Pohár UEFA: Petrželův Zenit jde dál

ČTK
16. 3. 2006 19:25
Petrohrad - Fotbalisté Petrohradu pod vedením českého trenéra Vlastimila Petržely vybojovali historický postup do čtvrtfinále Poháru UEFA. Zenit prošel mezi nejlepší osmičku přes Olympique Marseille, s kterým dnes doma remizoval 1:1. Rozhodující krok udělali Petrželovi svěřenci před týdnem ve Francii, kde předloňského finalistu soutěže překvapivě porazili 1:0. Jméno svého příštího soupeře se hráči ruského klubu dozvědí při pátečním losování.
Pohár UEFA: Palermo - Schalke
Pohár UEFA: Palermo - Schalke | Foto: Profimédia

Petrohrad, který kráčí ve stopách loňského senzačního vítěze Poháru UEFA CSKA Moskva, málem porazil slavného soupeře i podruhé. Reprezentační útočník Keržakov po průniku po pravé straně hřiště poslal ruský klub v 69. minutě do vedení. Levačkou překonal náhradního gólmana Carrassa, jenž nahradil zraněného Bartheze, a při nepříliš těžké střele kanonýra
Petrohradu se příliš nevytáhl.

Naději hostům vykřesal o pět minut později Déhu, který vyrovnal z volného kopu a vygradoval koncovku. Malafejev, jenž zaskakuje za zraněného slovenského brankáře Čontofalského, však další gól nepustil. Carrasso v poslední minutě završil své nevydařené vystoupení, když stáhl Keržakova a dostal červenou kartu.

Na postupu Petrohradu se podíleli i dva čeští fotbalisté. V základní sestavě nastoupil Radek Šírl, kterého v 63. minutě vystřídal Pavel Mareš.

Zenit Petrohrad - Olympique Marseille 1:1 (0:0)
Branky: 69. Keržakov - 74. Déhu. ČK: 90. Carrasso (Marseille). Diváci: 21.000. První zápas: 1:0, postoupil Petrohrad.

Úspěšné tažení východoevropských celků Pohárem UEFA  korunoval Levski Sofia, který zvítězil doma nad Udine 2:1 a po bezbrankové remíze v Itálii si zajistil postup. Bulharský tým sice s účastníkem letošní Ligy mistrů od 22. minuty prohrával, ale ve druhém poločase dokázal rychle skóre otočit.

Nejprve vyrovnal Borimirov a v 63. minutě Chorvat Tomašič po přímém kopu Jovova rozhodl. Levski tak navázal na středeční postup Rapidu Bukurešť a dnešní úspěch Petrohradu.

Levski Sofia - Udine 2:1 (0:1)
52. Borimirov, 63. Tomašič - 22. Tissone. První zápas: 0:0, postoupil Levski.

Postup do čtvrtfinále si zajistili také fotbalisté Schalke 04, vítězové Poháru UEFA z roku 1997 však své fanoušky v Gelsenkirchenu dlouho napínali. Jednogólové manko z Palerma vymazal v závěru prvního poločasu Gruzínec Kobiašvili, jenž proměnil penaltu nařízenou za Coriniho ruku, kvůli níž byl kapitán a obránce hostů navíc vyloučen.

Přemožitelé pražské Slavie z předchozího kola pak v deseti odolávali ještě necelou půlhodinu po změně stran, ale v závěru tlaku Schalke podlehli. Postupový gól vstřelil v 72. minutě dánský útočník Larsen a vítězství ještě pojistil záložník Azaouagh.

Schalke 04 - Palermo 3:0 (1:0)
Branky: 44. Kobiašvili z pen., 72. Larsen, 80. Azaouagh. ČK: 43. Corini (Palermo). Diváci: 52.000. První zápas: 0:1, postoupilo Schalke.

Do čtvrtfinále se jako poslední probojovala Steaua Bukurešť, která dokázala zvítězit 3:0 na hřišti Betisu Sevilla, s nímž předtím doma remizovala bez branek. Sedmnáctý celek španělské ligy dostal lekci. Po přestávce zajistil hostům vedení jednadvacetiletý útočník Nicolita a poté, co byl vyloučen záložník Joaquín, inkasoval v závěru Betis další dvě rány. Po Iacobově brance se trefil znovu Nicolita.

Betis Sevilla - Steaua Bukurešť 0:3 (0:1)
Branky: 55. a 82. Nicolita, 78. Iacob. ČK: 61. Joaquín (Betis). První zápas: 0:0, postoupila Steaua.

Racing Štrasburk - Basilej 2:2 (1:2)
Branky: 11. Carlier, 78. Kanté - 3. a 26. Eduardo. První zápas: 0:2, postoupila Basilej.