 3:4 5
4. Litva 4 0 2 2 3:7 2
5. Bulharsko 4 0 2 2 2:6 2

Skupina H:

Kazachstán - Finsko 0:1 (0:0). Branka: 78. Antman.

Slovinsko - Severní Irsko 4:2 (3:1). Branky: 3. a 56. Šporar, 17. vlastní J. Evans, 42. Šeško - 7. Price, 53. J. Evans.

Dánsko - San Marino 4:0 (3:0). Branky: 26. Höjbjerg, 28. Mähle, 40. Wind, 90.+3 Poulsen.

1. Finsko 5 4 0 1 11:3 12
2. Dánsko 5 3 1 1 11:5 10
3. Slovinsko 5 3 1 1 9:6 10
4. Kazachstán 5 3 0 2 8:5 9
5. Severní Irsko 5 1 0 4 4:7 3
6. San Marino 5 0 0 5 0:17 0